Kadının şahsiyeti söz konusu!

Günümüzde Müslüman kadının ortaya koyması gereken kimlik ne olmalıdır? Modern hayatta neden tek tip bir kimlik öngörülüyor?

Kadının şahsiyeti söz konusu!

Tek tipleştiren döneme “Hayır” diyen Müslüman kadın

Müslüman Kadının Şahsiyeti
(+)

Yüzü düşmüş bir toplumun, medeniyetin tekrar ayağa kalkması sağlayacak olanlar kadınlardır. Peki bunu yapacak Müslüman kadınların şahsiyeti nasıl olmalıdır? Tek tipleştiren, sıradanlaştırıp, bayağılaştıran bir dönemde Müslüman kadınlar bunlara nasıl karşı durmalı? Bu hayat tarzına teslim olmadan Kur-an’ın emrettiği, tasvir ettiği modele nasıl ulaşılır?

Kadının kimliksizliği toplumun kimliksizliğidir

Toplumun mayasını oluşturan kadının bozulması ailenin, neslin insanlığın ve geleceğin bozulması demektir. Manevi değerlerine, tarihine, özüne yabancılaşan kadının içinde bulunduğu buhranların, şaşkınlığın kısacası kimliksiz olmanın getirdiği çöküntü; toplumun tümüne yansımaktadır. Özlediğimiz; milli ve manevi değerlerine bağlı, şahsiyetli, imanlı, şuurlu topluma ulaşmak için, önce ahlak ve maneviyat düsturu içerisinde kadının bilinçlendirilmesine ihtiyaç vardır.

Bunun bilinci ve inancı ile hareket eden Milli ve manevi değerlerine bağlı köklü bir sivil toplum kuruluşu olan Anadolu Gençlik Derneği tüm bu sorulara cevap arayacak.  Mart ayı içersinde Müslüman Kadının Şahsiyeti programının ikincisini gerçekleştirecek.  

Konuşmacı olarak kimler var?

“Günümüzde Müslüman Kadının Ortaya Koyması Gereken Kimlik Ne Olmalıdır?” başlığı ile düzenlenen sempozyum, 20 Mart Cumartesi günü Eminönü Halk Eğitim Merkezi’nde saat 13.00’da başlayacak.  

Müslüman Kadının Şahsiyeti
(+)

Oturum başkanlığını Doç. Dr. Sevgi Kurtulmuş’un yapacağı sempozyumda “Müslüman kadın şahsiyeti (kimliği) nasıl olmalı?” sorusuna Canan Bezirgan cevap ararken, “Modern Müslüman kadınların zaafları ve çözüm yolları”nı Ayşe Müzeyyen Taşcı, “Müslüman kadın şahsiyetine örnek kadın: Hazreti Fatıma” konusunu Necla Saydam ve son olarak “Batının kadın çıkmazı ve İslâm’ın kadını şereflendirmesi konusu ile de Rabia Cristina Brodbeck programda yer alacak.  

Bilgi için: 0212 534 88 00 agdistanbul@hotmail.com

 

Gülizar Sönmez haber verdi

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2010, 23:08
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
agd canlı
agd canlı - 9 yıl Önce

İstanbul agd hanım komisyonunda 2 yıldır bir yenilenme bir hareketlilik var..
komisyondaki isimler nitelikli enaniyetten uzak çalışmalarıyla başlıbaşına birer kaliteler..üniversitelerindeki iyileşmeye hayran kalmamak elde degil

hanım üyeler başkanını tebrik ediyorum..

banner19

banner13