Kayseri'de Meal yarışması yapıyorlar!

Kayseri’de Miraç Kültür Merkezi, her ay hanımlara yönelik umre ödüllü 'Kur’an-ı Kerim Meal Yarışması' düzenliyor.

Kayseri'de Meal yarışması yapıyorlar!

 

Kur’an okumak, okuduğunu anlamak, anladığını hayata geçirebilmek her Müslümanın aslî vazifesidir. Bu vazifeyi yerine getirmek emek ister, gayret ister, sebat ister.

İşte Kayseri’de Miraç Kültür Merkezi’nin her ay düzenli olarak yaptığı umre ödüllü “Kur’an-ı Kerim Meal Yarışması” da uyuyan dimağları uyandırmak için, dünyanın meşakkati arasında hanım kardeşlerimize Kur’an ayet ve surelerinin meallerinin ezberletilmesi amacıyla hazırlanmış bir emeğin ürünüydü. Furkan Yılmaz Beyefendi’nin bilgilendirmesiyle katılmıştım bu programa.

Meali verilen ayetin hangi surenin ayeti olduğu soruluyorMiraç Kültür Merkezi

Yarışmada, slayt ile perdeye yansıtılan ayet meallerinin, hangi surenin ayeti olduğu sorularak yarışmacıların sureleri öğrenip öğrenmedikleri test ediliyordu. Yarışmanın yapıldığı salonda seyircilere de meallerden sorular sorulması katılımı artırıyordu. Ben de kendimi test ettim ve Kur’an ile ne kadar az haşır neşir olduğumu üzülerek gördüm. Etrafımdaki hanım kardeşlerim soruları bilirken ben birçoğunu doğru cevaplayamamıştım. Oysa ayetlerle ölmeden önce iç içe olmak gerekirdi.

Kurandan öğüt almamızı isteyen yüce Mevla’nın sözlerine itaat eden dimağlardı o gün yarışanlar. Hem faydalandım hem de derin bir tefekkür iklimine büründüm o gün. Kur’an ki hayatı kulluk bilinciyle yaşamamız için indirilmiş bir kurallar zinciriydi. Kur’an ki toplumun ahlakını düzene koyan bir hukuk kitabıydı. Kur’an, yaşarken bize rehberlik etmesi için gönderilmişti. Öldükten sonra söz Allah’ındı.

Efendimizin “Eğer benim bildiklerimi bilseydiniz, az güler çok ağlardınız.” deyişini ne kadar idrak edebiliyoruz? Kahkahalarla gülerken Necm suresini ne kadar düşünüyoruz? “Temiz su ırmakları”na, “tadı bozulmamış süt ırmakları”na, “içerken zevk veren şarap ırmakları”na, “süzme bal ırmakları”na kavuşmak kolay değildi.

Pişman olmadan önce uyananlardan olmak için çalışmak gerektiğini o gün bir defa daha anladım. Miraç Kültür Merkezi’ni bu güzel hizmetinden dolayı tebrik ediyorum.

 

Sergül Vural haber verdi

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2012, 05:03
YORUM EKLE

banner19

banner13