Kardeşlik rüzgârları esti!

Anadolu Gençlik Derneği İstanbul Hanımlar Üniversite Komisyonu 'Eğitim, Kardeşlik ve Dinlenme Kampı' düzenledi..

Kardeşlik rüzgârları esti!

Anadolu Gençlik Derneği, Anadolu’nun bağrından üniversite okumak için gelen kızlarımıza destek vermeye devam ediyor. AGD üniversite sorumluları, evleri ve yurtlarında kalan öğrencilerin yanı sıra eğitimlerine katılan, çalışmalarında gönüllü olan öğrenciler ile hep birlikte keyifli ve eğitimle geçen bir hafta sonu geçirdiler. Farklı birçok üniversite öğrencisini bu kampta buluşturan AGD, eğitimin yanı sıra yoğun bir yılın sonunda final sınavlarına hazırlanan öğrencilere, dinlenme ve sosyal aktivitelerle eğlenme fırsatı da sundu. 

Kimler eğitim verdi?

Yazar Mustafa Yelek, kampın eğitimcileri arasındaydı. Şiirimsi üslubuyla anne-baba rızasından, dert ve gayret sahibi olmaya kadar sıraladığı konu başlıklarına, öğrencilerin kimi zaman gözyaşları, kimi zaman da yeniden yapılandırdıkları hayat planları eşlik etti.

Üniversiteler Başkanı Hatice K. Korkmaz’ın ‘2009-2010 Dönem Faaliyet Sunumu’yla zenginleşen eğitim içeriğinin yanı sıra kampta sosyal faaliyetler de oldukça yoğundu. Hanım komisyonu başkanı Zeynep A. Eren de kampa katılarak öğrencileri yaptığı çalışmalardan dolayı tebrik edip, her daim AGD olarak destekleyici olacaklarını açıkladı.

AGD

Birer papatyayız ve yalnız değiliz

Kampta program papatya slaytı ile başladı. “Papatyalar yalnız, tek başına büyümüyor; hep birlikteler dağ eteklerinde ve bulundukları yeri bembeyaz yapıyorlar hep birden… Tıpkı bizim gibi…”  düsturu ile çalışmalarını anlatan AGD üniversite öğrencileri arasında ‘Kardeşlik Kurası’ yapıldı. Birbirine kardeş çıkan öğrencilere tek tek ‘papatya’ broşu hediye edildi. 

İbadetler de bizi yakınlaştırdı

Bu kadar eğitim ve bilgilendirmenin yanı sıra hep birlikte yapılan ibadetler de öğrenciler arasında yakınlaşmayı sağladı. Her sabah ‘Tefekkür Yürüyüşü’ne çıkan öğrenciler camiden sahile kadar tesbih çektiler. Tesbihatın yanı sıra ism-i şerif okumaları ve sohbetleri de gerçekleştirdiler.

Gençken yapılacak bin bir türlü şey var

Kamp hatırası olarak öğrencilere, “Gençken yapılacak bin bir türlü şey listesi” olan defteri verdiler. Defterin içeriğinden bazı cümleleri sizlerle paylaşayım:

-Okuduğun o güzel kitabı vapurda bırak. İç kapağına yaz; Okuyup vapurda bırak.

-Dizin kıvrılırken henüz, diz üstü çöküp sohbet dinle, ehlinin dizinin dibinden ayrılma, al da diz üstüne bilgisayarını klavyen hayra çalışsın.

-Öğrencilik kıymetli zamandır! Yemek yapma, makarna bile haşlama. Nerede bir hayır kurumunun yiyecek kermesi varsa git, orada bursları harcamaya başla. 

-Kulakların işitiyorken henüz, kulluğu kulak ardı etme. 'Mp3 player'a bol bol ezgiler ekle.

-Her gün bir ismi şerifle dünyaya bak, bak o zaman dünyanın sana bakışı nasıl değişecek…

-Beyazıt Meydanı’nda sesini duyur! Bir hafta sesi kısık gezmenin zevki bir başkadır…

- AGD’de görev al. Sevap kazan. Karlı iş…

Hoş bir rüzgâr gibi geldi ve geçti

Kamp, eğitici, dinlendirici ama en çok ‘kardeş kazandırıcı’ yanıyla hatırlarda kaldı. Ders aralarında tatil köyünün bütün nimetlerinden hep birlikte faydalanan öğrenciler, farklı üniversitelerden yepyeni kardeşler edindiler. ‘Üniversitede Karşılaştığımız İnsan Tipleri’ isimli skeçte önce gülüp sonra duygulanarak yepyeni görevlere talip olanlar ansızın ikram edilen çiğköfteyi alıp, çardaklarda uzun uzun sohbetler ettiler. Hoş bir rüzgâr gibi,

Armutlu’dan AGD İstanbul Üniversiteli Hanımlar geçti…

 

 

Hilal Nalçacı  papatya oldu kampa katıldı; izlenimlerini anlata anlata bitiremedi

Yayın Tarihi: 13 Mayıs 2010 Perşembe 21:27 Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2010, 23:16
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
papatya-1
papatya-1 - 12 yıl Önce

Maşallah! Allah çalışmalarımızı hayırlara vesile kılsın inşallah..

hatice
hatice - 12 yıl Önce

birer papatyayızz .... :)))) hiç bir duamız ferdii değil ... topraktan çıkışımız gibi dualarımız da semaya bir kucak kardeş topluluğu olarak çıkıyor inşAllah ... benim kardeşim de tuuba oldu :) inşAllah okursun kardeşim
ne güzel kamptı.. ne sıcacık ortamdı... tüümm emeği geçenler sonsuz saygı ve selamlar...

banner26