Kırk Hadis Sergisi 5 Şubat’a kadar açık

11 Kasım 2019 tarihinde açılan “Kırk Hadis Sergisi” 5 Şubat’a kadar Yıldız Holding Çamlıca Seminer ve Sergi Salonu’nda ziyaret edilebilir.

Kırk Hadis Sergisi 5 Şubat’a kadar açık

Adı her ne kadar yiyecek sektörüyle özdeşleşmiş olsa da, kültür ve sanat dünyasındaki gelişmeleri yakından takip edenlerin bileceği gibi, Yıldız Holding öncülük ettiği birbirinden muhteşem sergiyle ruhumuza dokunmayı da başarmış bir kurum.

Yıldız Sarayı Mabeyn Köşkü’nde gerçekleştirilen Peygamber Efendimizin vasıflarını anlatan  “Hat Sanatının Şaherleri Hilye-i Şerifeler” sergisini elbette unutamayız.  Yine Kur’an’ın ilk nüshaları olarak kabul edilen eserlerden oluşan  “1400. Yılında Kur’an Sergisi”; yakın dönemde muhteşem çalışmalarla gözümüzü ve gönlümüzü doyuran “Esma’ül-Hüsna” ve “Esma’ün-Nebi” hat sergilerini hatırlamamak mümkün değil. Bunlara Naciye Subaşı’nın tezhip ve kalem işi çalışmalarından oluşan “Aşk” isimli sergiyi de eklemek gerekir.

Önümüzdeki Mevlid-i Nebi haftası münasebetiyle Yıldız Holding “Kırk Hadis Sergisi”ne ev sahipliği yapıyor. Sergide Diyanet İşleri Başkanlığı’nın hat ve tezhip çalışmalarıyla hazırlanmış 40 hadis yer alıyor. Sergilenen hadisler hattat Hüseyin Kutlu ve öğrencileri tarafından meşk edilmiş. Tezyinatı ise müzehhibe Şehnaz Özcan ve öğrencileri tarafından yapılmış. Hadisler de rasgele seçilmemiş. Bilhassa “El-Emin, samimiyet ve güven” temalı hadis-i şerifler tercih edilmiş.

Yıldız Holding sergiye ev sahipliği yaptığı gibi, sergilenen eserlerin bir araya gelmesiyle oluşan kitabın basılmasına öncülük etmiş. Kitapta hat çalışmalarının yanında her hadisin 10 ayrı dildeki karşılığı da verilmiş. Dolayısıyla her kütüphanenin başköşesine kurulacak bir kitap çıkmış ortaya.

Prestij baskı olarak hazırlanan kitabın “Takdim” yazısını Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş kaleme almış. Hz. Peygamberin Kur’an-ı Kerim tarafından bizlere müjdeleyici ve uyarıcı olarak tanıtıldığına dikkat çeken Erbaş, Kur’an’ı hayata geçirerek bizlere en güzel örnek olan Peygamberimizin hal ve sözlerinin de O’nun en büyük mirası olduğunu belirtiyor. Bu bağlamda Erbaş, Müslümanlar için hidayet ve hakikat kaynağı olan hadis-i şeriflerin gelecek nesillere aktarılmasındaki çalışmaların önemine dikkat çekiyor.

Bu vesileyle biz de göz nuruyla meşk edilmiş hadis-i şeriflerin gönlümüze genişlik ve kalbimize sürur vermesini temenni ediyor ve emeği geçen herkese tebrik ediyoruz.

11 Kasım 2019 tarihinde açılan “Kırk Hadis Sergisi” 5 Şubat’a kadar Yıldız Holding Çamlıca Seminer ve Sergi Salonu’nda ziyaret edilebilir.

Yayın Tarihi: 29 Ocak 2020 Çarşamba 08:00 Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2020, 16:07
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26