Karadeniz'in ilk kitap fuarı Ordu'da yapıldı

Ordu Kitap Fuarı ilk olmasına rağmen başarılı geçti. Önümüzdeki yıl ikincisi için umutlandık..

Karadeniz'in ilk kitap fuarı Ordu'da yapıldı

 

Orhan Düzgün, Erkan Gülderen, Ümit Yaşar Gözüm, Metin Celal, Yemen Bayrak, Hayati Bayrak ve Kültür Bakanı Ertuğrul Günay... Bu isimler bundan yaklaşık 4 ay önce, “Ordu ilinde bir kitap fuarı olur mu olmaz mı?” diye kendi aralarında görüşmelere başladılar.Ordu Kitap Fuarı

Ordu Kitap Fuarı’na 52 yayınevi katıldı

Ahmet Hamdi Tanpınar Müze Edebiyat Kütüphanesi’nde ilk görüşmeyi Ümit Yaşar Gözüm, Erkan Gülderen ve Metin Celal ile birlikte yaptık. Önce tarih konusunda mutabık kaldıktan sonra Türkiye’nin yayıncı birlikleri olarak üyelerimize duyuru yaptık. İlk başta çok rağbet olmamasına rağmen gün geçtikçe müracaatlar çoğaldı ve Ordu İl Kültür ve Sanat Merkezi’nde boşluk bırakmamacasına 52 yayınevi fuar yolculuğuna başladı.

Fuarı yayıncılara cazip kılan bir husus da Ordu Valisi Orhan Düzgün’ün büyük destekleri idi. Yayıncılara yerler ve standlar ücretsiz verildi. Konaklama giderleri valilik tarafından karşılandı. Arkadaşlarımız sadece ulaşım ve diğer giderleri karşıladılar. Bu arada Ordulu Mars Nakliyat kolilerin Ordu’ya taşınmasını üstlendi. Kitap fuarının logosunu Alameti Farika isimli büyük reklam ajansının ortaklarından, Ordulu grafik sanatçısı Uğurcan Ataoğlu yaptı.

Ordu Kitap FuarıFuarlar arttıkça yayınevlerinin meşguliyeti de artıyor

Kitap fuarları yakında yayıncılar için ayrı bir sektör ve iş kolu haline gelecek. TÜYAP yetkilileri, Türkiye’de düzenledikleri İstanbul, Bursa, İzmir, Adana ve Diyarbakır kitap fuarlarına bu yıl Antalya’yı eklediler. Önümüzdeki sene büyük ihtimalle Kayseri de TÜYAP’ın kitap fuarı düzenlediği iller içerisinde olacak.

TÜYAP dışında Beyazıt ve Ankara Kocatepe Camii’nde düzenlenen kitap ve kültür fuarı, Kocaeli Kitap Fuarı, Ordu Karadeniz Kitap Fuarı, Ankara Kitap Fuarı, Malatya Kitap Fuarı da yayıncıların listelerine aldıkları fuarlar. Yayınevleri açısından yurt içi ve yurtdışı kitap fuarları ciddi bir meşguliyet haline geliyor. Fuarlar için özel ekipler oluşturmak gerekecek.

Ordulular şehrin tanıtımı için neden gayret göstermiyor?

28 Mart-1 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilen Ordu Kitap Fuarı, ilk olmasına rağmen başarılı geçti. Önümüzdeki yıl ikincisi için umutlandık. Bu sene yaptıklarımızı ve yapamadıklarımızı biliyoruz. Bu bilinçle ikinci fuar için hazırlıklarımızı şimdiden yapmaya başlayacağız. Çünkü karşımızda yayıncının ihtiyaçlarını bilen, kitapları çok seven insanlar var.

Bu arada Ordu’lu arkadaşlarıma seslenmek istiyorum:Ordu

Ordu çok şirin ve güzel bir şehir. Herkesin söylediği gibi sahil ve denizle barışık olan tek Karadeniz şehri. Ordu’nun fındığı kadar meşhur bir de Boztepe’si var. Geçen yıl teleferik yapılmış. Yaklaşık 3-4 dakika süren keyifli bir yolculuğun ardından Ordu’ya tepeden bakabiliyor ve manzaranın keyfini çıkartabiliyorsunuz.

Sevgili Ordulular, bu kadar güzel bir şehrin tanıtımı için neden gayret göstermiyorsunuz? Neden Ordu’nun tanınmasına yardımcı olmuyorsunuz? Ordu’yu elinizden almamızdan mı korkuyorsunuz?

Neden?

 

Münir Üstün haber verdi

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2012, 10:22
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13