Kelimeler olağanüstü güçlere sahiptir

D. Mehmet Doğan, yurtdışından gelen ve Türkiye’de Türkçe eğitimi görmekte olan lisans ve yüksek lisans öğrencilerine dil, kültür ve yabancılaşma konusunda bir konferans verdi..

Kelimeler olağanüstü güçlere sahiptir

 

1990 yılında Beyan Yayınları’ndan basılan Dil, Kültür, Yabancılaşma isimli kitabıyla 90’lı yıllarda Müslüman duyarlılığa sahip gençlerin zihinlerini berraklaştıran, yazar-düşünür ve Türkiye Yazarlar Birliği onursal başkanı D. Mehmet Doğan, 20 Haziran Perşembe günü İzmir’de düzenlenen bir konferansa katıldı. Yurtdışından gelen ve Türkiye’de Türkçe eğitimi görmekte olan lisans ve yüksek lisans öğrencilerine dil, kültür ve yabancılaşma konusunda konuşan D. Mehmet Doğan, bu topraklarda yaşayan insanların oluşturdukları dil ve kültürel yapı hakkında öğrencilere oldukça faydalı bilgiler aktardı.

Kelimeler olağanüstü güçlere sahiptir

Bu topraklar üzerinde yaşayan bireylerin yaşadığı yabancılaşmadan başlayarak, dillerine karşı olan yabancılaşmalarına kadar etraflı bir konuşma gerçekleştiren D. Mehmet Doğan, bilhassa dil konusu üzerinden durdu. 1990 yılında basılan Dil, Kültür, Yabancılaşma kitabından dil üzerine çarpıcı tespitleri paylaşan yazar, konuşmasında kelimelerin olağanüstü gücü olduğunu vurguladı.

Mehmet Doğan’ın dil konusundaki hassasiyeti, kendisini dinleyen öğrencilere konuşurken de ortaya çıkıyor. Bilhassa anlaşılabilmesi için tane tane konuşan yazar, öğrencilere dil konusunda çeşitli önerilerde bulundu ve bir ülkenin dilinin yeriyle kavranabilmesi için şöyle dedi: "Bir dilin inceliklerine, derinliklerine ancak o dilin klasik kabul edilen eserlerini okuyarak nüfuz edebilirsiniz."

Bu uyarıyı yapan Doğan, Türkçede klasik addedilen ve Türkçeyi idrak edebilmemiz için mutlaka okumamız gereken 10 kişiliği ve eserleri şu şekilde sıraladı: Klasik dönemde, Dede Korkut Hikayeleri, Yunus Emre Divanı ve İlahiler’i, Süleyman Çelebi’nin Mevlid’i, Fuzuli’nin Divan’ı ve Karacaoğlan’ın şiirleri; Batı etkisindeki dönemde, Mehmet Akif’in Safahat’ı, Ömer Seyfettin’in Hikayeler’i, Yahya Kemal’in Kendi Gök Kubbemiz’i, Necip Fazıl’ın Çile’si ve Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Beş Şehir’i.

1900’lerde Osmanlı ülkesinde yaklaşık 5.000 kitap yayınlanıyordu

Dil hakkındaki görüşlerinden sonra Mehmet Doğan ülkemizin okur-yazar kesimiyle ilgili bilgiler de verdi. Ancak bu bilgiyi aktarmadan önce Mehmet Doğan’ın Dil, Kültür, Yabancılaşma isimli kitabının ‘Okur-Yazarlığa Dair’ bölümünden ‘okumaz-yazmaz’lığımızla ilgili düşüncelerine bakalım: “Bir zamanlar İslâmî harflere karşı ileri sürülen ‘zor okunup yazılırdı, o yüzden cehalet arttı’ iddiasını hatırlamak gerek. 1900’lerde Osmanlı ülkesinde yaklaşık 5.000 kitap yayımlanıyordu ve bu rakamlara tekrar ulaşabilmek için ( dil devriminden sonra ) 60 yıldan fazla zaman geçmesi gerekmişti.” Günümüzde basılan kitap sayısının arttığını belirten Doğan, milletimizin bilinçlenmesiyle bu artışın süreceğini dile getirdi. Mehmet Doğan, konuştuğu yabancı öğrencilere de kendileriyle ortak bir siyasi geçmişimiz olduğunu, bunun yanı sıra ortak bir edebî geçmişimizin de bulunduğunu hatırlatıp, bunu keşfetmemiz, yaşatmamız gerektiğini öğütledi.

Konferans sonrasında öğrencilerin sorularını yanıtlayan Mehmet Doğan, yabancı öğrenciler haricinde konferansı dinlemeye gelen pek çok İzmirliyi de birçok konuda bilinçlendirmiş oldu.

 

Metin Erol haber verdi

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2013, 15:04
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13