İzmir'de Allah dostu var mı?

Merak ettik. İzmir'de Allah dostu var mı? Ya da insanların onlardan haberi var mı?

İzmir'de Allah dostu var mı?

İzmir’de yaşayan âlim ya da Allah dostu var mıdır?” diye mikrofonu vatandaşa uzattık.

Çınar Aydemir (Pastane Tezgahtarı)

Elbette var. Sohbetlerimize geliyor, ismi İlker Tezcan.

23752
Mustafa Özkanaryalıoğlu (Milli Piyangocu)

Mustafa Özkanaryalıoğlu (Milli Piyangocu)

Diyanette görevli, billur su gibi pırıl pırıl insanlar, büyüklerimiz var. Onlara hayran oluyorum. Her şeyleriyle örnek insanlar. Mesela hatırladığım, Nevzat Hoca vardı, şu an Hatay’da Diyanette rektör veya yardımcısı. Yanımızdaki mescidde Osman Önce Hoca var. Hepsi çok iyi insanlar. İmreniyor um onlara...

Adnan Develioğlu (Tezgahtar)

Kardeşim, sağa doğru 40 kişi, sola doğru 40 kişi say, içinde mutlaka Allah dostu vardır.

Havvanur Sarıkaya (Öğrenci)

İnsanlar öldüklerinde belki olacak ne oldukları. O yüzden kesin bir şey söylemem. Ancak bir ağabeyim Allah dostuydu ve Mavi Marmara’da şehit oldu.

Elif Gümüş (Öğrenci)

Dedem var, Bekir Sami Dutak... Onun özelliklerini çok takdir ediyoruz. Kendi de yaşlı olmasına rağmen, yaşlı anne ve babasına baktı, onların hem hizmetinde bulundu hem de saygıda kusur etmedi. Babası vefat edince of bile demedi. Allah’a tam teslimiyet gösterdi.

2374723750
Elif Gümüş (Öğrenci)

Özkan Batak (Çiçekçi)

Özkan Batak (Çiçekçi)

Allah dostu olarak ben varım. Çünkü O’nu çok seviyorum.

Halil Doğan (Konfeksiyoncu)

Allah dostu olarak, iş arkadaşım Hüseyin Aydın var. Onun kadar saf, temiz bir insan görmedim.

1_Halil-Doğan.jpg23749

Halil Doğan (Konfeksiyoncu)

Zehra Kocayörük

Zehra Kocayörük

Kur’an Kursu’nda Büşra Hoca var, onun Allah dostu olduğuna inanıyoruz, bize dinimizle ilgili çok güzel şeyler öğretiyor. Çocukluğumuzdan beri onu çok seviyoruz.

Gül Kayadibi

Mahallemizde bir teyze var. Nermin Hoca. Sohbetler verir, Mevlid’lere gider, çok güzel ilahi okur, sesi de çok güzeldir. Allah dostu olarak onu söyleyebilirim.

23746
Fuat Üzümcü (Yüzücü)

Fuat Üzümcü (Yüzücü- Engelli, pardon ENGELSİZ)

Çevremde inanan insanlar, sofiler çoktur, hangi birini söyleyeyim...

Vedat (Manav, 18 yaşlarında)

(Işıl ışıl gözleriyle yanıtladı.) Tanıdığım yok abla, babama bile güvenmem. (Birlikte gülüştük. Bir de sakın soyismimi yazma abla dedi, gülerek)

Onur ( Matbaada çalışıyor)

Benim gibi birine aykırı bir soru oldu. Benim ilgilendiğim bir alan değil ama vardır mutlaka. (Hem aykırı deyip, hem vardır demesi düşündürdü.. .ve sevindirdi... )

23748
Cemal Aydın (81 yaşında, nurlu bir dede)

Cemal Aydın (81 yaşında, nurlu bir dede)

Yaşayan âlim var ancak meşruiyetini bilmediğim için, isim veremiyorum. (Yanımdan geçiyordu, önce yüzündeki nur etkiledi. Sırrını sordum, mütevazı bir cevap geldi. Sonra Nur Talebesi olduğunu öğrenecektim. O konuşurken ben de içimden kendime şöyle dedim: Hep isabet edene tesadüf denir mi? Risale-i Nur yolcuları hep dinç, içhuzura sahip ve dingin, 80 yaşında da olsa… Cemal dede, Üstad’ın hem duasını almış, hem elini öpmüş, hem rüyasında görmüş… )

Şeyhmus Yıldız (Kültür büfesi işletiyor)

Hepimiz Allah dostuyuz. Ailecek O’nu çok seviyoruz. Kardeşlerim de hep O’nun yolundadır.

Gülten Buluç (Terzi)

Her yerde olduğu gibi İzmir’de de mutlaka vardır. Ve zaman zaman karşımıza çıkıyorlar. Tek bir isim veremem. Çünkü çok var.

Korkut Tabanlı (Maden Mühendisi)

Aklıma gelen birçok kişi var. Düşündüğüm kişiler Allah dostudur ancak beşer olmanın gereği, kusursuz da değillerdir. Bu anlam çerçevesinde baktığımda çevremde çok insan var. Özetle; Allah’ı seven ve O’na hizmet etmeyi hayatında bir öncelik haline getirmiş olan herkes Allah dostudur.

Halime Çelik (Peyzaj Mimarı)

İmanlı olan herkes Allah dostu olmaya adaydır. İman ilmini elde eden herkes de âlim olmaya adaydır. Buna göre gerek İzmir’de gerek dünyada birçok kişi olduğuna inanıyorum.

Merve Özturgut (Ev hanımı)

Orhan Doğru ağabey var. Çok fedakar ve azimli bir insan. Neredeyse tüm zamanını, insanlara Allah’ı anlatmaya harcıyor.

23751
Metin İğrek (Ayakkabı boyacısı)

Metin İğrek (Ayakkabı boyacısı)

Kızım, ben İzmir’e İstanbul Fatih’ten geldim. Orası bütün cemaatlerin bulunduğu bir yerdir. Ve hiçbir cemaatte dışlama yoktur. Ama İzmir’de, ne yalan söyleyeyim, maalesef yok! 5 yıldır buradayım, Ramazan’da oruç tutan yok, kandil akşamları her yer açık! Ne kadar veliler, dervişler, alimler varsa hepsi İstanbul’da...

Ayfer Demir (Reklam tasarımcısı)

Muhakkak var. Fatma Karahan abla mesela... İzmir gibi bir yerde nefsini muhasebeye çekmiş, nefsin isteklerini koruma altına almış bir insan. İçindeki Allah aşkını, herkese aynı tonda gülümseyerek gösteren bir insan o… Allah dediğinde gözleri dolan bir Allah dostu…

Nalan Küçüksevgili (Ön muhasebeci)

Allah dostu mutlaka vardır. Başta ailem ve arkadaşlarım diyebilirim.

Gülçimen Kılınç (Güvenlik Görevlisi)

Göreceli bir kavram… Dış görünüşe göre anlamak çok zor. Herkesin özünü Allah bilir, o yüzden net bir cevap veremem.

Ali Felek (Radyo Programcısı)

Var diyorlar ama benim tanıdıklarım beni tatmin etmiyorlar. Vardır belki gerçek Allah dostu ama zannediyorum yerin altındadır. Yoksa İzmir’e gerçek Allah dostları uğramıyor, ancak belki yakınları bulunabilir. Bir de âlim var mı diye sormuşsunuz, Necdet İçel Hocam var onu söyleyebilirim.

Özge Kayalı (Grafiker )

Herhangi gerçek bir İzmirliyle tanışman yeterli... Çünkü gerçek İzmirlilerin hepsi Allah dostudur. Ayrıca gerçek alim ve Allah dostundan yoksun olmak, bu yaşamdaki en büyük kaybımız sanırım.

Fırat Elveren

(Doğrusunu Rabbim bilir) Galiba yok bence. Keşke tüm İzmir hatta yaşayan herkes Rabbimin dostu olsa… Çevremde bilgili insanlar var elbette. Sohbetlerimiz oluyor ama nedense ortada bir cemaatleşme var ve ne yazık ki herkes birbirine çamur atmakta... Hal böyle olunca da kime inanacağımızı, kimin yolundan gideceğimizi bilemiyoruz... Kısacası ben daha çok ALLAH YARDIMCIMIZ OLSUN diyebiliyorum.

Pınar Tekin (Öğrenci)

Hakiki Risale-i Nur talebelerinin her biri birer âlimdir. Hatta bazı insanlar âlim ve Allah dostu olduğunu kendi bile bilmeyebilir çünkü Allah’ın en büyük ihsanı, kuluna ihsanı bildirmemesidir.

 

Özge Sena Bigeç soruşturdu

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2013, 09:34
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
aspurçe sağtürk
aspurçe sağtürk - 10 yıl Önce

İZMİR'Liyim...böyLe bir soru oLmamaLıydı yada İZMİR oLarak soruLmamaLıydı...''ZÜMER''ayeti üzerine...

avcı
avcı - 10 yıl Önce

en samimi, en insanı yazı oldu bence. muhteşem. (allah dostu benim) süper ya... Allah dostu bilsin özge senayı ... sağolsun.

abbas yolcu
abbas yolcu - 10 yıl Önce

selam tabi olanlara

soru içeriği ciğ.
"hepimiz Allah Dostuyuz"diyenin sözü üzerine söz söylenebilmez artık.bu büfeci de olsa.

ali yuvacık
ali yuvacık - 10 yıl Önce

allah adildir, ırk, din, dil, ayırmaz sanırım. şehir hiç ayırmaz, allah insanlar gibi düşünmez, şayet insanın muhayelesindeki gibi bir allah olsa ozaman put olur

Panik Atak
Panik Atak - 10 yıl Önce

İzmir'e Allah'ın değil mi? Doğu da O'nun, Batı da O'nun değil mi? Onun olan her yerde O'nun dostu elbet vardır, bu şüphe niye.

Esma B. A.
Esma B. A. - 10 yıl Önce

evet her yerde muhakkak hem bilinen hem bilinmeyen bir çok Hakk dostu vardır ama..
bunlar kimi bulurlar, kimler onları bulur ya da onlara kim bildirilir, kimi kendilerinden haberdar ederler orası çok ama çokkk ayrı bir konu..
derdinde olanın işi, görmek isteyen araştırırmış...
kıymet veren görürmüş, istifade edermiş ve de..
vesselam.

ali şahit
ali şahit - 10 yıl Önce

tarikat-ı aliye'ye mensup kimse yok verilen cevaplarda. halbuki tasavvuf kapsayıcılığı ile Allah dostu'yum demenin gücü nerden geliyor. biz ne kadar güveniyoruz buna ya hu.

ali
ali - 10 yıl Önce

İzmirde Allah dostu denince akla ilk olrak Merhum Dr.Dursun Aksoy ağabey gelir.


banner19

banner13

banner26