Kamu kurumlarında F klavye kullanılacak

Bizimki Türkçe Sevdası kitabının da yazarı olan Ekrem Erdem, dilimizin güncel problemlerini değerlendirdi ve Türkçenin geleceği adına birtakım önerilerde bulundu.

Kamu kurumlarında F klavye kullanılacak

 

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği’nin gelenekselleşmiş Cumartesi konferansları, 5 Ekim’de derneğin genel başkanı Ekrem Erdem’in açılış konuşmasıyla yeni sezona merhaba dedi. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Türkçe üzerine yaptığı çalışmaları Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği’ni ve Dil ve Edebiyat dergisini kurarak toplumsal bir misyona dönüştüren, geçtiğimiz yıl dilimiz bağlamında Bizimki Türkçe Sevdası adlı bir kitap kaleme alan Ekrem Erdem; konferansında da dilimizin güncel problemlerini değerlendirdi ve Türkçenin geleceği adına birtakım önerilerde bulundu. Konferansın içeriğine geçmeden söylemeliyiz ki siyasi pozisyon sahibi kişilerin kültürel-sanatsal projeler geliştirmesi, toplumsal kalkınmamızı daha da hızlandıracak ve diğer siyasilere örnek teşkil edecektir. Ekrem Erdem’in teşebbüsünü bu açıdan da kutluyoruz.

Konuşmasına “insanın değeri dili kadardır” diyerek başlayan Ekrem Erdem’in öncelikli önerisi, dilimize yabancı dillerden geçmiş kelimeleri oldukları gibi değil dilimizin fonetiğine uydurarak kullanmamız gerektiği doğrultusundaydı. Bu bağlamda örnek olarak İngilizceden “station” kelimesini istasyon, İtalyancadan “scala”yı da iskele biçimine dönüştürerek kullanışımızı gösterdi ve bundan sonraki kelime alışlarımızda da aynı tekniği kullanmamızı önerdi.

Dilimizin asıl düşmanı o kompleksli kişiler

Ekrem Erdem’in bu önerisi, Nihad Sami Banarlı’nın Türkçenin Sırları kitabındaki çıkarımlarıyla aynı doğrultudadır. Türkçe sevdasıyla Banarlı’nın izinden yürüyen Erdem, dile yaklaşımıyla da onu takip etmektedir. Bu bağlamda Türkçenin Sırları ile Bizimki Türkçe Sevdası’nı yan yana okumakta büyük fayda olduğunu düşünüyorum. Fakat Ekrem Erdem’in şu uyarısını da dikkate almalıyız: Erdem, birtakım tabelalarda yabancı kelimelerin asıl halleriyle kullanıldığını, bunun önüne geçilmediği takdirde dilimizin büyük problemlerle karşılaşacağını söyledi.

Ekrem Erdem, dilimizi küçümsemeye kalkan kimi Batıcı aydınlara sert eleştiriler getirdi ve dilimizin asıl düşmanının bu kompleksli kişiler olduğunu belirtti. Ona göre dil, kendi haline ve halkın güvenli kollarına bırakılsa Türkçe daha sağlam adımlarla yürüyecektir. Bu çerçeve içerisinde Erdem, Cumhuriyet döneminde ortaya çıkan Öz Türkçecilik anlayışının tahribatlarından söz etti.

Türkçenin en güçlü diller sıralamasında beşinci olduğunu belirten Ekrem Erdem, dilimize kompleks göstermemiz için hiçbir neden olmadığını, aksine Türkçenin gerek matematiksel yapısı ve gerekse de sondan eklemeli oluşuyla gelişmeye en açık dillerden olduğunu belirtti. Bu bahiste de sadece göz kelimesinden gözlük, gözlükçü, gözlükçülük gibi kelimeler türetebilmesini örnek olarak verdi.  Türkçeyi geleceğin dili olarak işaret eden Ekrem Erdem, son olarak F klavyenin öneminden bahsetti ve dilimiz ve sağlığımız açısından Q klavyeye göre avantajlarını anlattı. Ondan öğrendiğimize göre yakın zamanda kamu kuruluşlarında F klavye kullanılacak.

Konferans, konuklara Bizimki Türkçe Sevdası’nın dağıtılmasıyla son buldu.

 

Osman Kurt haber verdi

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2013, 11:47
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13