Kim demiş hanım hattat olmaz diye!

Reis’ül Hattâtîn Hasan Çelebi, hanım talebelerine icazetlerini verdi. İcazet töreniyle birlikte hanım hattatların eserlerinden oluşan ‘Bir Demet Dua’ isimli hüsn-i hat sergisinin de açılışı yapıldı.

Kim demiş hanım hattat olmaz diye!

 

“Bundan kırk küsur sene evvel bu sanatla uğraşmaya yeni başladığımda tanıdıklarımın hemen hepsi, modası geçmiş, köhnemiş(!) işlerle meşguliyetimi lüzumsuz buluyordu.” dedi Reis’ül Hattâtîn Hasan Çelebi. Titreyen sesini bastıran heybetli ve vakur duruşuyla hemen ekledi; “Şimdi nereden nereye geldik, buna şükretmemek kâbil değil.”Hattat Hasan Çelebi talebeleriyle

Kırk sene önce Hâmid Aytaç gibi, hezarfen Necmeddin Okyay gibi, Kemal Batanay gibi, Halim Özyazıcı gibi hat dehâlarının bayrağı teslim ettiği birkaç hevesli gençten biri olan Hasan Çelebi, bu günlerde kadim hat sanatını zirve noktada temsil ediyor. Hem de sayıları yüzlerle anılan, Japonya’dan Kanada’ya, Afrika’dan İngiltere’ye kadar bu sanatı taşıyan talebeleri vasıtasıyla…

El Ele, El Hakk’a

Cemal Reşit Rey Konser Salonu, 31 Aralık tarihinde eşine ve ismine az rastlanır bir buluşmaya ev sahipliği yaptı. Hattat Hasan Çelebi’nin yedi hanım talebesi, “Bir Demet Dua” isimli hüsn-i hat sergisiyle icazetlerini aldılar. En kısa sürede icazet almayı hak eden talebesini dahî 7 yıl dizinin dibinden ayırmayan Çelebi, her birinin levhasına imzasını attı. Hat camiasını bir araya getiren “Bir Demet Dua” hüsn-i hat sergisi ve icazet töreninde Hasan Çelebi’nin yanı sıra Etem Çalışkan, Hüsrev Subaşı, Ayten Tiryaki, Hilal Kazan, Efdaluddin Kılıç, Ahmet Kutluhan ve Deniz Öktem Bektaş gibi hattatlar da hazır bulundu.

Hattat Hasan Çelebi talebeleriyleKim demiş hanım hattat olmaz diye

8 Eylül’e kadar açık olacak olan “Bir Demet Dua” hüsn-i hat sergisini, benzeri sergilerden ayıran en belirgin özellik, sadece hanım hattatların eserlerinden oluşması. Cumhuriyet tarihinin icazetli ilk hanım hattatı olan Ayten Tiryaki’nin yanı sıra Hilal Kazan, Deniz Öktem Bektaş, Ahlem Hazini (Suriye) gibi hanımların eserleri Cemal Reşit Rey’in sergi salonunu süsledi. “Bir Demet Dua”, ayrıca 7 hanımı da icazetleriyle buluşturdu. Hasan Çelebi’den ve onun talebelerinden meşklerini tamamlayan Ayşe Doğan, Sevda Akkanat, Vildan Yılmaz, Nesrin Aydemir, Rabia Şahin, Gulnaz Mahboob (İngiltere) ve Citi Yousuff (Malezya) ilk kez eserlerini sergilediler.

İcazet töreninin ev sahibi makamında bulunan Reis’ül Hattâtîn Hasan Çelebi, soy ismine yakışır bir çelebilikle talebelerinden önce misafirlere teşekkür etti. “Sizleri kutluyorum ve sizlerden Allah razı olsun diyorum. Çünkü, sergilenen o levhaların hattatlarını sizler yetiştirdiniz. Sizin bu sanata bakışınız, sevginiz, yapanları teşvikiniz yetiştirdi.” diyerek söze başlayan Çelebi, kırk yıllık gayretlerini şöyle özetledi: “Ecdadımızda bir cümle var, çok söylenir; ben cümleyi değil bir kelimesini söyleyeceğim; iltifat, iltifat, iltifat. Karanlık köşelerde, tozların arasında unutulmuş geleneğimize ait bu güzelim sanatı güzel elleriyle ortaya çıkaran bu sanatkârların hepsine minnet borçluyuz.”

Allah, Hasan Çelebi’yi başımızdan eksik etmesinHattat Hasan Çelebi talebeleriyle

“Kur’an Mekke’de nâzil oldu, Kâhire’de okundu, İstanbul’da yazıldı.” sözünü bilmeyen yoktur. Hasan Çelebi gibi bu sanata ömrünü vakfeden üstadlar, sadece İstanbul’da değil, İslam’a ait ufacık bir eserin bulunduğu her coğrafyada Allah kelâmını ve hadis-i şerifleri en güzel şekilde yazıyorlar. Ravza-i Mutahhara’nın genişletilme çalışmalarında 100 metre uzunluğunda Cuma ve Mülk surelerini yazan Çelebi’nin, Mescid-i Kıbleteyn için, Belçika’da Genk şehrinde Yûnus Emre Camii için, Mostar’da yeniden ihya edilen Nezir Ağa Camii için, İstanbul’da Hırka-i Şerif Camii için yazdığı ve restore ettiği yazılar, çalışmalarının binde biri bile değildir. Hocası hattat Hâmid Bey’in mezar taşını da yazan Üstad Çelebi’nin, yazmaya başladığı Kur’an-ı Kerim’i tamamlamasını dört gözle bekliyor, Allah onu başımızdan eksik etmesin diyoruz.

 

Hamza Aslan haber verdi

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2012, 12:28
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
genç hattat
genç hattat - 7 yıl Önce

soy ismi gibi bir çelebidir Hasan Çelebi. Hattın Çelebisi de derler. Talebeleri dünyanın her yerindeler.

sumeyye
sumeyye - 7 yıl Önce

Ne güzel bir haber, darısı Ankara gibi şehirlere...

dilek serdar
dilek serdar - 7 yıl Önce

Haber baslığı üzerinde eleştiri hakkı kullanmak istiyorum..Bayanlar hattatlık yapamaz dıye bır kanı mı var ki başlık bu şekilde olmuş?Bildiğim kadarı ile böyle bir durum yok.Hattatlarımzı tebrik ederim.

bir bayan hattat
bir bayan hattat - 7 yıl Önce

Başlık bence bayanların kabiliyetleri ile alakalı bir durumdan kaynaklanmıyor. Tamamen zaman meselesinden kaynaklanan bir başlık. Hasan Çelebi hoca diyor ki, "Hat meşkeden bir talebe günde en az 25 saat yazmalı." Bir çocuğu olan bir hanımın günde 25 saat çalışması biraz zor gözüküyor. Çelebi hoca da daha evvelki bir sohbetinde "bayan-zaman" ilişkisini zikretmişti çünkü. Ama son dönemde hanım hattatlar yoğun gayretleriyle bu işin üstesinden gelebiliyorlar. Tebrik ediyoruz biz de.

banner19

banner13