İsmet Özel'in kuruluşu değiliz

İstiklal Marşı Derneği Konya Şubesi Başkanı Durmuş Şakalak neler anlattı?

İsmet Özel'in kuruluşu değiliz

Endülüs Kitap Kahve, yaz tatilinin bitimiyle birlikte ara verdiği haftalık programlarına tekrar başladı.

 İlk konu İstiklal Marşı Derneği’nin ahir zamandaki varlığını sorgulamaktı. Konuşmacı olarak İstiklal Marşı Derneği’nin Konya Şube Başkanı Durmuş Şakalak davet edildi ve neden “Ahir Zaman Alameti: İstiklal Marşı Derneği” başlığını kullanmayı tercih ettiğini anlatmakla programa başladı.

Dernek olarak neyi ifade ettiklerini belirterek dernek vasfının aslında mecburi bir tercih olduğunu ve istedikleri gibi bir isimlendirmeyi yapamadıklarını da belirtti. Durmuş Şakalak, İsmet Özel’in derneğin genel başkanı olmasıyla bu kuruluşu “İsmet Özel Kuruluşu” olarak lanse etmenin yanlışlığına dikkat çekerken, kuruluş amaçlarını kısaca sıraladı.

 

 İstiklal Marşı Mevlid-i Şerif gibidir.

Şakalak, İstiklal Marşı’nın, Süleyman Çelebi’nin yazdığı Mevlid-i Şerif kadar önem arzettiğinin de altını çizdi. Türklüğün zamanına ve mekânına işaret eden marşın, İslam’ın yeryüzünden hala silinmediğinin bir işareti olduğunu söyleyen Şakalak, konuşmanın ilerleyen safhalarında İstiklal Marşı’nın nasıl yazıldığını aktardı. İstiklal Marşı’nın Türkiye Cumhuriyeti’nin omurgası olduğunu söyledi. Lozan’dan sonra ise durumun pek parlak olamadığının altını çizerek konuya sok noktayı koydu.

Sonrasında dinleyicilerin sorularıyla şekillenen program kesin söylemleriyle dikkat çekti. Endülüs Kitap Kahve dönemin ilk programıyla kaliteli bir duruş sergileyeceğinin de işaretini vermiş oldu.

Not: Endülüs Kitap Kahve bir değişiklik olmadıkça her cumartesi saat 20.30’da programlarına devam edecektir.

 

Güler Çiçek Endülüs’ten aktardı!

Yayın Tarihi: 19 Ekim 2009 Pazartesi 17:46 Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2009, 11:04
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Senusi Şeyhi değil
Senusi Şeyhi değil - 11 yıl Önce

Endülüs'ün bu seneki ilk söyleşisi harikaydı. İstiklal Marşı'na saygımızı pekiştirdi. İsmet Özel daha bir büyüdü gözümüzde. İsmet babanın millet meselesini ciddiye alması, başka milletler karşısındaki son zamanlarda yaşadığımız kompleksleri kırabilecek ciddi tezler üzerine kurulu. İmder Konya Şubesine ve Vural Kaya'ya ayrıca çok teşekkür ediyoruz...

Hasana
Hasana - 11 yıl Önce

Açık Toplum'u Yahudi hakimiyeti altındaki toplumun kapalı adı olarak nitelemesi, STK'ları da bu topluma ulaşmak için uğraşan kuruluşlar diye itham etmesi epeyce kalın sözlerdi. Türkiye=İsmet Özel denklemini nasıl kurdu anlayamadım ama İstiklal Marşı hakkında söylenenlerle bu marşın önemini anladım.

Hatice Algın
Hatice Algın - 11 yıl Önce

Konya'ya geldiğimde ilk görmek istediğim yerlerden biri Endülüs Kitap Kahve... Böyle etkinliklerden de haberdar olmak güzel.

cihad meriç
cihad meriç - 11 yıl Önce

endülüs konya'nın kütür merkezi.
Dün çay içiyorum, yan masada iki genç çıkardıkları dergiyi inceliyor.
tam kalktım gidiyorum başka masada da üç genç yeni dergilerini hazırlıyorlar.
endülüs dergi üssü gibi bir yer.

böyle bir ortamı hazırlayan arkadaşlara teşekkürler.

hafize kayıtmaz
hafize kayıtmaz - 11 yıl Önce

Konya ya dair hasret kaldığım keyifli,etkili,huzurlu bir mekan emeği geçenlere teşekkürler

Ahmet Faruk Doğan
Ahmet Faruk Doğan - 11 yıl Önce

Allah razı olsun

banner26