banner17

Kadın alimlerimiz varmış!

Müslüman kadın alimleri üzerine araştırmaları ile bilinen Hindistanlı alim Dr. Muhammed Ekrem Nedvi İstanbul'daydı..

Kadın alimlerimiz varmış!

İstanbul Saadet Partisi Kadın Kollarının düzenlediği “Medeniyet ve Kadın” adlı panele konuşmacı olarak katılan Nedvi çarpıcı bir konuşma yaptı. Peki, Dr. Muhammed Ekrem Nedvi neler dedi, özetliyelim:

Nedvi

Müslüman kadınların ilmi nasıl öğrendiğini biliyor musunuz?

Kadınlar peygamberimiz zamanında camilere giderlerdi. Camilerde onlara ders verilirdi. Şimdi kadınlar camiye gitmeyi bıraktı. Günümüzün camilerinin Hazreti Peygamberin camisinden çok daha değerli değil.

Müslüman kadın alimler çok fazla idi. Müslüman kadınların ilmi nasıl öğrendiğini biliyor musunuz? Araştırma için İsfahan’dan Çin’e Çin’den İsfahan’a yürüyerek yolculuk ederdi. Kadınların birçoğu hadis rivayet eder ve medreselerde, camilerde hatta evlerinde kadınlara ve erkeklere hadis dersleri verirlerdi.

Kadınlar eşlerinden bilgili olabilir

Erkelerden kendilerinden daha bilgili, ilim sahibi kadınlarla evlenebilmeliler.  Onlardan ders almalılar. Bu durum utanılacak bir hal değildir. Bir çok alim bizzat kendi eşinden ders almışlardır ve bunları da kendi eserlerinde dile getirmişlerdir.

İslam tarihinde öyle alim kadınlar vardı ki, babaları kendi kızlarını bir gence vermek isterken ileri sürdükleri şart; “alim olma şartı” idi. ‘En az kızım kadar ilim sahibi olmalısın’ denirdi.

Nedvi

Batı kadınları ile İslam kadınlarının bir olmaz (Kur-an’a ve Hadislere geri dönmeliyiz)

Müslümanlar arasında ilim azaldı. Sadece kadınlarda değil ilim erkeklerde de azaldı. Bu kadınlar arasında çok daha fazla oldu. Halbuki felsefenin İslam coğrafyasına girmesinden önce kadın alimlerin sayısı erkek alim sayısı kadardı. Felsefe ve mantık güçlendikçe eskiden kopuldu ve kadın değersizleşti. Yunan Felsefesinin dünyada etkin olması ile birlikte “Müslüman Kadının zihni zayıfladı” algısı yaygınlaştı.

Nedvi
(+)

İslami feminist algısı yanlıştır. Eski günlere geri dönmenin tek şartı kendi öz kaynaklarımıza; Kur-an’a ve hadislere geri dönmektir. Kadına saygı duyulmalıdır. Erkeklere duyulduğu kadar saygı duyulmalı ve kadınlara eşit fırsatlar verilmelidir. Batı kadınları ile İslam kadınlarının bir olmasını bekleyemezsiniz. Batı “Kadın ruhu var mı, yok mu?” bunu tartışmakta iken “Kur-an erkek-kadın aynı ruhtan gelir” diyor. İslam kadını her zaman yüceltmiştir.

Bu alim kadınların kitapları var mı?

Bu alim kadınların Hadis Seçkisi, Kur-An Tefsirleri, Gramer Kitapları var. Sadece Fıkhı ve Hadis alanında değil Arap Şiiri, Tıp, Astronomi ve birçok olanda eser vermiş kadın alimler bulunmakta idi.

Zeynep binti Kemal alim kadınlardan biri idi. Aynı anda 400 öğrenciye hadis dersi verirdi. Kendisinin yazdığı Sahih Buhari kitabı vardı. Bu nüshanın biri, bu zenginlik sizin topraklarınızda. Şam’da Kahire’de değil Türkiye’de.

Kadın yemek pişirmek zorunda değil

İslam hukukuna göre göre erkek için yemek yapacak malzeme getirmek farzdır. Kadının bunu pişirmesi ise erkeğine lütfettiği içindir. Yoksa kadının böyle bir zorunluluğu yoktur. Erkek de kadın gibi yemek pişirmeli. Ama kadın erkeğine lütfettiği için erkek daha çok çalıştığı için evinde yemek pişiriyor.

Nedvi
(+)

Türkiye İslam âleminde büyük bir rol oynuyor

Türkiye’yi bizler laik ve daha seküler bilirdik. Ama gördüğüm kadarı ile ümitlerim arttı. İnsanlar daha çok camiye gidiyor, tesettür daha fazla. Ama daha iyi olacak. Bu ümmet İslam âleminde büyük bir rol oynuyor. Türkler İslam savunucusu olarak biliniyor ve bununla iftihar ediliyor. Allah bizlere İslam nimetini verdi. Bununla iftihar etmeli ve iyi kullar olmalıyız. Türkiye güçlü bir ülke olacak ve insanlar sizi takip edecek.  

Dr. Muhammed Ekrem Nedvi kimdir?

Hindistan'ın Jaunpur kentinde 16 Nisan 1963 tarihinde doğdu. Muhammed Ekrem (Nedvet'ul Ulema) şeriat eğitimi aldı ve aynı zamanda eğitim verdi. Bir muhaddis olan Muhammed Ekrem "Hadis Ravileri" ve "Rical ilmi" konusunda uzmandır. Ebu'l Hasan Ali El-Nedvi, Abdul-Fettah Ebu Gudde ve Yusuf El-Kardavi'den icazet almıştır. Hindistan'daki Lucknow Üniversitesi'nde Arap dili'nde doktora yapmıştır. Lucknow'daki ünlü Nadwat al-Ulama medresesi'nde İslami İlimler konusunda eğitim aldı. Bu Medrese'de Fıkıh ve Hadis ilimleri üzerine aynı zamanda eğitim de vermiştir. Hadis, Fıkıh, İslami Biyografi, Arapça dilbilgisi ve sözdizimi üzerine Arapça yazdığı 25 kitabı vardır.

Son zamanlarda hadis âlimi kadınlar üzerine kaleme aldığı "Muhaddidat" isimli 40 ciltlik bir eseri tamamlamıştır. Bu eseri İngilizceye çevirip uyarlamış ve 2007 yılında "El-Muhaddidat" "İslam'da Kadın Âlimler" olarak yayınlamıştır. Nedvet'ul ulema'da onun kişisel hatıralarının anlatıldığı "Medrese Hayatı (2007)" adlı İngilizce eseri bulunmaktadır. İslam Fıkhı adlı eseri İmam-ı Azam Ebu Hanife’ye ait ve İslam Fıkhı'nın orjinal bir derlemesidir. İngilizce'de ilk defa İmam-ı Azam’ın Okulu detaylı ve kuvvetli bir şekilde delillendirilmiştir. Güncel meseleleri de dikkate alan M. Ekrem Hanefi Fıkhı'nın İngilizce'de ilk defa ifade edilmesini sağlamıştır. İslami öğretide ve modern bilimlerde önde gelen âlimlerden olan M. Ekrem, şu anda Oxford'daki İslami Çalışmalar Merkezi'nde araştırma görevlisi olarak görev yapmaktadır.  

 

Gülizar Sönmez haber verdi

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2010, 16:19
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner20