İstiklâl olmadan istikbal beklentisi olamaz!

Kahramanmaraş Kıraathane’de 'Sesli Safahat Okuma' programı, Kahramanmaraş Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri tarafından 7 Mart’ta gerçekleşti. Yazar Duran Boz da etkinlikte bir konuşma yaptı.. Ahmet Türk yazdı.

İstiklâl olmadan istikbal beklentisi olamaz!

 

 

Kahramanmaraş Anadolu İmam Hatip Lisesi'nden "Asım'ın Nesli", geçtiğimiz günlerde bir sesli Safahat Okuma etkinliği gerçekleştirdi. Program, eğitimci, şair-yazar Duran Boz’un “Mehmet Akif’i Anlamak” başlığı altında kısa bir sunumuyla başladı. Duran Boz kısaca şunlardan bahsetti: “1873’te İstanbul’da doğan Mehmet Âkif; Sezai Karakoç’un yorumuyla, ‘Doğu İslâmlığı’ ile ‘Batı İslâmlığı’nın bileşkesi olarak ‘merkez İslâmlığı’nı temsil eden bir kişiliktir.

Zamanının tanığı olarak; Asya’yı, Afrika’yı, Balkanlar’ı, Avrupa’yı yakından tanıdı. Yolculukları, ondaki coğrafya bilincini çoğalttı. Seyahatleri boyunca Doğu ve Batı arasında İslam dünyasının problemlerini tespit etmekle kalmadı; çözüm yollarını işaretleyen notlar aldı. Bu notlar, sadece o güne tutulan bir ayna ve ışık da değildi. Öncesi ve sonrasında derin analizler barındıran tespitlerdi."

“Akif, terakkinin; pespayeleşen bir zihinle gerçekleşemeyeceğini, millet hafızasının sorunlara çözüm üreten bir akılla yeni baştan kurulabileceğini dillendirmiştir" diyen Boz, konuşmasına şöyle devam etti: "Buradan hareketle Âkif, millet vicdanında yankılanacak bir dilin kâşifi olmuştur. Her söylenenin, her yazılanın hesabının bir gün görüleceğine olan inancıyla ufkumuzun kutup yıldızı bilinmiştir. Söz konusu nedenlerden dolayı Mehmet Âkif’in yazdıklarında belirsizliğin gündemi yoktur.

‘Dili aynı, vicdanı aynı, acısı aynı, sevinci aynı, inancı aynı, kültürü aynı, tarihi aynı, kökeni aynı’ olan nesillerin buhranını haykırır. Bundan dolayı garbın afakını saran çelik zırhlı duvarda, iman dolu göğsüyle gedikler açan kararlılığın öncüsüdür o.

İstiklâl olmadan, istikbal beklentisinin olmaz!

Sanatçı mizacının da kazandırdıklarıyla, güncel olanı, değişmez olanla bütünleyerek düşlerini, düşüncelerini ve eylemlerini zenginleştirmiştir. İstiklâl olmadan istikbal beklentisinin olmayacağını seslendirmiştir.

Mehmet Âkif’in ‘Safahat’ı kaybedilmiş vakitlere, yitirilmiş topraklara, dağılmış millet bütünlüğüne, yağmalanmış coğrafya zenginliğine nasıl karşı durulacağının işaretleriyle doludur. Alelade bir zihnin hezeyanı olmayıp, inançlı, vakur, kararlı, kendinden emin bir aklın ilmihâlidir.”

Duran Boz sözlerini şöyle tamamladı:

“Çalışmak, ilim, irfan sahibi olmak, ahlaki yücelikleri önemsemek, umutsuzluğa düşmemek, arkada bir eser bırakmak, yaşama inat ve kararlılığına sahip olmak, geçmişle bugünü bir vicdanın potasında kaynaştırmak, medeniyet burçlarını tırmanarak yükselmektir: Âkif’in ‘Safahat’ından içimize döndürdüğü aynada görülenler!

Bir gönlü olanlar, ‘Safahat’ çarşısından alış veriş yapabilirler ancak! Gönülsüzlere kapalıdır ‘Safahat’ dükkânının kepenkleri.”

Program, Mehmet Akif’in “Asımın Nesli” dediği bir grup öğrencinin Safahat’tan seçkin metinler okumasıyla devam etti.

Hakkın Sesleri”nden bir bölümü Nisa Bulut, “Hakkın Sesleri”nden bir başka bölümü H. Kübra Deveci, “Asım”dan bir bölümü Ümmehan Aydoğan, “Hatıralar”dan bir bölümü Feride Benna Hazır, “Bülbül”şiirini Asiye Gürdal’ın düetiyle Hicran Kaplan okurken “Berlin Hatıraları”ndan bir bölümü Asiye Gürdal, “Berlin Hatıraları”ndan bir bölümü ise, Arzu Nur Boyraz okudu.

 

Ahmet Türk yazdı

Yayın Tarihi: 10 Mart 2014 Pazartesi 14:16 Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2014, 09:06
banner25
YORUM EKLE

banner26