Kimlere şehid denir?

İstanbul Kâğıthane’deki Davet Derneğinde Şehitler ve Şehadet kavramları konuşuldu.

Kimlere şehid denir?

 

Program Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Şehit ve şehadet kavramları, Özgür-Der Diyarbakır şubesi yönetim kurulu üyesi Abdulhakim Beyazyüz tarafından işlendi. Ayrıca Abdulhakim Beyazyüz Diyarbakır Radyo Selam'da Kur'an'ın Gölgesinde isimli programın yapımcısı ve Islah Haber'de de köşe yazarıdır.”

Konuşmacı Kur'anî kavramların öneminden bahsederek bunlardan iki tanesinin "Şehitlik ve Şahitlik" olduğunu ifade etti. Kur'an'ın bu iki kavramı aynı manada kullandığını, bir şeyi görünür kılan anlamına geldiğini söyledi.

Konuşmadan notlar

Alemlerin Rabbi olan Allah şehittir ve şahittir. Rabbimiz bize kendini Haşr Suresi'nin son üç ayetinde tanıtıyor.

Kişi Kur'an'ı hayatının her alanında (ticaret, komşuluk, okul...) görünür kılmak, kitabın canlı örneği olmak, yürüyen kitap olma anlamındadır. Buna şehitlik-şahitlik diyoruz. Bütün peygamberler bunun için gönderilmişlerdir. Ahzab Suresi 45. Ayet de bunun şahitidir. Bu sorumluluk mü'min şahsiyetin de görevidir. Ümmetin temel görevi şehitlik ve şahitliktir.

Şehitliği sadece dağlarda aramamalıyız. Bizim kahramanlarımız sadece dağlarda yürüyen kahramanlar olmamalıdırlar. Toplum içerisinde, sokaklarda, meydanlardaki kahramanlara da ihtiyacımız vardır. Bizim şehidimiz adalet için savaşan kimsedir. Hz. Ebubekir'in, Hz. Muhammed'in şehitliğini örnek almalıyız. Allah yolunda canını vermek elbette küçümsenemez. Bizler emperyalistleri güçlü olduğumuz alanlarda yenmeliyiz. Kur'an’la, ahlakla, bilgiyle, iyilikle, merhametle, tevhid ve adaletle...

İyilikleri emreder

Dünya çapında biz Müslümanlar barışı tercih ederiz. Savaşı sadece zorunlu olduğumuz hallerde tercih ederiz. Türkiye coğrafyasında merkeze almamız gereken şehitlik Hz. Ebubekir'in, Hz. Peygamber'in şehitliğidir. Al-i İmran Suresi 110. Ayette de belirtildiği gibi Müslüman ümmeti iyi ve İslam'a uygun olanı emreder, münker olandan sakındırır ve Allah'a iman eder.

Şahitlik yapabilmek için öncelikle bilgilenmeliyiz. Müzzemmil suresi ilk ayetlerini eğitim metodu olarak uygulamalıyız.

Tevbe edenlerden, ibadet edenlerden, hamd edenlerden, oruç tutanlardan, itaat edenlerden, secde edenlerden, iyiliği emredip kötülüğü nehyedenlerden olmalıyız. Allah'ın hududunu muhafaza etmeliyiz.

Bu güzel muhabbet, yapılan duanın ardından sona erdi.

Eren Azaklı haber verdi

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2012, 22:17
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13