İsviçre'de Minareler oylanacak!

"İsviçre'de 4 minare/beri gel oğlan geri gel!" İsviçre'de minarelere 'evet' mi 'hayır' mı denilecek, tartışılıyor.

İsviçre'de Minareler oylanacak!

İsviçre, Minare29 Kasım 2009 tarihinde İsviçre'de minareler oylanacakmış. Ülkede yaklaşık 400 bin Müslüman yaşıyor. 150 camii mevcut ve sadece dördünün minaresi var.

Ezan ise minareli ve minaresiz camiilerden okunmamakta. Gürültü kirliliği kanunları çerçevesi sebebiyle. İsviçreliler, aynı referandumda minare yasağıyla birlikte savaş malzemeleri ihracatının yasaklanmasını öngören tasarı ile hava trafiğinin finansmanı konusundaki değişiklik önerilerini de oylayacaklar ama bunlar minare yasağı kadar gündem oluşturmuyor.

Yasak oylaması, İsviçre Halk Partisi [SVP] önderliğinde gündeme gelmiş bir konu. İsviçre Halk Partisi üyesi Walter Wobmann konuyla ilgili ''Minareler kabul edilirse, bunun arkasından sıra müezzinlerin ezan okumasına gelir'' cümlesini sarfediyor ve bunun arkasından da şeriat tehlikesi baş gösterir diye uyarıda bulunuyor. Parlementonun diğer bir üyesi Ulrich Schlüer ise ''Minare dinî bir sembol değil. Şeriat kanunları ile İsviçre yasalarını aynı noktada buluşturmak için kullanılan siyasi bir simge. Ancak şeriat kanunları İsviçre hukukuna çok büyük bir tezat oluşturuyor. Asıl sorun bu.'' cümleleriyle yasak isteğine destek veriyor.  

İsviçre, Minare

İsviçre, MinareHalk partisi işte, n'olsun!

SVP üyesi olmayan parlemento üyeleri arasında ve toplumun geniş kesiminde yasak isteği destek görmüyor ve büyük olasılıkla bu teklife 'hayır' oyu çıkacağı tahmin ediliyor. Bunlar tamam, haberimizi verdik, lakin bunca masal tadının ardında beni en çok ilgilendiren nokta güzelim benzerlikler. Aşırı sağcı bir parti olan İsviçre Halk Partisi'nin üyelerinin gerekçeleri neler? 'Müezzinlerin ezan okuması', 'şeriat gelir korkusu', 'siyasi simge'. Bunlar ne kadar da tanıdık bize. Daha kaç gün önce 'bir buçuk saatlik ezan'dan şikayet eden bir yazıya şahit olmadık mı? 'Şeriat geliyor' baş ucu gulyabanimiz değil mi? Başörtüsü 'siyasi simge' olduğu bahanesiyle kamu kurumlarında yasak değil mi? Üstüste koyuyoruz hepsini, bildiğin Zürih havası. Bir de anlaşılan, ''halk'' kelimesi faşist partilerin isimlerinde mutlaka bulunması gereken bir malzeme.  

 

M. Fatih Kutan haber verdi.

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2009, 15:11
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Seher AVCIOĞLU
Seher AVCIOĞLU - 9 yıl Önce

İsviçre hükümeti ve paramentosu, din özgürlüğüne karşı olduğu ve toplumdaki geleneksel hoşgörüye zarar vereceği gerekçesiyle referanduma karşı çıkmıştı. Ama, İsviçre televizyonları, ilk sonuçlara göre yasağa onay verildiğini duyurmuş. Kesin sonuçlar TSİ 18.00'den sonra..

Şaban Çuban
Şaban Çuban - 9 yıl Önce

Ezan okunuyor İsviçrede. Hoparlörlerden okunamıyor ama.
Öte yandan, Avrupa birliğine girmeyecek kadar özgür ve demokrat olan bir ülkenin böyle saçma ve inançlara yönelik saygısızca denebilecek yasaklamalar getirmesi bu ne perhiz ne lahana turşu kompostosu ne hoşaf dedirtecek cinsten.

banner19