Kitabın Sivas yolculuğu devam ediyor

'Sivas ellerinde kitap okunur' söylemiyle ziyaretçilerini bekleyen 3. Sivas Kitap Günleri bu yıl yüze yakın yayınevi ile kapılarını açtı. Sefa Toprak yazdı.

Kitabın Sivas yolculuğu devam ediyor

Kitabın Sivas yolculuğu sloganıyla ilki 2012 yılında gerçekleştirilen Sivas Kitap Günleri'nin üçüncüsü Sivas Valiliği, İl Özel İdaresi, Sivas Belediyesi, Cumhuriyet Üniversitesi ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün katkıları ile 30 Ağustos tarihinde başladı, 5 Eylül'e kadar yedi gün boyunca açık kalacak.

Bu yıl "Sivas ellerinde kitap okunur, her kitap bir yolculuk" söylemleriyle ziyaretçilerini bekleyen kitap fuarı bu yıl yüze yakın yayınevi ile kapılarını geçtiğimiz Cumartesi günü açtı. İlk günden itibaren yoğun ilgiyle karşılaşan standların önünden ben de geçtim, kitaplara dokunup, yazarlarını dinleyip, görevlileriyle muhabbet ede ede...

Genel olarak dinlediklerime göre bu yıl organizasyon biraz daha yerine oturmuş ve eksiklikler daha da azaltılmış ama bunun yanında standların küçültülmesi hiç de iyi olmamış. Kitapların serildiği tezgâhların ve stand içinin küçüklüğü yüzünden içerisine giremediğim standlar, bakamadığım kitaplar da oldu. Zaten yoğunluk çok fazla iken kitap alanlarının böyle küçültülmesi bence hiç de iyi olmamış. Sıkışıklıktan dolayı birçok kitaba ulaşılamadan geçiliyor. Mesela, cumartesi günü Buruciye Medresesi'nde verdiği "Haçlı Seferleri"konulu söyleşiden sonra Beyan Yayınları'nın standında kitaplarını imzalayan İhsan Süreyya Sırma'yı dışarıdan görmek bile zordu.

Yine de her şeye rağmen güzel bir ortam, güzel bir gündü benim için kitaplarla iç içe, hepsini alamasak da. Timaş Yayınları'nın standı da oldukça ilgi görenlerdendi. Sibel Eraslan, Mustafa Armağan, Senai Demirci, Adem Güneş, Ahmet Şimşirgil gibi isimler de bu standda okurla buluştular, buluşuyorlar.

Mevzu İsmet Özel olunca...

Tarihi kent meydanına kurulan fuarda bu yıl katılımcı yayınevi sayısı biraz azaltılmış, bu azlık kendisini pek fark ettirmiyor ama İletişim ve Büyüyenay yayınlarının olmaması yine de dikkat çekiyor. İlk önce Dergâh Yayınları'na uğrayarak başladım Ana Kitapevi bu yıl Dergâh, Büyük Doğu ve Diriliş yayınları ile katılmış. Daha çok çeşit sunmak istemişler. Kitapların güzelliği bir yana, Dergâh'ın hazırladığı yazarlara özel ayraçlar ve ziyaretçilerine hediye ettikleri not defterleri de çok hoştu doğrusu. Büyük Doğu'nun Üstad Necip Fazıl Kısakürek'in bazı kitapları için yaptığı ciltli özel basımlar da getirilmiş. Fiyatı biraz pahalı ama Çile,Çöle İnen Nurve O ve Ben'in liste fiyatları 45 ila 75 lira arasında iken fuara özel olarak %30'lara kadar indirilebiliyor. (reklam mı oldu ne?) Ayrıca Mustafa Kutlu'nun Nur'u ve Dergâh'ın yeni çıkan yayınları ilk sorulan kitaplardan oluyor.

Hemen yan tarafta TİYO ve Şule Yayınlarıaynı standı paylaşıyorlar. Burada ise İsmet Özel'in yeni edisyonlu kitapları ile yayın hayatına yeni başlayan ve henüz ikinci sayısı çıkmış olan Çelimli Çalım mecmuası büyük ilgi görüyor. Mevzu İsmet Özel olunca stand önünde onun kitapları üzerine muhabbet eden birilerini ya da yanındakine ısrarla eliyle gösterdiği onun kitabını okumasını tavsiye edenleri görmek zor olmuyor.

5 Eylül'e kadar sürecek kitap günlerinde bugün ve bundan sonraki günlerde Tarık Tufan, Erhan Afyoncu, Ahmet Şimşirgil, Sibel Eraslan gibi isimler de okurlarıyla buluşacak.

 

Sefa Toprak yazdı

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2014, 12:16
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26