İzcilerden dinlerarası diyalog!

Uganda'nın başkenti Kampala'da düzenlenen Dünya İzcileri 3. Dinlerarası Diyalog Sempozyumu'nda neler konuşuldu?

İzcilerden dinlerarası diyalog!

Çocukken çoğumuz İzci olmuşuzdur herhalde. Gönüllü bir faaliyet olan İzcilik uluslar arası bir organizasyon ve dünyada birçok ülkenin ciddi bir şekilde üzerinde durduğu bir yapı. Özellikle, çocukların yeteneklerini ön plana çıkarmasına imkan tanıyan bir eğitim aracı işlevi de görüyor. Kişinin eğitim aracı olmasının yanısıra, bedenen ve fikren olduğu kadar ahlaken eğitimi hususunda da önemli işlevlere sahip. Türkiye’de ilköğretim okulları haricinde çok da önemsenmiyor İzcilik.  

UgandaOysa, dünyada İzciliği  çok önemseyen ülkeler var. Yediden yetmişe herkes İzcilik eğitimine önem veriyor ve bu eğitimlerden geçiyor. Dünya İzcileri’nin her yıl farklı ülkelerde farklı konu başlıkları ile yapmış oldukları sempozyumlar da var. 

Uganda’da bir sempozyum 

Geçtiğimiz günlerde, Dünya İzcileri 3. Dinlerarası Diyalog Sempozyumu’na Uganda’nın başkenti Kampala ev sahipliği yaptı. 38 farklı ülkeden farklı dine mensup İzcilerin katılımıyla bir sempozyum yapıldı. 

Müslüman, Yahudi, Hristiyan, Budist, Sih, Hindu, Bahai, Zen Budizmi gibi farklı inançlardan insanların bir araya geldiği bu sempozyumda dünyadaki izcilik faaliyetleri konusunda gruplar arasında çalışmalar yapıldı. 4 gün süren sempozyumda farklı dinler arasındaki iletişim ve barışın tesisi üzerine konuşmalar düzenlendi. Afrika’daki sosyal ve ekonomik problemler üzerine farklı sivil toplum kuruluşlarına geziler yapılarak çeşitli atölye çalışmaları ile problemler için çözümler arandı.  

UgandaTürkiye’den kimler vardı? 

Türkiye’den sempozyuma davet edilen uluslar arası gençlik ve izcilik eğitimcisi Dr. Mehmet Emin ve ekibi, Müslüman ülkeler ile yapılan mutfak çalışmasında Bediüzzaman Said Nursi’nin iktisad risalesinden alıntılar yaptı. Dünya’daki iktisadi bunalımının altında ‘Sen çalış, ben yiyeyim’ ve ‘Ben tok olayım, başkası açlıktan ölse bana ne’ düşüncesinin yattığını söyleyen üstadın görüşlerini aktaran Dr. Mehmet Emin, bu konuda İslam dininin tutumu ile ilgili ‘Komşusu açken, kendisi tok yatan bizden değildir’ hadisini aktardı.  

Farklı dinlerin yardımlaşma ve kardeşlik konusundaki öğretilerinin ve sunumlarının yapıldığı ortak çalışmalarda, içten ve samimi tavırlarıyla Türk grubu katılımcılar arasında ilgi odağı haline geldi. Ayrıca sempozyumda kültürümüz adına, ney dinletileri yapıldı ve ebru sanatı tanıtıldı. Kapanış seremonisinin yapıldığı Kaazi Kampı’nda ülkemiz katılımcıları, Uganda Cumhuriyeti Devlet Başkanı Yoweri Museveni’ye ay yıldızlı bayrağımız, bir ebru eseri ve Thomas Mitchell’in Said Nursi ve Hristiyanlık-İslam arası diyalog ile ilgili olarak yazdığı kitabı hediye edildi. Cumhurbaşkanı ise kendisine gösterilen ilgiye çok sıcak bir şekilde karşılık verdi.  

Fotoğraf Galerisi için: //www.dunyabizim.com/gallery.php?id=127 

 

E.Fatih Bilge, Muaz Kemerli’den dinledi.

efbilge[at]gmail.com

Not: Muaz Kemerli’den Uganda’yla ilgili izlenimlerini de bekliyoruz! 

Fotoğraf Galerisi Muaz Kemerli arşivinden…

Yayın Tarihi: 05 Aralık 2009 Cumartesi 10:03 Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2009, 10:04
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
a.kerim
a.kerim - 11 yıl Önce

dünyabizim.com u takip eden biri olarak . konularınızı ilgiyle okuyorum ancak ben de bir izci lideri olarak burada yanlış gösterilen bir konuya dikkat çekmek isterim...
konuyu aktaran demiş ki; Türkiye’de ilköğretim okulları haricinde çok da önemsenmiyor İzcilik.
burada büyük bir yanlışlık var ... Türkiye de izcilik çok büyük bir çalışma içerisinde. bütün Türkiye de izcilik , gerçek izcilik türkiye izcilik federasyonu olarak , federasyon başkanı sayın Hasan Dinçer SUBAŞI

izci
izci - 11 yıl Önce

www.tif.org türkiye de izcilik çalışmalarının ne kadar büyük ve güzel olduğunu araştırmak isteyenlere...
Türkiye’de ilköğretim okulları haricinde çok da önemsenmiyor İzcilik. denilmiş birileri okusun da ondan sonra tekrar bir yazı hazırlansın...

HASAN
HASAN - 11 yıl Önce

Dinler arası diyalog caiz değildir. Allah(c.c.) katında tek din İslamdır. Diğerleri Peygamberlerimizden sonra bozulmuş hurafelerdir.

Rasim
Rasim - 11 yıl Önce

evet ilkokullar haricinde izciliğe önem veren kaç kişi var? yazan kişi doğru bir tespitte bulunmuş. siz belki izci olabilirsiniz ama izciliğe önem verilmiyor. bu bir realite malesef.

Conan derbarbar
Conan derbarbar - 11 yıl Önce

Görmüyormusunuz dünyada hep savaşlar dinler arasında çıkmıştır.Bizler efendi hazletlerinin dediği gibi amentü içindeki benzerliklerde buluşup elele vermeliyiz. Kardeşliği pekiştirip yanyana gelmeliyiz.Cennet büyük ve hepimizide alır. Hangi dini yaşarsanız yaşayın hepimiz aynı yerde buluşacağız. Önemli olan sen ben kavgası olmasın. Ben senin dinin gibi yaşayayım veya sen benimki gibi ne fark var hiç . İsteyen istediği dini seçsin.

banner26