İşte Dinar Bandosunun son listesi

Yavuz Altınışık Dinar Bandosunu tekrar oluşturdu. Bandoda hangi sanatçılarımız, yazarlarımız var?

İşte Dinar Bandosunun son listesi

O,“en güzel şiirler kötülükten çıkar” diyecek kadar karaşın olmayı bile isteye tercih etmiş bir şair. “Örgütlenmiş sorumsuzluk”un karşısına “haklılığın inadı”nı koyarak en sıkı cephelerle direnmiş adam. Yamuk ve yampiri dünyanın besleyip büyüttüğü “kötülük toplumu”nun tüm kötücüllüğüne rağmen en kara, en sivil şiirleri topluma bırakmış ve her fırsatta Sezai Karakoç’a övgüler yağdırmaktan yüksünmemiş bir isim o. Kimden mi bahsediyorum! Şiirimizin karaşını, kostak delikanlısı, marjinal sivili Ece Ayhan’dan.

Ece Ayhan
Ece Ayhan

Ece Ayhan’ın düz yazılarının da şiiri gibi marjinal bir dil örgüsüne sahip olduğu herkes tarafınca bilinir. Ondaki dilsel yoğunluk; çoğu zaman sert ve alaycı, kışkırtıcı olduğu kadar da çekici bir üslupla mayalanmıştır. Neresinden bakılırsa bakılsın hep şaşırtan, hep terse yatıran, ayıktıran, ayıktırdığı kadar da kafa karıştıran bir tarafı vardır Ece Ayhan’ın.  Tüm bunlar dolayısıyla hakkında çok şeyler yazılıp çizilecek bir çehreye sahiptir. Oysa biz bunları bir kenara bırakıp Ece Ayhan’ın ilginç mi ilginç bir buluşuna değinmek istiyoruz.

 

Bandoda kimler var?

En uç söylemlerin sahibi olmasıyla tanıdığımız Ece Ayhan kendi döneminin şair, yazar ve sanatçılarından oluşan bir bando kurmuş ve zaman zaman da bu bandonun içeriğinde değişiklikler yapmıştır. Bu bando, mantık olarak değişebilirlik kuralına dayanıyor. Sabit bir kadrosu olmadığı gibi sabit enstrümanı da yok. Yerine, zamanına hatta hava koşullarına bağlı olarak bile değişebilecek bir yapısı var.  Bu vasıfları nedeniyle Ece Ayhan, değişiklikleri kimi zaman isimlerin kimi zaman da enstrümanların üzerinden yapmış. Ece Ayhan’ın kendi deyimiyle, “çatma bandolara Ege’de bu ad takılırmış. Kadrosu falan olmayan ama bayrak kırmızısı sökük üniformalar, çatlak sesler çıkaran kimi çalgıların olduğu bir bando bu. Ancak törenlerde alelacele bir araya gelinirmiş”.  Aşağıda Ece Ayhan’ın tasarladığı bir Dinar Bandosu var. En aşağıda da güncel olanı gözeterek yeniden kurguladığımız, bize ait bir Dinar Bandosu bulunuyor. Bakalım o günden bu güne bandoda nasıl bir farklılık oluşmuş!

 

Ece Ayhan’ın Tasarladığı Dinar Bandosu

Yahya Kemal BeyatlıMehmet Fuat / Maestro

Ece Ayhan / İngiliz Kornosu (Ya Da İngiliz Tuzu)

Cemal Süreya / Trampet

Yahya Kemal / Kuyruklu Piyano

Nilgün Marmara / Tambur Majör

Füruzan / Kastanyet

Bülent Ecevit / Kontrbas

Lale Müldür / Harp

Enis Batur / Trompet

Cezmi Ersöz / Laterna

Küçük İskender / Pikkolo (Küçük Flüt)

İsmet Özel / Ney

Sezai Karakoç / Kös

Haydar ErgülenHaydar Ergülen / Viyolonsel

Gülseli İnal / İkinci Keman

Cihat Burak / Tuba

Komet / Zil

Orhan Aklaya / Yan Flüt

Sunay Akın / Mandolin

Nahit Hanım / Lir

Turgay Özen / Okarina

Mustafa Irgat / Tomtomlar

Serçe Abdi / Bateri

Kız İsmet / Saksofon

Memo / Kaval

Orhan Kahyaoğlu / Oyuncak Keman

Cenk Kolyuncu  / Buzuki

 

Güncelleşmiş Haliyle Bizim Dinar Bandosu

Sezai Karakoç / Maestro ( bandonun ustası anlamında)

İsmet Özel / Kös

Mustafa Kutlu / Mandolin

Nuri Pakdil / Obua

Süleyman Çobanoğlu / ViyolonselHüseyin Rahmi Göktaş

Osman Özbahçe / Trampet

İsmail Kara / Ney

İbrahim Tenekeci / İkinci Keman

Ah Muhsin Ünlü / Santur

Hüseyin Rahmi Göktaş / Lir

Enis Akın / Yan Flüt

Hakan Şarkdemir / Harp

Gökhan Özcan / Perdesiz Gitar

Bülent Keçeli / LaternaGökhan Özcan

Murat Üstübal / Bateri

Teoman Duralı / Kontrbas

Cahit Koytak / Akordeon

Furkan Çalışkan / Zil

Hakan Albayrak / Cümbüş

Serkan Işın / Buzuki

Hayriye Ünal / KavalTeoman Duralı

Evren Kuçlu / Küçük Flüt

Mustafa Akar / Kastanyet

Murat Menteş / Okarina

İsmail Kılıçarslan / Kuyruklu Piyano

Zeynep Arkan / Tambur Majör

Mustafa Celep / Trombon

Vural Kaya / Trompet

Enes Özel / Tuba

Esra Elönü / Mızıka

 

Yavuz Altınışık tasarladı.

Yayın Tarihi: 08 Kasım 2009 Pazar 09:32 Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2009, 08:29
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Okur Yazar
Okur Yazar - 11 yıl Önce

Ne alaka, anlayamadım. Ne seçilen isimlerin birbiriyle bir alakası var, ne de onlara verilen enstrümanların. Enes Özel ne yana düşer Cahit Koytak ne yana? Bülent Keçeli, Murat Üstübal, Serkan Işın, Esra Elönü vd. Bu isimlerin edebiyata katkıları mı olmuştur da, bu bandoda görev almışlardır? Osman Konuk neresindedir mesela bu bandonun? Ya da Hüseyin Akın, ya da Necat Çavuş, ya da Hüseyin Atlansoy, ya da Cevdet Karal, ya da Ömer Erdem, ya da...

Hasan H.
Hasan H. - 11 yıl Önce

Ya hu! Bando dediğin şeyde derme çatma da olsa, çatlak sesler de çıkarsa bir ahenk olur. Bu adamların çoğu ayrı telden çalar. İşe şiiri bırakmış, hayatında hiç şiir yazmamış olanları da katarsak çatlak ses değil gürültü olur. Hele İsmet Özel o bandodakilerin birçoğunun ellerindeki enstrümanı alır kafalarına geçirir. Biraz daha mantıklı bir bando hayal edin.

Nihan Öztürk
Nihan Öztürk - 11 yıl Önce

ne olmuş? Yavuz Altınışık bir espri yapmış, bir espriyi devam ettirmiş o kadar. Okur-yazar ama anlamazlar da buna itiraz edecek hemen.

melami
melami - 11 yıl Önce

abiciğim siz de kurun kendinize bir bando. kimse size bir şey diyebilir mi? derse ne olur yani.. bando sizin bandonuz. bu da yavuz beyin kişisel tercihi

ahmet durmaz
ahmet durmaz - 11 yıl Önce

bu bandoyu beğendim lakin kanun enstrümanını icra edecek sanatçı olmadığını gördüm. e tabii zor iş kanun çalmak... rabbim dedim bu da bana nasipmiş aldım kanunumu geldim.

hande-i hürrem
hande-i hürrem - 11 yıl Önce

Hep aynı isimlerle yatıp kalkan okur yazar tipimsiler Yavuz'un kurduğu kadroyu tutmuyor. Olabilir. Ama şu var: Yavuz, bu işi en iyi bilen şairlerden. İyi eleştirmen ayrıca. Kim ne derse desin okur yazar'ların göremediğini iyi görmekte mahirdir. Bir de şu var. Herkes bando kuramaz. ya da sussun bazıları. Yavuz konuşurken özellikle sussun!

Ahmet Durmaz
Ahmet Durmaz - 11 yıl Önce

Ahmet Durmaz benim. Kanun da benim.

...
... - 11 yıl Önce

Şşş arkadaşlar, abiler, ablalar eğer Yavuz Abimiz dediyse bir bildiği var ki demiş, ancak kendisini koymayı unutmuş sayın cemaat.


banner26