Kanlı El Ariş direnişi ve zaferi

Bir avuç Anadolu ruhlu insan koca bir devleti alt etti El Ariş'te. M. Mustafa Uzun olayların göbeğinden bildiriyor…

Kanlı El Ariş direnişi ve zaferi

Taşlar yağmur gibi yağıyor, resmen etraf kan gölü. Coplar ve sopalar hiç durmuyor, onlarca yaralı var. “Höt” dese bütün Mısır’ı korkudan ağlatacak “general”ler rehin alınmış, gözleri şaşkınlıktan ve korkudan yuvalarından fırlayacak gibi. Polis, attığımız taşlara çılgınca cevap vermeye çalışıyor, sahile bir hücumbot yanaşıyor. Yaralı var, çok yaralı; hatta bir şehitten söz ediliyor. 

Kızlar, Amerikalı kızlar, Türk kızları taş yağmurunun altında geri çekilmiyorlar. Haykırıyorlar, tekbir getiriyorlar. Beyza en önde, hem hayran kalıyorum hem çok kızıyorum. Farkında mı bilmiyorum, bağırıyorum da. Fatma; Amerika’dan, koluna giren plastik mermiyi ne kadar sonra fark ediyor. Tebessüm etmeye devam ediyor her zamanki gibi.

 Kanlı El Ariş direnişi

Camları indiriyorum

Liman güvenlik binası önünde toplanmış çok pırpırlı elemanlar var. Bir tanesi arkadan bize taş atmaya başlıyor. “Ceyşul Fir’avn” diye haykırıyorum ve taşlar bunların üstüne de yağmaya başlıyor. Türk TV’lerinde camları indiren görüntüm yayınlanmış, gecenin bir yarısı; “Gazeteci misin, militan mı kardeşim?” yazılı SMS’ler geliyor.

Tekbirler, çığlıklar, feryatlar koca limanı dolduruyor. Tekerlekler yanmaya başlamış, koca reis dahi taş yağdırıyor duvarın arka tarafına. Ambulanslarımız Gazze’ye gitmeden çalışmaya başlıyor, sirenler can yakıyor. Bir ablamız, normal zamanlarda hayasından sesini duyamayacağımız bir ablamız nasıl haykırıyor yaralılara yardım edebilmek için. Doktorumuz bir o uçta, bir diğer uçta.

 Kanlı El Ariş direnişi

Mısır şaşkın

Mısır şaşkın. Hayal ötesi bir şey bu. Uzun yıllardır milletin anasını ağlatmış eleman. “Dur” demiş, Nil bile durmuş. “Sus” demiş, dillerini yutmuş Mısırlılar. Ama işte Beyazıt’ın çocukları, 200 Anadolu evladı burada. Saldırıyorlar, karşılık veriyorlar, kan veriyorlar, kan akıtıyorlar, rehin alıyorlar gözaltına alınan arkadaşları için.

Ve tam bir bozgun…

Ve Beyazıt’ın zaferi…

Mısır polisi, kendi topraklarında, generallerini esir veriyor. Kendi toprağına, kendi limanına giremiyor. Kendi askerlerine sözü geçmiyor, sınırı geçemiyorlar. Kendilerine hizbuşşeytan diyen, Ceyşul fir’avn diyen gençlere cevap veremiyorlar. Geri çekiliyorlar, susuyorlar. Görüşmelere başlıyorlar.

Konvoydaki en zeki plan her zamanki gibi devreye giriyor; canlı yayın aracı… Dünya kamuoyuna görüntüler geçiliyor, hatta canlı yayında olaylar devam ediyor. Telefonlarımız susmuyor, İstanbul ayağa kalkıyor.

 Kanlı El Ariş direnişi

İnsan olduğumuz için bırakıyoruz

Sonra bizdeki yaralı rehineleri bırakıyoruz. Bülent Abi, bunlara kısa bir konuşma yapıyor. “Size insanlık ve İslamlık göstermek için bırakıyoruz. Yoksa sizin attığınız taşlarla kolu kırılan kardeşlerimizi de biliyoruz” diyor. Bırakıyoruz esirleri ve görüşmeler devam ediyor.

Anlaşma sağlanıyor, Mısır zaten tam bir çözümsüzlüğe hapsolmuş durumda. Dünyaya rezil oldu, bir an önce bu işten kurtulmak istiyor. “Tamam” diyor, “tutukladıklarımızı da vereceğiz, yaralılarınızı da. Gazze’ye geçişinize de izin vereceğiz…”

Görelim, Mısır’a güvenilmez. Bekliyoruz. Bu yazıyı da artık bir Beyazıt toprağı olan El Ariş limanının orta yerinde yaktığımız ateşin etrafında yazıyorum. Az önce hastanelere gönderdiğimiz yaralılarımız geldi. Onlar da hastaneyi ayağa kaldırmışlar. “Oh be, kurtulduk” der gibi getirip bize bırakıyorlar yaralılarımızı. Bu bile ağır yenilgilerinin işareti.

Sabah namazından sonra liman çevresinde bekleyen Ceyşul Fir’avların yakınlarına gidiyorum. Çocuk bunlar, hakikaten çocuk. İnanılmaz yorgunlar. Belli ki korku yorgunluklarını daha da artırmış. Tek başınayım, önlerinde, boş gözlerle bakıyorlar bana. İçlerinden nelerin geçtiğini az çok tahmin edebiliyorum, umrumda değil ama.

 

Türkiye’yi merak ediyorum

Türkiye’de neler oldu, Mısır elçiliği önünde neler döndü tam bilemiyorum. Merak da ediyorum fakat El Ariş’te neler oldu çok iyi biliyorum; Bu bir devrimdir, bir intifadadır, kanlı ve şanlı bir direniştir.  Bir avuç Anadolu ruhlu insanın koca bir devleti alt ettiği olaydır bu.

"Kanlı El Ariş direnişi ve zaferi" fotoğraflar için tıklayınız.

 

M. Mustafa Uzun, büyük El Ariş direnişinin tam ortasından yazdı, gönderdi.

Yayın Tarihi: 06 Ocak 2010 Çarşamba 11:50 Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2010, 14:50
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
hercaist
hercaist - 12 yıl Önce

mustafa bey, siz olmasanız ne olacak biliyor musunuz, siz simurglarımızın akibeti düşüncesi bizi yiyip bitirecek,sonra,aniden gelen haberler yüreğimize inecek,çaresizlik deli gibi çökücek üzerimize,sonra bir de bakıcaz ki mısır polisinin aldığı yerden icazet almış kalemler bu haberleri öyle bir şekilde yazacak, elleri kırılsın demek gelicek içinizden. bir de buna üzüleceksiniz gece gece. ve sonra sizi okuyunca "oh be!" diyecek sizden az yaralı yüreğimiz.ellerinize sağlık,yazı kadar taş için de

Ahmet
Ahmet - 12 yıl Önce

Mısır'ın fravunlar ülkesi olduğu aşikar. ALLAH c.c. Firavun Hüsnü'yü gebertir inşallah.

ahmet selim
ahmet selim - 12 yıl Önce

Allah'u Ekber! Musa'nın yolundan gidenler, zafer yakındır...

mbb
mbb - 12 yıl Önce

Allah gucunuzu kuvvetinizi dirayetinizi artirsin. umudunuzun kirilacagi hicbir olumsuzlukla yuzyuze getirmesin sizi. dualarimiz ve akillarimiz sizinle. selametle gorevinizi yerine getirip tekrar yuvalariniza donmeniz dilegiyle. Allaha emanet olun.
bu yaziyi okuyan arkadaslara ricamdir dualarimizi esirgemeyelim.

S.M.
S.M. - 12 yıl Önce

Selam olsun El Ariş'teki direnişleri ile "tankın dışındaki çocukları" yanlız bırakmayanlara..

Ali Sözer
Ali Sözer - 12 yıl Önce

Allah mazlumların ve onlara yardım edenlerin yanındadır. Allah yardımcınız olsun!

leyla marankoz
leyla marankoz - 12 yıl Önce

evet evet, iş direnmek çoğu vakit.rabbim yüreklere inşirah, bileklere kuvvat versin.

m. fatih kutan
m. fatih kutan - 12 yıl Önce

mısır yönetimi zırvalıyor, sindirilmiş bir halkın ortasında ferahtalar, ferah olduklarını sanıyorlar. çökecek elbet, diktatörlere ölüm gelecek. çürümeden defolmayan adamlar bunlar. ya nasip, ölüm, mısır felaha ersin için, bu nasipsizlere.


banner19

banner26