Kıbrıslı çocuk: Cami denen şey bu mu?!

Bursa’ya Kur’an öğrenmek için gelen Kıbrıslı çocuklar, Kıbrıs’taki Müslümanlık ile alakalı acı durumun haberini veriyorlar..

Kıbrıslı çocuk: Cami denen şey bu mu?!

 

Bursa, yaz-kış ziyaretçisi eksik olmayan bir mübarek belde. Her türlü talana rağmen hâlâ yok edilemeyen yeşilliği, özellikle son dönemlerde sanki ısrarla bozulmaya çalışılan siluetine rağmen hâlâ güzel bir belde. Evet, her şeye ve herkese rağmen hâlâ güzel ve hâlâ yeşil bir mekân Bursa.

Sıcacık, insanı kuşatıveren, siz onu keşfettikçe kendini size açan bir şehir… Gerçi bugünlerde kendisini ihya etmesi gerekirken imha etmeye soyunanlara karşı sitemkâr bir şehir ama yine de her daim güzel bir şehir Bursa.

Kim ne isterse, ne ararsa, isteğine-aradığına uygun bir şey buluyor burada. Dünyaya dair şeyler isteyen dünyalığı, maneviyata dair şeyler isteyen de nasibi kadar maneviyatı buluyor.

Bir sürü ziyaretçisi var Bursa’nın, evet ama şu günlerde Bursa sokaklarında hem şaşkınlık hem de hayranlıkla dolaşan, gözleri gökleri tarayan, kalpleri Allah’ı arayan, görünüşte bizden olan ama gerçekte bizden uzakta bırakılmış olan küçük ziyaretçileri var Bursa’nın. Bunlar, yaşları 10-16 arasında değişen bir avuç çocuk. Geldikleri yer Kıbrıs. Yani yavru vatan. Birlik Vakfı Bursa Şubesi’nin müşfik ev sahipliğine sığınmış durumdalar ve geliş amaçları, Kur’an öğrenmekBirlik Vakfı Bursa Şubesi

Kıbrıs ne yana düşer?

O kadar bizden ki Kıbrıs, onu düşünmeye bile gerek duymuyoruz nerdeyse. Her şey bizde nasıl yaşanıyorsa, orada da öyle yaşanıyor sanıyoruz. Ama işin aslı pek de öyle değilmiş meğer. Şu birkaç anekdot, Kıbrıs’ın nasıl bir yer olduğu hakkında fikir verecektir sanırım:

Cami denilen şey bu mu?”

Birlik Vakfı’nın kendilerini hizmete vakfetmiş çalışanları Şaban Aslan ve Neşet Kaya mihmandarlığında Bursa ziyaretlerini sürdüren Kıbrıslı çocuklar, 1. Murad Han (Hüdavendigar) Camii’nde namazlarını kılarlar ve cemaat dağıldıktan sonra camiyi gezerler. Camiye şaşkınlıkla bakan çocuklardan birinin ağzından şu cümle dökülür: “Demek cami denilen şey buymuş.”

Bursa Murat Hüdavendigar Camii“Burada Allah mı var?”

Cami iyice tanınıp özellikleri öğrenildikten sonra, cennetmekân 1. Murad Han’ın türbesine ziyarete gidilecektir. Türbe yolunda yine bir çocuk, Kıbrıs’ta yaşayanların din algısı hakkında fikir verecek olan şu soruyu, öğrenmek amacıyla ve olanca masumiyetiyle Neşet Kaya’ya sorar: “Burada Allah mı var?

Uzaklara gidiyoruz ama ya yakınlar?

Kıbrıs’ta sahile gidip plajda güneşlenmek yerine Allah’ın kelamını öğrenmek için Bursa’ya gelen bu “küçük ama büyük” insanlar hakkında haber aldıkça haber aktaracağım sizlere inşallah ama şu soruyu da izninizle sormak istiyorum: “Gerçekte biz kimiz ve bizim sandıklarımız aslında ne kadar bizim?”

 

Ahmet Serin, yüreği sızlayarak haber verdi

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2012, 16:01
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13