Kadir Gecesi için özel girişim.

Kadir Gecesi'nde Kıbrıs Rum Kesimi ilk kez yapılan bir etkinliğe ev sahipliği yaptı.

Kadir Gecesi için özel girişim.

Kıbrıslı arkadaşlarımızdan öğrendiğimize göre KKTC Din İşleri Daire Başkanlığı, bir grup Kıbrıs Vatandaşı ve Türkiye’den davet edilen imamlarla birlikte Kadir Gecesini Kıbrıs Rum Kesimi’nde Hala Sultan türbesinde idrak etmek üzere Birleşmiş Milletlere başvurdu. Başvuru olumlu karşılandı. 

Rum Yönetimi’nin Tavrı Ne Oldu?

Din İşleri Başkanı Yusuf SuiçmezBu yıl Kadir Gecesi, Güney Kıbrıs’ta, Hz. Muhammed’in sütannesinin kardeşi Ümmü Haram’ın yattığı yerde bulunan Hala Sultan Tekkesi’ndeki camide idrak edildi.  

Gecede açılış konuşmasını yapan Din İşleri Başkanı Yusuf Suiçmez, gönüllerin aydınlanması, hayata yeniden sevgi ve umutla bakılması, manevi değerlere sahip çıkarak milletçe inançların korunması ve diğer topluluklarla bunların paylaşılması için Hala Sultan’da olduklarını söyledi. İslamiyet’in kelime anlamıyla da barışın, sevginin ve hoşgörünün kaynağı olduğunu ifade eden Suiçmez, günümüzde bazı yanlış örnekler üzerinden hareket edilerek İslamiyet’i insanlığa yakışmayan şiddetle özdeşleştirmeye çalışanlar bulunduğunu kaydetti. Bu durumun Kuran’ın iniş sebebine uymadığını vurguladı. Kadir Gecesinin insanlığın birlik ve beraberliğinin, sevgi ve kardeşliğinin en temel kaynağı Kuran’ın indiği gece olduğunu belirten Suiçmez, Kadir Gecesi’nin güzelliklerinden bahsetti. İnsanlık için en hayırlı müjdelerden birinin Kuran ı Kerim’in inişi olduğunu söyleyen Suiçmez, "Bu gece bir anlamda Kuran gecesidir." dedi.

Yusuf Suiçmez, bu mübarek geceyi son yolculuğunu bu mekânda tamamlamış Hz. Muhammed’in sütannesinin kardeşi olan Hala Sultan’ın mekânında idrak etmeyi ve bu manevi keyfi burada yaşamayı uzun zamandır arzuladıklarını ve Allah’ın da bunu nasip kıldığını söyledi. Güney Kıbrıs’taki Hala Sultan Camii’nde idrak edilen Kadir Gecesi’ne yaklaşık 200 kişi katıldı. 

Hala Sultan Tekkesi

Hala Sultan TekkesiTarayıcınız bu resmin gösterilmesini desteklemiyor olabilir.Hala Sultan Tekkesi

Bütün bu olan bitenlerin arkasında sessiz ama heybetli ve bir o kadar da cesaretli bir hanım efendi var. İstanbul ‘un Eyüp Sultan’ı gibi… İstanbul’un Eyüp Sultan’ı gibi diyorum çünkü nasıl ki Eyüp El-Ensari (r.a.) bir müjdeye nail olmak arzusuyla Arabistan’dan kalkıp bir sefer ile İstanbul’a gelmiş, O da başka bir müjdeye nail olmak için İslam ordularınca düzenlenen bir seferle Kıbrıs’a gelmiştir. Bu sahabe hanım Peygamber efendimizin süt teyzesi, Hala sultan Lakaplı Ümmü Hiram’dır. Katıldığı savaşta şehit olmuş ve bulunduğu yere defnedilmiştir. Hala Sultan Tekkesi Kıbrıs Rum Kesimi’nde Larnaka Tuzgölü’nün bir sahilinde bulunmaktadır. 

 

Tuba Aydın bildirdi.

Yayın Tarihi: 01 Ekim 2009 Perşembe 18:25 Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2009, 18:30
YORUM EKLE

banner19

banner36