Karakoç şiiri bırakmamı söyledi!

Geçtiğimizi günlerde TYB Bursa Şubesi üyeleri yine bir hasbihal akşamında bir araya geldi. Şair Yasin Doğru'nun şair kişiliği üzerine konuşuldu..

Karakoç şiiri bırakmamı söyledi!

Yine bir Gülnihal akşamı

Hasbihal dostlar arasında gerçekleştiği için günlük koşuşturmaca içinde sorulamayan soruların, akla takılan işaretlerin ve gönüle düşen ne’lerin, bir bir sorulma imkânı bulduğu hâldir.

Hasbihal, beraberinde en yakın dostlarından hareketle insanın kendisiyle hesaplaşmasıdır.

TYB Bursa

Bir tür huzurda olma halidir. Huzurda olmak, namazın her an’a yansımasıdır. Sufilerin daimi namaz dedikleri hâl. Huzur sohbetlerini bilen bilir. Ya da bizim kültürümüzde sohbet ve muhabbet sözcüklerinin diğer adıdır hasbihal. Okuma ile derdi olan yoktur ki dünyasında şimdi yerinde kapitalizmin imkânlarının zorlandığı İbnülemin Mahmud Kemal’in konağında bir araya gelsin Hüseyin Vassaflı, Florinalı Nazımlı, Tanpınarlı, Dr. Rıza Tevfikli, Akif merhum hakkında yazılan en büyük biyografi çalışmasının yazarı Mithat Cemalli o leziz şiir ve musiki dolu an’lara hasret duymasın.

An’a dönmek, an’da yaşamak bizim işimiz.

Bursa’da böyle bir akşam yaşandı işte. Mekân İbnülemin Konağına benzer bir konak: Seyyid Usul Kültür Merkezi.  Misafir, Yasin Doğru.

Sofranın banisi Yunus Emre Altuntaş. Dostlar sofrasında buluşanlar: Cahit Çollak, Bilal Kot, Sefer Özdemir, Orhan Doğan, Ahmet Demirkol, Cevat Akkanat Uygar Umut ve Enes Keskin

TYB Bursa

Söze şiirle başlanır…

Yunus Emre Altuntaş, sözlerine şiir ile başladı. Ve Safa şiirini okudu Yasin Doğru’nun. Hani Esad Erbili Hazretleri için yazılan şiiri. Yasin Doğru, Yunus Emre şiiri okuyunca, böyle gavur işler senin başının altından çıkar, diyen bir bakışı üzerime yöneltti.

Yasin DoğruYasin Doğru şiirin okuması bitince, şiirin hikâyesinden hasbıhaldekileri haberdar etti. Hani, kendisi Menemen’de askerlik yapmıştı ve babası da Esad Erbili Efendi silsilesinden bir şeyh hazretlerinden el almış bir Nakşi şeyhi idi.

Mevlevi bir dede ve kütüphanesi…

Yasin Doğru, Keles’te 40’a yakın köyde ceddinin olduğunu söyledi.

Mevlevi olan dedesi Ali Molla’nın İstanbul macerasını ve Bursa’ya döndüklerinde dedesinin yaşadıklarını anlattı. Araya Sefer Özdemir girerek Osmanlı kadı geleneğinden bahsetti. Öğrendiklerimizi göre, Osmanlı kadıları sadece Türkmenlerden oluşuyor ve belli bölgelerden seçiliyormuş. Bu bölgelerden biri de Bursa’nın Keles tarafıymış. Bölgenin okumuş yazmışının çokluğu bu yüzdenmiş.

Yasin Doğru’nun dedesi Bursa’da önce Pınarbaşı semtine yerleşir. Çünkü semtte şimdi yerinde su deposu olarak kullanılan bir Mevlevihane vardır. Ama Ali Molla’nın peşini geçim belası bırakmaz. Ne yapsın çaresiz köyüne döner. Doğru’nun anlattığına göre,  köy evinde dedesinin kütüphanesi, tavana kadar kitapla dolu bir odadan ibaretmiş. Hatta kütüphanenin iki giriş kapısı varmış. Dedesi özel misafirlerini hane halkını rahatsız etmeden ikinci kapıdan içeri alırmış. Dikkat ve rikkati sağlam bir anlayış.  

“Edebiyattaki ve düşüncedeki üstadım Sezai Karakoç’tur”

Doğru dedeleri kadar babasından da bahis açtı. Babasının Şey Esad Erbili silsilesinden icazetli bir Nakşi şeyhi olduğunu söylemiştik. Doğru’nun “yaban”dan gelenler için evde yapılan sohbetin ve ilahilerin şiirinde etkili olmuş. Hatta, okuduğu ilkokulun(Uludağ İlkokulu) kütüphanesindeki kitaplarla başlamış şiir okumaya. Beş Hececileri ilk bu kütüphanede okumuş.  

17 yaşında, Bursa İHL öğrencisiyken ilk şiiri yayınlanır Doğru’nun. 

Yasin Doğru, özellikle şunu vurguladı: “Edebiyattaki ve düşüncedeki üstadım Sezai Karakoç’tur.”  1986 yılında Sezai Karakoç’la tanışır. Karakoç’la ilk karşılaşmalarındaki konuşma şöyledir:  

-Sen şiiri bırak… Bir süre susar Karakoç, sonra devam eder:

- Şiir seni bırakmazsa devam et… Ben öyle yaptım.  

Evlerine her gün ortalama üç gazete girdiğinden bahseden Doğru,  babasının okuması üzerinde etkisini anlattı.

“Gül Ateş” adlı şiir kitabına iki alıntı koyar Yasin Doğru. Bunlardan biri,  Esat Erbili’nin nâatı’dır. Bekir Sıtkı Sezgin’in yorumuyla bu nâatı dinledik. Vesile kaynağımız Uygar Umut oldu. Gönlü geniş olsun.   

TYB Bursa

Ebruli şiirini okudu Yasin Doğru. Yayımlanacak kitabında yer alacakmış bu şiir.

“İlk Yaz Sevdaları” adını verdiği gençlik şiirleri de zamanını bekliyor kitaplaşmak için.  

Bereketli bir akşamdı. Bir şairin dünyasına izin dairesinde bizler şahit olduk, sizleri de şimdi şahit tuttuk.

 

Zeki Dursun, Yunus Emre Altuntaş’ın vesilesiyle haber verdi

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2010, 19:24
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
onur sağban
onur sağban - 11 yıl Önce

yasin abiyi tyb bursa'nın düzenlediği edebiyat günlerinde dinledim ilkin..hınca hınç salonda okuduğu şiire kulak kesildim ve o hengamede bir güzel esinti bıraktı kulağımda..yasin doğru iyi bir şair...duydum-okudum-hissettim-anladım... :) sen varol yasin abi

Veysel Aydın
Veysel Aydın - 11 yıl Önce

Yasin Doğrunun çevresinde ve şiir ikliminde yetişme bahtiyarlığına erişmiş biri olarak pekçok şahitlik yaşadım.Yazdığı şiirlerini taze taze kendi ağzından dinleme fırsatları buldum.Kah esedi bir yel kah hüzünlü bir üçgen kah ateşin güle yansımalarını duyumsadım.Bunları duyumsamak sadece şiirin büyüsünden değil, babasının önünde diz çökmüş biri olarak oradan yansıyan güzelliklerin de mısralarda hayat bulduğuna şahitlik ettim.
Şahitlikler bitmiyor tabii.Hala devam ediyor.An'ın çocuklarıyız biz !

füsusul hakem
füsusul hakem - 11 yıl Önce

karakoç haklı tabii. ileriyi gören adam netekim. işin nereye varacağını önceden fehmetmiş. boşuna büyük değil ya hazret..

banner19

banner13

banner26