Katliamın özrü olur mu?

Dünyada devlet eliyle katliamdan hayatını yitirenlere bir özür kampanyası başladı sanki..

Katliamın özrü olur mu?

Özür dileyen dileyene

Kanada kızılderilisiGazete manşetlerinden öğrendiğimize göre Kanadalılar, 1800'lü yıllarda kurulan ve 1990'lara dek varlığını devam ettiren kilise yatılı okullarında ölen ya da kaybolan 150 bin Kızılderili çocuğun başına neler geldiğini bulmak için yeni bir proje başlatmış. Haydi, kolay gelsin ne diyelim! Önceki yıllarda da kanada başbakanı bu ailelerinden zorla alınarak kilisenin yatılı okullarından asimilasyona tabi tutulan yüz binlerce Kızılderili çocuğu için içli köfte tadında bir özür dilemekten kendilerini alamamıştı. Hatta geçen yıllarda Avustralya Parlamentosu da topraklarını işgal edip katlettikleri Aborjinlerden, yaptıkları katliamlardan ötürü “kusura bakmayın yapacak bir şey yoktu” dercesine bir özür beyanında bulunmuştu. Avrupa’da bir özür dileme yarışıdır aldı başını gidiyor. Hadi hayırlısı.

Tarihe, insan avcılığının en barbar yöntemlerini icat etmekle adlarını kayıt ettirenler şimdi bu yaptıklarına, utandıklarından olsa gerek, dokunaklı sepkenler yağdırıyorlar. Bu samimiyetsiz özür seremonileri, artık varlık olarak her şeyiyle ortadan kaldırılmış kavimlerin ateşli ruhlarına su serpip serinletmeyecek kadar içtenlikten yoksundur. Bu özürler, bu sulu sepken gözyaşı modülleri kutsal hale ile çerçevelendirilmiş olan beyaz ırkçılığın yüzünü mü kızartacak zannediyoruz? Hayır, bilakis bu özür projeleri, manipülasyonun her şeye kadir eliyle beyaz ırkçılığın başına taç takma girişiminin ters yüz edilmiş halidir. Bugün Türkiye’yi soykırımla suçlayıp nakavt etmeye kalkışanlar kendi parazit geçmişlerindeki aksaklıkları dünya kamuoyu karşısında maniple ederek sevimli hale getirmeye çalışıyorlar.

Mumia Ebu CemalAdam harcamasını iyi biliyorlar!

Aynı durum İngiliz soğukkanlılığı ve Yahudi hilekârlığının çiftleşmesiyle ortaya çıkan gayri meşru bir sistem adı olan Amerika içinde geçerlidir. Bugün adamın biri işaret parmağını kaldırarak; çirkin saldırıların, kan dökücülüğün, yalanın, hilekârlığın, istismarın ve sömürünün dünyada en belirgin yüzü neresidir dese eminiz ki o parmağın işaret ettiği tek bir yer olacaktır: Amerika.

Bugün dünyanın jandarmalığına soyunan bu iktidar, sisteminin temeline otuz milyonu aşkın Kızılderili’nin kanı katık etmiştir. Dile kolay otuz milyon ve dahası! Bu sayıdaki insan kalabalığı el ele tutuşsa neredeyse Amerika’yı bir baştan diğer başa bağlayacak bir kordon oluşturur.

Amerika, vahşetin meşrulaştırılmış mekanizmasını kurmak için sadece bu insanları öldürmekle kalmamış ırzlarına geçerek soylarını bozmuş, dillerini değiştirerek kültürel miraslarını yok etmiş ve dahası dinlerine müdahale ederek dünyadaki asli duruşlarını da zedelemiştir. Sırf Kızılderilileri ekonomik olarak dize getirmek için onların en önemli beslenme kaynakları olan altmış milyona yakın bufaloyu da sistematik olarak ortadan kaldırmıştır. Dağı taşı, suyu ormanı, börtü böceği de katliamlarının listesine eklemekten geri durmamıştır. Bu uygulamalar sadece Kızılderililere değil Amerika’daki yabancıların hepsine özellikle siyahlara karşı da kullanılmıştır.  

Rubin CarterKimden özür dilenmeli!

Bugün Irak işgal altında, Afganistan işgal altında! Çünkü bugün Allahın adını anan ne kadar ülke varsa hepsi batının salyasını akıtacak kadar göz alıcı zenginliklere sahip. Irak’ı ve Afganistan’ı işgal edenlerin tek öldürme gerekçesi barış ve insanlığın felahını gerçekleştirmek ve demokrasinin nimetlerinden yoksun kalmış bu “sefil halkı” kalkındırmak değil miydi? İnsanlığın boynuna barışın zeytinden dalını asmak için kollarını sıvayanlar asılında tek bir kirli niyetin peşindeydiler, o da doların yeşilini biraz daha cilalamak!

Yarın Amerika devleti kalkıp Iraklılardan özür diler mi bilinmez. Afganistan’a yahut işgal edip kanını emdiği her halka Kanada devleti gibi mavi boncuk dağıtır mı orası da bilinmez? Suçsuz oldukları kesin olarak kanıtlandığı halde bilebile elektrik sandalyesine oturtulan Sacco ve Vanzetti gibilerden de özür diler mi hiç bilinmez? Hiçbir suçu olmadığı halde derisinin rengine kıl olunduğu için on dokuz yıl hapse mahkûm edilen Rubin Carter’lardan ya da ömrünün yarısından fazlasını “Amerikan Adaleti”nin hüküm sürdüğü cezaevlerinde heba eden Mumia Ebu Cemal’lerden, Guantanamo’da sebepsiz tutulan yüzlerce isimsiz Müslüman’dan özür diler mi orası da bilinmez.

Sacco ve VanzettiÖzür dilese de artık bu saatten sonra bir işe yaramaz. Çünkü bu dakikadan sonra ne Sacco ve Venzetti’lerin hayatları, ne Rubin Carter ve Ebu Cemal’lerin heba edilen ömürleri ne Guantanamo’da işkenceyle çıldıranların aklı, hiçbir şey ama hiçbir şey geri gelemez. Onun için özür dilenecekse eğer bufalolardan özür dilensin, kurttan kuştan, börtü böcekten özür dilensin.

En azından onlar şereflerinin biraz daha ayaklar altına alındığını fark edemeyecek kadar saf ve mahsundurlar. Özür dileyecekseler eğer kendi vicdanlarından özür dilesinler ve biran önce insanlığın yakasından ellerini çeksinler. Bu bütün insanlık için kesinlikle daha hayırlı olacaktır.

 

 

Yavuz Altınışık sinirlendi

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2010, 19:26
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kenan Subaşı
Kenan Subaşı - 9 yıl Önce

Orhan Pamuk kına yakmış mıdır ? Zil takıp oynamış mıdır ? Orhan Pamuk'u yerlere göklere sığdıramayanlar,(vay efendim,yazardır,ağzına her geleni söyler anlayışında olanlar)yaklaşık 20 ülkenin Türkiye hakkında soykırım iddiasında bulunmasından dolayı göbek atmışlar mıdır..Bu ülkede kimler kravatlı olarak,kalem erbabı olarak bu milletin şerrine çalışıp cirit atar durumda ? Neredeyse Türküm demek faşistlikle suçlanacak ! Orhan Pamuk Türk müdür soruyorum ? O.Pamuk Atatürkçülerden özür diler mi ?

Cem Günaydın
Cem Günaydın - 9 yıl Önce

Orhan Pamuk neden özür dileyecek ki?. İttihatçıların yaptığı katliamın gururunu taşıyasınız diye mi?... Doğudaki olaylardan, batıdakileri de sorumlu tutup, suçsuz günahsız binlerce masum çoluk çocuk kadın sürüldü diye mi?.. Resmi tarih yalayıcılığı yapmadı diye mi? Bu yazıdan alınması gereken ders, ellerinizi yıkamak olmamalıydı. Ortalama zekalı, hiç okumamış bir ermeni vatandaşı bile bu yoruma küçük bir Oha der Kenan Bey.

Kenan Subaşı
Kenan Subaşı - 9 yıl Önce

ittihatçılar katliam yapmış,ama ermeniler doğuda olay çıkarmış.bu mu senin anlayışın.erzurumda kazıklara oturtturulan kadınları nereye koyacağız.onları ermeniler yapmadı da senin gibi gayri remi tarihçiler mi yaptı.kimin neyi yaladığı belli oluyor.

banner19