Kampta müslüman genç ne yapar

Erzurum'da ATÜ'den Safa Bıyık'a, müslüman gençler olarak kamplarını sorduk.

Kampta müslüman genç ne yapar

Malumunuz okul sezonu kapandı. “Bu gençler tatilde ne eder, ne yaparlar; 2010’un yorgunluğunu ne ile atarlar; çıldırtan Temmuz güneşinin esaretinden hangi türden şezlongların altında kurtulmayı planlarlar” diye düşünürken, aklımıza geldi; “şöyle bir Erzurum’a doğru uzanalım Temmuz’u orada nasıl bilirler” dedik.Kamp

Bizimki de soru hani, Erzurum’un 365 günlük karı arasında Temmuz’un lafı mı olur şimdi? Neyse, sadede geleyim; Erzurum’a gelmişken Atatürk Üniversitesi’ne uğramadan olmaz. Zaten yakın zamanlarda üniversiteden gençler, bir gençlik çığırı açıp “Ur” isminde bir dergi çıkarmışlardı. Sloganları epey afili: “İradesizliğe diyalektik bir duruş!” Gençlere bol enerji, iyi düşünmeler, dergiye de istikrar diliyoruz.

Orijinal sloganlar için temiz hava şart. Yanında bol oksijen ve de kamp… Hâsılı Ur dergisi genel yayın yönetmeni Safa Bıyık’a, “kamp, müslüman bir gençte nasıl şekillenir?” diye sorduk. Cevabı ben de merak ediyorum, buyurun bakalım…

Kamp dersem, ne dersiniz?

Kamp, uzun bir sürecin sonunda öğrencilerin farklı seçenekleri icra ederek yaptıkları maddi ve manevî bir zirvedir. Bir senenin sonunu bu şekilde bitirmek, yaşanılan tecrübeler, anlatılan anılar ile sabırsız ve heyecanlı bir bekleyişle değerlenir. Kamp denilince akla her kesim ve her düşünce için bir anlam mutlaka gelir. Bu anlam bizim için daha değişik, olgun ve doludur. Durumu kavramsal olarak ele alırsak belki bunu daha rahat ifade edebilirim. Kamp eşittir tefekkür, sabır, paylaşmak ve eğlence…

KampKısa bir zaman dilimi içerisinde bunları süreli de olsa kamplarda doluca yaşayabildiğimize inanıyoruz. Bu yaşanırlık tecrübe ile netleşmiş kalıcı ve etkili bir gelenek içerisinde oldukça başarılıdır. Bu başarı da geçmiş ve şimdi arasında oluşturulmuş kamp değerlendirilmesi içerisinde aynı zamanda büyük bir teknik geçmiş de içerir ve bunu kendi içerisinde ortaya koyar. Bütün bunlar tümden ele alınırsa kamp bir yükseliş ve tevazu haritasının ortaya konuluşunun adıdır.

Peki, kamp olgusu 'radikal' denilen müslüman gençlerde nasıl şekillenir?

Müslüman gençlerde kamp olgusu şekillenmez, zaten şekillenmiş olan yaşama gayreti ve amacı içerisinde doğal olarak ortaya çıkan bir süreçtir. Farklı isimlerle adlandırılan müslüman gruplardaki şekillenme, bizi değil onların kendi doğasındaki süreci ortaya koyar. Bizde durumun onlara nazaran farklılık göstermesi, onların sahip oldukları misyon ile alakalı olup doğal bir sonuçtur. Duruş olarak tevhidî düşünce üzerinde elimizden geldiğince hayatımızın bütün alanlarını şekillendirmeye çalışırken, kamp dediğimiz süreli beraberlik de bu bütünlüğün içerisinde aslımıza uygun olarak ortaya çıkıyor tabii ki.Kamp

Burada bir noktaya değinmeden edemeyeceğim; sorunuzu ilk soruş tarzınızdaki cümlede “radika”l kelimesini kullandınız. Yıllardır İslam’ı hakkıyla yaşayan müslümanı radikal diye bir kalıba soktular. Bize oldukça farklı durduğumuzu ısrarla empoze ettiler. Radikallik, Kur’an ve Sünnet birliği içerisinde hayatını onlara göre şekillendirip yaşamaya çalışan bir gence yapıştırılacak en son damgadır. Birçok kesim ideolojik ısrarları adına radikalliği hak ederken, bize yapılan bu atıf, süregelen alışkanlıktır artık.

Kamp mekân, şekil ve içerik bakımından nasıl belirleniyor?

Öncelikle sorumlu olan öğrenciler toplanır. İmkân, rahatlık, doğal güzellik vs. gibi konuları aralarında istişare ederek dört-beş basamaklı seçenekler oluşturur. Öğrenci arkadaşlara danışılarak, onların durumuna göre bunlardan bir tanesi saymış olduğum koşullar göz önüne alınarak belirlenir. Gidilecek olan yerin sakin, şehir merkezine uzak, tatlı suyu bulunan bir yer olması ve bunlara bir de heyecan, merak katması adına bilinmeyen, yeni yerler olarak Kampseçilmesi tercih edilir. “Kamp, özgür davranışın sınır testidir!” O yüzden müslüman gencin özgürlüğü yaşaması ve anlaması adına, mekân seçimi konusunda oldukça titiz davranılır.

Kampın içeriğinde günlük ve genel olarak neler vardır ve sonuç olarak ne elde edilir?

Kampta günlük ibadetler eksiksiz yerine getirilir. Cemaat ile namaz ve sabah namazından sonra Kur’an, hadis, siyer ya da sahabe hayatı gibi kadim kaynaklarımızdan bölümler okuma alışkanlıklarımız vazgeçilmezdir. Kampın doğasında bulunan yegâne özelliklerden gece ve sessizlik, bireysel olarak ele alındığında müthiş sonuçlar doğurabilir. Gece ibadetleri değişik şekillerde kişi ya da kişiler özgür tutularak işlendiğinde, amel defterleri daha özgür ve heyecanlı şekilde doldurulmuş olur. Bunun olanağı ve imkânı sağlanır ki genelde çoğunluk buna uyar.

Gün içerisinde kitap okuma adına ciddi yaptırımlar uygulanır, süresi az olmakla beraber hafif tonajlı kitaplar seçilir. Sonrasında eğlence adına voleybol, futbol, çeşitli şaka ve eğlence Kampunsurları ile kamp içerisinde turnuvalar, yarışmalar (ki bu yarışmalar oldukça orijinal olup çok keyifli geçer) düzenlenir. Uzun süre bunların anısı anlatılır. Her kampta olmazsa olmazımız gece yürüyüşleridir. Gece yürüyüşleri bir saate yakın sürer ve müthiş tefekkür yumağıdır. Tüm kamp ehli bundan büyük keyif alır. İçeriğinde meal tefekkürü vardır. Yürüyüşün şeklini, bu eylemi bize has gördüğümüzden açıklamak istemiyorum. Son olarak kampın son günü diğer kardeşlerimiz tarafından yapılan baskın vardır. Baskın saat 12.00’den sonra başlar ve sabah namazı vaktine kadar devam eder. Kampta olmayarak son gün gelen bu kardeşlerimiz eğer çadıra ulaşıp ona dokunurlarsa kampı basmış olurlar, basamazlarsa da kaybederler.

Baskınlar oldukça heyecanlı geçiyor. Bu konuda oldukça iddialı olan Yıldız Üniversitesi’nden kardeşlerimize, Erzurum Atatürk Üniversitesi öğrencileri olarak, bu yıl harika bir şekilde direnmiş olup, kampı bastırmayarak bu alanda sanırım yerimizi cok sağlam bir şekilde almış Kampbulunuyoruz. Kamp son gün belirlenen bir ziyafet ya da daha değişik şekilde sürprizlerle sonlanır.

Gün içeriğinde her gün yiyecekler belirlidir. İhtiyatlı kullanmak zorundasınızdır. Her günün yemek, sabah kahvaltısı ve gece nöbetçileri vardır. Genelde yemek çeşidi yapılmaz, menü önceden belirlidir. Bu bilerek tercih edilir çünkü kamp sadece yemek içmek için düzenlenmez. Ve her gece ateş başında söylenen ezgiler ve marşların tadı ise hiçbir zaman unutulmaz.

Tabii sonuçlar içerisindeki derinliklerden fazla bahsetmek istemiyorum, o bizim içimizde bize kalan haz, tat ve tarifi imkânsız kazanımlar olarak yer alacaktır. Maddelersek: Bir bütün olarak hareket edebilme; tefekkür, gözlem ve içselleştirme deneyimi ve gelişimi; paylaşım, fedakârlık gibi hayatî kavramların pekiştirilmesi; eğlenmeninSafa Bıyık dengesi, dozajı; zor şartlardaki müslümanların durumu ve konumunu anlayarak kendimizi hizaya çekebilme yetisinin kazandırılması.

Hülâsa, gece yürüyüşü gibi güzel eylemlerde, tabiat ve Rab arasındaki bağlantının -tabiri caizse- gücümüz yettiğince resmini çekeriz.

Son olarak kamp sizde nasıl izler bıraktı?

Kesinlikle gece yürüyüşü ve akabinde şelalede buz gibi suda yüzmek muhteşemdi.

 

Mehlika Toyga konuştu

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2010, 16:11
YORUM EKLE
YORUMLAR
Abdullah Sabit
Abdullah Sabit - 9 yıl Önce

SİGARA
KOKAN
MÜSLÜMAN
İSTEMİYORUZ!...

HELE GENÇSE HİÇ...

Tek bildiğimiz duman kamp ateşinin ve dağların dumanı olsun...konuyu saptırdım, farkındayım...
ama Sefa kardeşimin güzelim eline o çirkin 'şey' yakışmamış...

kardeşlerimizi seviyoruz...

efkarlandıklarında
sigara yerine
susamlı çubuk kraker
tavsiye ediyoruz...

: )

Allah'a emanetsiniz...

küçükağa
küçükağa - 9 yıl Önce

"müslüman genç" eline sigara çok yakışmış...

...
... - 9 yıl Önce

Kamp basmak değişik geldi. Güzel şeyler var.

selami
selami - 9 yıl Önce

güzel şeyler konuşulmuş. teşekkürler.

Melih Koşucu
Melih Koşucu - 9 yıl Önce

Yalnız dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Kampı basmaya çalışıp da basamayanları suya atıyorlar. haberiniz olsun.

......
...... - 9 yıl Önce

Hayırdır yahu bu "müslüman genç" fun club falan mıdır? Nasıl üye olunur? Epey eğlenceli işler yapıyorlarmış!!!!

banner19

banner13