İstanbul Milli Eğitim Müdürü de geldi!

Şair Cumali Ünaldı rehberliğindeki Diriliş Okumalarına İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız da katıldı.

İstanbul Milli Eğitim Müdürü de geldi!

Diriliş Okumalarına katılan arkadaşlarımıza İslam'ın Dirilişi kitabını okuma çalışmasının nasıl gittiğini sorduk, şunları yazdılar:

Meryem Uçar:

Sezai Karakoç’un sadece iyi bir şair değil aynı zamanda hakiki bir âlim olduğunu Ankara’daki Diriliş Okumalarında öğrendim. Şabak Abak Hocamız bize bir kitap listesi verirdi, kitap listesi vermekle de kalmaz kitapları da temin ederdi. (Üstad Sezai Karakoç’un kitaplarını bulmak hep zor olmuştur.) Biz de o hafta okunması planlanan kitabı önceden okur gelir, kitap üzerine fikirlerimizi söyler, gerek bizim gerekse Şaban Hocamızın seçtiğimiz bölümleri okurduk.

Karakoç’un kitapları bende bambaşka bir ufuk açtı. Sezai Bey, ufku hatta ufkun da ötesini görebiliyor ve eserleriyle, bizlere de gördüklerini gösteriyordu. Bunu hemen delillendirebilirim. İslamın Dirilişi kitabındaki yazıları 1966-1967 yılları arasında yazmış. Okurken eğer benim gibi kitabın baş kısmında yer alan, yazıların ne zaman yazıldığına dair bilgiyi okumazsanız şöyle düşünürsünüz: Günümüz dünyasındaki gelişmeleri ne kadar da güzel tespit etmiş. Sonra kitabın başındaki bilgiyi görünce şaşırır kalırsınız ve İslamın Dirilişi kitabındaki şu cümlenin doğruluğunu idrak edersiniz: “Şair geleceği bugüne çeker. Bizden birkaç yüzyıl ilerde yürür.”

İstanbul’da yaşamaya başladığımdan beri mümkün olduğu kadar kültürel etkinliklere katılmaya çalıştım ama en büyük eksikliği bir Diriliş Okumalarına katılamamakta hissettim. Dünyabizim’in Kuşlardan Duyduk bölümünde ülkemizin değişik illerinde Diriliş Okumaları başladığına dair haberleri verirken acaba burada ne zaman olacak diye düşünmüyor değildim....

İki haftadır pazartesi günleri Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesinde (Kızlar Ağası Medresesi) şair Cumali Ünaldı Hasannebioğlu rehberliğinde Diriliş Okumaları yapılıyor. Gençlerin büyük ilgi gösterdiği okumaların 2.sinde, geçen hafta başladığımız İslamın Dirilişi kitabını okumaya kaldığımız yerden devam ettik. Bir yandan kitabı okurken bir yandan da Cumali Bey bizlerle tecrübelerini ve fikirlerini paylaşıyor. (Gençler dedim ama katılanlar sadece gençler değil…) Bu hafta konu Sezai Bey’e verilen ödülden açıldığında Cumali Bey, “Ödülü alan değil, Sezai Bey’e ödül veren şerefleniyor.” dedi.

Bu bereketli etkinliğe Şair Zafer Acar da katıldı. Programa gelmeden önce Üstad Sezai Karakoç'u ziyaret etmişler. Bizlere Üstadın selamı olduğunu söylediğinde Zafer Bey çok sevindik.

Diriliş Okumalarını bir ders olarak görüyorum. Bu haftaki dersimize İistanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız da katıldı. Öncelikle böyle bir grubun içinde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Kendisinin de edebiyata olan merakından ve İstanbul’da okumayı ön plana aldıklarını anlattı. Muammer Bey, Sezai Karakoç’un prensiplerine ne kadar bağlı olduğuna dair bir anısını anlattı: Üniversiteye giden oğlunu Sezai Bey’le tanışmaya götürmüş. Sezai Bey’e, kendisi için bugüne kadar bir şey istemediğini ilk defa oğlu için bir imza istediğini söylemiş. Üstad prensibini bozmamış ve kitabını imzalamamış.  Muammer Bey dedi ki: “Eğer kitabı imzalasaydı belki ben oğluma çok şey anlatamayacaktım ama prensiplerinden asla taviz vermediğini imzalamayarak kendisi çok güzel anlattı.” dedi.

Sezai Karakoç gibi bir Üstadı eserleriyle tanımak için bulunmaz bir fırsat olan Diriliş Okumalarına herkesi davet ediyorum. Pazartesi saat 18:00'de oradayız Allah izin verdiği ölçüde...

 

Osman Kurt:

Sezai Karakoç Okumaları’nın ikinci oturumunu 9 Ocak pazartesi günü, yine TYB’nin Sultanahmet şubesinde gerçekleştirdik. Cumali Ünaldı Hasannebioğlu rehberliğinde devam eden Sezai Karakoç Okumaları’nda üstadın “İslamın Dirilişi” adlı kitabını okumayı sürdürdük ve bu eser üzerinden Cumali Ünaldı’nın “Diriliş” düşüncesi üzerine yeni yaklaşımlarını dinledik. İlk oturum gibi kalabalık ve renkli geçen bu oturumda, dinleyiciler arasında Zafer Acar ve Asım Gültekin’in dışında başka bir sürpriz konukla, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız’la da karşılaştık. Muammer Yıldız’ın Sezai Karakoç düşüncesiyle kurduğu köklü ünsiyeti ve bizzat Sezai Karakoç’la ilgili tatlı hatıralarını keyifle dinledik. Oturum sırasında Cumali Ünaldı’nın da dile getirdiği gibi, devlet kademelerinde Sezai Karakoç okuyarak yetişmiş bürokratlarla karşılaşmak, bizleri ülkemizin geleceği adına doğrusu heyecanlandırdı.

Sezai Karakoç Okumaları, dolu dolu ve bir hayli renkli geçiyor. Cumali Ünaldı’dan sadece “Diriliş” düşüncesi üzerine değil, Sezai Karakoç şiiri üzerine yorumlar da dinliyoruz. Cumali Ünaldı, sözkonusu oturumda Sezai Karakoç  şiirinin toplumumuz için taşıdığı önemi anlattı ve Karakoç şiirinin evrensel dokusundan söz açtı. Zaman zaman da sohbeti güncel gelişmelere, Batı emperyalizminin dünyamızda yarattığı derin tahribata ve Doğu’nun emperyalist Batı’yla olan mücadelesinde yapabileceklerine getirdi, yakın tarihimizden bizzat şahit olduğu olayları da bizlerle paylaşarak oturumun çerçevesini genişletti. Aynı zamanda Zafer Acar da sohbete müdahil olarak Sezai Karakoç külliyatına ışık düşürdü, ufuk açıcı çıkarımlarda bulundu.

Sezai Karakoç Okumaları’na keyifle iştirak eden dinleyiciler, dilediklerinde sohbete dahil olabiliyorlar. Bu da oturumun samimiyetini artırıyor, oturum daha sıcak bir ortama kavuşuyor. Doğrusu oturum bitiminde dinleyicilerin TYB’den keyifle ayrıldıklarını gördük, bu da okumaların niteliğini gösteriyor elbette. Evet, Sezai Karakoç Okumaları’nın üçüncü  oturumunu 16 ocakta, yine Sultanahmet TYB’de saat 18-20 arası gerçekleştirecek, Cumali Ünaldı rehberliğinde “İslamın Dirilişi”ni okumaya devam edeceğiz. Bütün Sezai Karakoç ilgililerini bu okumalara bekliyoruz. Çünkü Sezai Karakoç’u yakından tanımak için, gerçekten bulunmaz bir fırsat bu okumalar.

Aykut Nasip Kelebek bildirdi

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2012, 01:44
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
yakup
yakup - 8 yıl Önce

sosyal olarak hiç gelişemeyen bir ilde bulunduğumdan sadece takip ediyorum inşallah birgün sizlerle birlikte olacam..

banner19

banner13