Kimler Üstün Hizmet Ödülü aldı?

2005 yılından itibaren verilmeye başlanan TBMM Onur ve Üstün Hizmet Ödülleri bu yıl da sahiplerini buldu.

Kimler Üstün Hizmet Ödülü aldı?
6226
Rasim Özdenören

 

TBMM Başkanlık Divanı tarafından 2009 Yılı TBMM Onur ve Üstün Hizmet Ödüllerine layık görülen kişi ve kuruluşlar 26 Haziran 2009 açıklanmıştı. Bu isimlere ödülleri 13 Temmuz’da verildi. Onur ödülüne layık görülen tarihçi Prof. Dr. Kemal Karpat ve aday gösterilip de ödül alamayan kimi isimler medyada zaten çokça duyulmuştu. Ancak bizim bu isimlerin dışında Üstün Hizmet Ödülü alan başka isimler dikkatimizi çekti.

Bunlardan ilki bir sivil toplum kuruluşu olarak Türkiye Yazarlar Birliği. Hem hazırladığı yayınlar hem de yaptığı etkinliklerle edebiyat ve kültür hayatımıza önemli katkı sağlayan Türkiye Yazarlar Birliği’nin TBMM Üstün Hizmet Ödülü’nü tebrik ediyoruz. TYB kendi sitesinde yaptığı açıklamada ödülü “Otuz bir yıldan beri faaliyetleri ile öteki sivil toplum kuruluşlarına öncülük eden TYB’ye TBMM  tarafından takdir edilen Üstün Hizmet Ödülü, Birliğimiz tarafından bir vefa  ve kadirbilirlik olarak nitelendirilmiştir.” sözleriyle değerlendiriyor.

6242Başka Kimlere?...

TYB’nin aldığı ödül dışında kişisel olarak verilen Üstün Hizmet Ödülleri de vardı.

Edebiyatçılar

Hikâyeciliğiyle, düşünce dünyamıza kattığı büyük değer ile Rasim Özdenören; edebiyat araştırmacısı, köşe yazarı  Beşir Ayvazoğlu; Ötüken Yayınevi’nin kurucularından, yayımcı ve yazar (eski siyasetçi) Nevzat Köseoğlu TBMM Üstün Hizmet Ödülü sahibi oldu. 

 6241

Karpuz Kabuğundan Gemiler yapan dert sahibi yönetmen Ahmet Uluçay da TBMM tarafından ödüllendirilenler arasındaydı.

Bir de bestekar ve musikî alanında kitaplar yazmış Ahmet Hatipoğlu… Besteleriyle Yunus Emre İlahileri’ni kitap olarak yayımlamış, Türk Tasavvuf Mûsıkî’si CDsiyle kulaklarımızın pasını silmiş, Ankara Radyosu Türk Tasavvuf Mûsıkîsi Korosu’nu 1978’de kurarak tasavvuf mûsıkîsinin ölmemesine gayret etmiş müthiş sanatkar.

 

 

6243Bir de Doktor Var!

Dr. Gülsen Ataseven yıllarca verdiği hizmetin bir nişanesini aldı TBMM’den. 18 – 19 Temmuz’da Fatma Karabıyık Barbarosoğlu’nun kaleminden hayat hikayesini Zaman gazetesinde okuduk. Hem uzmanlık alanı olan doktorlukta hem de her Müslümanın uzmanlık alanı sevgi ve şefkatte yıllarını vermiş olan bir doktor abla… İki bölüm olarak yayınlanmış yazıyı web sitesinden okumanızı tavsiye ederim.

Bu ödülleri yıllar yıllar öncesinden hak etmiş olan kimi isimlere vefa gösterilmesi ne kadar güzel. Gerçi ödül almış bu isimler ödüllere kıymet kazandırıyorlar ama ödüllerin bir amacı da bu değil mi zaten.

 

Ömer Faruk Pekuz dikkat çekti

Yayın Tarihi: 23 Temmuz 2009 Perşembe 10:27 Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2009, 18:35
YORUM EKLE

banner19

banner36