Kastamonu'nun kitre bebekleri

Kastamonu'da geleneksel kıyafetli kitre bebek yapımı kursu açıldı. Dünyanın en eski oyuncağı olarak bilinen bu bebekler, geven bitkisinin yapıştırıcı maddesi kullanılarak yapılıyor.

Kastamonu'nun kitre bebekleri
Kastamonu'da geleneksel kıyafetli kitre bebek yapımı kursu açıldı. Vali Erdoğan Bektaş, Mimar Vedat Tek Kültür ve Sanat Merkezi bünyesindeki Adalet Bayramoğlu Sanat Evi'nde düzenlenen törende, kitre bebek yapımı kursunun güzel ve değişik bir çalışma olacağını söyledi. Kurs, 30 kişilik katılımla 1,5 ay devam edecek.

Türk kültürünün zenginliğini yansıtan el sanatlarından birisi olan kitre bebekler, günümüzde hak ettiği ilgiyi görememekte ve kaybolmaya yüz tutmuş değerimiz arasında yer almaktadır.

Kitre bebek nedir?

Kitre, güney ve güneydoğu Anadolu'da kırlarda yetişen yabanî bir dikenin özsuyudur. Yapıştırıcı olarak çeşitli sanatlarda kullanılan kitreden pamuklu veya kâğıt bebek yapılır. Bu bebeklere de "kitre bebek" denir.

İmalatında iki çeşit tekniğin kullanıldığı Kitre Bebek'de "kitre" yapıştırıcı madde olarak kullanılır. Tel, kâğıt ve pamuktan beden oluşturulup, daha sonra ipek, pamuklu ve dokuma kumaşlardan kostüm dikilip, daha sonra bebeğe montaj yapılır.

İnsana çok yakın olan bu bebekler giyinmiş heykel görünümünde olur. Bu görüntüsüyle dünü bugüne taşıma özelliği ile öne çıkar. Kitre bebek sanatı Türk kültürünün zenginliğini yansıtan el sanatlarımızdan birisidir.

 

İslam Gemici bildirdi

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2013, 11:32
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13