Kadın haberleri ya suç ya eğlence içerikli

Kız kardeşlik ruhuyla kurulan Medya Sofa Platformu, kadının medya aracılığıyla getirildiği konumu ‘Medya ve Kadın’ panelinde irdeledi.

Kadın haberleri ya suç ya eğlence içerikli

 

Medya Sofa Girişim Grubu ve Üsküdar Belediyesi’nin işbirliğiyle Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde “Medya ve Kadın” paneli yapıldı. Panelde birçok önemli konuşmacı ve konuk vardı.

Program, “Hanım Sultanların Ebedî Nakışları” sergisiyle başlayıp Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, Medya Sofa Girişim Grubu Başkanı Saniye Öztürk ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in açılış konuşmalarıyla devam etti.Medyasofa

Medyanın insan hayatındaki biçimlendirici etkisi tartışılmaz. Düşünmeden kanaat sahibi olma, hazır fikir edinme, taraf tutma, beğeni ve zevk kazanma medya aracılığıyla dünyamızda. Sibel Eraslan kadın-medya ilişkileriyle ilgili paneli açarken, küçültücü kadın imajına, toplumsal cinsiyet kavramına, istihdam olarak kadın varlığına, medya takipçileri alanındaki eşitsizliğe dair problem başlıklarını sıraladı.

‘Mükemmel kadın’(!) sunumuyla yaşam tarzı dayatılıyor

İngiltere’nin Emel Magazin dergisinin genel yayın yönetmeni Sarah Joseph, konuşmasına yarım trilyon doların reklam alanında harcandığı bir endüstride hedef kitle olarak bizlerin dikkatlerimizi çekmesi gereken noktalara değinerek başladı. 1940-1970 arası kadının reklam endüstrisindeki yerini görsellerle destekleyen Sarah Joseph, zayıf, aptal, çocuk gibi muamele görmeye mahkûm bir kadın imajı empoze edildiğini söyledi.

Kadının objeye çevrildiği, bir et parçası olarak sunulduğu bir reklam dünyası çizdi. ”Kadın güzellik olarak da bu endüstride tüm kusurlarından arındırılmış olarak önümüzde. Dünya kadınlarının sadece yüzde beşinin sahip olduğu bir kadın görüntüsü üzerinden aslında bir yaşam tarzı satılmakta. Magazin dergilerinde başta olmak üzere medyada modeller hep üzerinde oynanmış güzellikler. Günümüzde Müslüman ülkelerde de plastik cerrahiye talebin yükselmesi, karşı karşıya olduğumuz durumu gözler önüne seriyor. Oysa İslamî mesaja sadık kalacaksak insanın içsel boyutu ve ruhsal yolculuğuna da Edibe Sözen - Sarah Josephdikkat etmek gerekir.” dedi ve daha fazlasını istemenin ve daha fazla tüketmenin insanı tatmin etmeyeceğini vurguladı. Sahip olduklarıyla mutlu olabilen insanların dünyasında reklam dünyasının pazarlayabileceği bir şey de kalmayacağını belirtti.

‘Oradaki kadın’dan ‘buradaki kadın’a gelinmeli

Prof. Dr. Edibe Sözen, medyanın içinde çalışan kadının önemli olduğu kadar, kadının nasıl yansıtıldığının da önemine dikkat çekti. Günümüzde haber analizlerine bakıldığında içinde kadının olduğu haberlerin büyük bir kısmının eğlence-magazin, suç-şiddet içerikli olduğunu söyledi. Cinsel içerikli yayınlarla teşhir edilen kadın oranının da bir hayli yüksek olduğu bilgisini verdi.

Sözlerine, “Şiddet, kaza, bela, mağduriyet haberleri içinde kadının yer aldığı haberler oldu. Geleneksel medya mecrasında vaka, habere dönüştürülürken bir ilkeye sahip. Bu ilke de ‘orada olan’ı verme gayesi. ‘Orada olan’ kadın ise poz veren, tartaklanan, mağdur olan kadın. Medyanın aslında ‘burada olan’ kadını duyması gerekiyor. Ama bunun için gerçek kadını, nesne değil özne olan kadını bulmak için bilgiyle buraya gelinmesi lazım. Oradaki kadın bir fısıltı, bir abartı, bir yalan olabilirken buradaki kadın ise çoğaltılmayan, ürün olmayan, beden olmayan bir gerçek.” diyerek devam eden Edibe Sözen, akıl, kalp, düşünce, zihni bir araya getiren kadının medyaya getirilmesiyle flaşların insanî bir mesajla patlayabileceğini dile getirdi.

Arap dünyasında kadınların, devrimde öncülüğü ile gündeme “özne kadın” olarak geldiğine de değinen Sözen,  geleneksel medyada buna pek alan ayrılmazken; sosyal medyada temsilin gerçekleştiğini belirtti.

Gazeteci yazar Balçiçek İlter, kadını aşağılayan, hor gören, bedeni üzerinden kullananlara karşı mücadele etmeye çalıştığını ifade etti.

Şule Yüksel Şenler, Esra Albayrak gibi isimlerin de konuk olduğu panel hatıra ve hediye takdimlerinden sonra Aslıhan Erkişi’nin konseriyle sona erdi.

 

Ceylan Ergin oradaydı

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2012, 09:56
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet Büyükmutu
Mehmet Büyükmutu - 7 yıl Önce

Özellikle İngiliz bayanın yaptığı haklı yorumlara dikkat edelim.Panelin genelinde yaygın ve baskın olan görüş ile senelerdir tesettürün mahiyetine dair söylenenler arasında farklılık arz eden bir durum var mı..?Tek fark, birini kimliği ve kişiliğini islama göre tezyin edip âlim kimliği olan ulema; diğerini Amerika'yı yeniden keşfetmenin(!) zaman aşımına uğramış mutluluğuyla geç de olsa ifade edilmesi gereken hakikatleri serdeden modern zaman düşünürleri söylemekte..Selametle

banner19

banner13