Kayseri'de 6 camide kılınıyor hatimle teravih

Kayseri’de bu ayın manevi havasına uygun olarak yapılan ve insanları muhabbet deminde buluşturan hizmetlerin büyük bir kısmını hizmet sektörünün en önemli ayağı olan vakıf ve dernekler sırtlanıyorlar..

Kayseri'de 6 camide kılınıyor hatimle teravih

 

Ramazan’ın, şehrin her köşesinde, sokak sokak her karışında yaşandığı dönemlerin siz de hasretini hissetmiyor musunuz? AVM’lerde kutlanan Ramazan şenlikleri hep soğuk gelmiştir bana. İçi boşaltılmış, Uhrevi havadan uzak, lahuti sesi olmayan, dünyalık şenlikler… Bir hengâme, bir karışıklık ve şamata içinde Ramazan’ın doğasına uymayan şenlikler… Kayseri’deki büyük alış veriş merkezlerinde de bu tür Ramazan kutlamaları var ama ne fayda!

Şehirler de Ramazan’dan nasiplensin diye dualar ve ilahiler eşliğinde insanların hem iftarını yapacağı hem de Ramazan’ın ruhuna uygun iftar çadırlarını görmek istiyor insan. Bu konuya duyarlı belediyeler konuya duyarlı bazı derneklerle birlikte bu işi yapıyor. Örneğin Kayseri Kocasinan Belediyesi, geleneksel hale gelen iftar çadırını bu Ramazan da Kimse Yok mu Derneği'yle işbirliği içinde Yeşil Mahalle'de açtı. Bu mahalle ve civarının gelir seviyesi düşük insanların yaşadığı yer olduğu düşünüldüğünde bu hizmetin önemi daha belirginleşiyor. Aynı şekilde merkez ilçemiz olan Melikgazi Belediyesi de Ramazan’da iaşe paketi hazırlayıp aşevlerinden yiyecek ve ekmek yardımı alanlara destek olarak Ramazan’da hizmet veriyor. Yani klasik yardım anlayışı…

Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nin kültür-sanat faaliyetleri kapsamında geleneksel hale getirdiği Ramazan Geceleri ise Ramazan’a özel mehter takımı ve tasavvuf musikisi sunumları, Hacivat- Karagöz oyunlarının, illüzyonistlerin gösterilerinin sahnelendiği gezici tır ile devam ediyor. Bir ay boyunca mahalleler ve ilçeleri gezecek olan tır, gittiği mekânı renklendirecek olsa da öyle kalıcı etkisi olan bir uygulama değil bu. Unutulmaya yüz tutmuş geleneksel Ramazan eğlencelerinin yaşatılması için on yıldır süregelen bu çalışma ile maddi imkânsızlıklar nedeniyle düzenlenen etkinliklere katılamayanların faaliyetlerden yararlanmaları amaçlanmış olsa da geniş alanlarda geniş çerçevede hazırlanacak olan bir Ramazan sokağını özlüyoruz Kayseri’de.

Kayseri’deki Ramazan ikliminden esintiler iftarlarla sınırlı değil elbette

Bu ayın manevi havasına uygun olarak yapılan ve insanları muhabbet deminde buluşturan hizmetlerin büyük bir kısmını hizmet sektörünün en önemli ayağı olan vakıf ve dernekler sırtlanıyorlar. Ramazan’ı idrak edici programlar, iftarlar, sohbetler düzenleyen bu kurumlar manevi atmosferin yaşanmasına zemin hazırlıyorlar.

Seyit Burhaneddin hazretlerinin türbesinin önünde açılan iftar sofrası bunlardan birisi. Muradiye Kültür Vakfı ile Seyyid Burhaneddin Hz. Hizmet Vakfı tarafından açılan iftar sofrası, Ramazan boyunca Halil İbrahim bereketiyle her gün açılıyor. Genç yaşlı, kadın erkek, çoluk çocuk Ramazan bereketiyle iftar yaparlarken kalplere kardeşlik bilinci daha bir yerleşiyor. Kayseri’nin manevi mimarlarından olan Seyyid Burhaneddin Muhakkik-ı Tirmizi’nin türbesini ziyarete gelenler iftarlarını edip orada bulunan açık hava camiinde teravihlerini de kıldıktan sonra evlerine gidiyorlar.

Hilalder de iftar çadırıyla Ramazan’ı idrak eden kurumlar arasında. Hizmet binasının bahçesine açılan sofralar muhabbetle bereketleniyor. Bir de Bürüngüz Camii’nin önünde açılan iftar var ki kanaat örneği. “Ümmetin iftarı” adındaki bu sofrayı Mazlumder ve gönüllü kültür teşekkülleri birlikte düzenlemişler. Sofrada ne mi var? Bir adet simit, üç adet hurma, bir bardak çorba ve su… Yere serili naylon hasırlar üzerinde açılan iftardan sonra kılınan akşam namazı sonrasında dağılıyor insanlar. Suriye ve Mısır’daki kardeşlerimizin Ramazan ayında yaşadıkları sıkıntıyı sembolik de olsa göstermek ve hissettirmek için verilen bu iftar Kur’an tilaveti ile ve dualarla taçlanıyor. Mazlumder Kayseri şubesi başkanı Ahmet Taş’tan öğrendiğime göre haftada bir yapılacak olan bu iftarlarda diğer haftalarda Doğu Türkistan-Afganistan, Arakan ve Bangladeş, Somali ve Etiyopya için verilecek iftarlarda yardımlar toplanarak yerine ulaştırılacakmış.

Kayseri’deki Ramazan ikliminden esintiler iftarlarla sınırlı değil elbette. İnsanı bilgilendiren, Kur’an’ı anlamaya yönelik çalışmalar da mevcut. Ramazan ayı aslında Kur'an ayıdır. Kur'an'ın sofrasından beslenmek isteyenler Ramazan'ı Kur'an'la doldurabildikleri ölçüde farkındalık kazanırlar. Davud el Kayserî Derneği’nde üyeler bu farkındalıkla her Ramazan ayında cüz paylaşımında bulunuyorlar. Kemal Ersözlü'nün tertil serilerine devam edenler kendilerine düşen cüzü çalışıp, daha önce yazılmış tefsirlerden, hadislerden ve başka kaynaklardan yararlanarak teravih sonrası dernekte sunum yapıyorlar. Misal 19. cüzü almış bir kursiyer, her sene aynı cüzü çalışıp her defasında bu cüzün girift, anlaşılması zor meselelerine bir bakış açısı kazandırıyor. Bu çalışma dolayısıyla insanlar tefekküre zorlanıyor. Böylece idrak sınırları yükseltiliyor.

Ramazan’ın en güzel yanı kuşkusuz teravihlerdir. Hele hatimle kılınırsa… Kayseri merkezde altı camide hatimle kılınıyor teravih namazları. Tarihî özelliği olan Kurşunlu Cami, Cami Kebir Cami ve Han Cami bu hatimli namazlardan nasibini alıyor.

Evet, kurum ve kuruluşlar kendi gayretlerince Ramazan’ı böylesine idrak ederken bizler de kendi çapımızda elimizden geldiğince bu ayı idrak etmeli ve yaşamalıyız.

 

Sergül Vural haber verdi

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2013, 12:53
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13