İsmet Özel 11 Eylül için ne demişti?

18 Ekim 2001. Bursa. Buttim Kültür Merkezi. İsmet Özel konuşuyor. Cevat Akkanat dinleyiciler arasında ve not alıyor. O notları paylaşıyoruz.

İsmet Özel 11 Eylül için ne demişti?

 

Derdi olan dert açar

Tıklım tıklım dolu olan salona giriyor İsmet Özel. Protokol koltuğu tabir ettiğimiz en öndeki koltuklara doğru ilerliyor. Yer yok. Ben dahi gerilerde ve ayaktayım. İsmet Özel’i gören Metin Önal Mengüşoğlu onu yanına davet ediyor. Neyse ki Mengüşoğlu’nun yanındakilerden birisi yer veriyor İsmet Özel’e…

Biraz sonra program başlıyor. Mikrofona geçen İsmet Özel’in ilk cümlesi: “Sizin başınıza dert açmaya geldim!” diyor. Salonu bir uğultu mu kaplıyor, yahut şaşkın bakışlar gürültüsü? Devam ediyor İsmet Özel: “1977’den beri yazıyorum, yazılarımı okuyanlar, benim açık yazmadığımı, kendilerine talimat vermediğimi söylediler. Doğrudur. Bunu yapmam.”İsmet Özel

Yapılacak işte gözü olmayanın hali

Konudan konuya geçiyor İsmet Özel. Diyalektik dediğimiz mekanizmayı müthiş işletiyor. Buyurun, söylediklerine bir bakalım: “Türkiye’de Müslümanlar arasında zihniyet değişikliği yoktur. Bu olmalı. Hazıra konmamalıyız. Örneğin, ‘İran İslam Devrimi’ denilince, kimse ses çıkarmadı. Müslümanlar hemen kabul etti. Oysa ben itiraz etmiştim. Çünkü bakış açımız önemlidir. Mesela, bana ‘talimat ver’ diyen kişi, bence yapılacak işte gözü olmayan kişidir.”

Genel kabullere hayır!

İsmet Özel topluma egemen olan kimi genel kabullere katılmadığını söylüyor. Bunu şöyle ifade ediyor: “Mesela, Müslümanlara zulüm vardır diyenlere katılmıyorum. Böyle bir şey yok. Buna karşın, şunu iddia edebiliriz, sözgelimi, Bursa’da yaşayanlar, inandıklarını itikatlarıyla yeterince zenginleştirebiliyorlar mı, buna bakabiliriz. Buna vereceğimiz cevap benim için daha önemlidir.”

Sonra sözü başka bir olaya götürüyor İsmet Özel, depreme. Toplumda derin izler bırakan Marmara ve Bolu depremleri, İsmet Özel’in konuşmasında bakalım nereye bağlanacak: “Deprem kimseye, depremi yaşayanlara dahi etki etmedi. Allah bize bir ders olsun diye göndermişti depremi. Peki niçin? Çünkü herkes malzemeden çalıyor. Bununla birlikte son iktisadî krizden sonra işimizin iyi gitmediği söyleniyor. Peki, öncesi çok mu iyiydi?”

İnsan hayatı, hayvan hayatı

Konuyu hayatı ve kainatı algılamaya getiren İsmet Özel, şunları söylüyor: “Ecel gelinceye kadar bazı acılardan sakınmak, bazı tatlı şeyleri tatmak. Pek çokları böyle yapıyor. Bu, insan hayatı değil, bariz bir şekilde hayvan hayatıdır.”

Sözü Türkiye’nin yaşaması, varolması problemine doğru eviren İsmet Özel, “Türkiye varolup olmama krizini yaşıyor. Ama daha öncesi var: Bu krizin mahiyetini düşünebilecek güce sahip mi? Oysa bu memleket 14. yüzyıldan 1918’e kadar dünyanın ikinci önemli merkeziydi. Bursa da bu merkezin içinde güzide bir şehirdi. Oysa şimdilerde Bursa, verdiklerine şükredilmeyen bir şehir konumundadır.”

İsmet Özel11 Eylül 2001

11 Eylül 2001 saldırısından beş hafta sonra gerçekleşen bu konferansta İsmet Özel’in sözü bu olaya getirmemesi mümkün mü? Şunları söylüyor üstad: “11 Eylül 2001’de Dünya Sistemi kendisinin bir problemi olduğu fark etti. Kendi suçunu fark etti. Ve Dünya Sistemi, kendi suçunu İslam’da aradı. Biz insanlar bazı ayrıntıları hemen fark edemeyebiliriz. Özellikle kültürel unsurları hiç umursamadan, uykuda yaşar gibi yaşar gideriz. Dünya Sistemi’nin ne yapmak istediğini de henüz anlayabilmiş değiliz. Dünya sisteminin problemi sadece İslam’ladır. Hangi İslam’la? Merkez olma iddiasındaki İslam’la.”

Konuyu başka tarihî olaylarla da irtibatlı buluyor İsmet Özel: “1945-1990 Soğuk Savaş dönemi, Dünya Sistemi’nin yalancı savaşıydı. Bir yalancı düşmanla (SSCB) gücünü pekiştirdi Dünya Sistemi.”

Sonra, Dünya Sistemi’nin içinde bulunduğu süreç masaya yatırılıyor: “Dünya Sistemi’nin bir büyük problemi var. Kendi içinden çöküp çökmeme diye bir problemi var. Bu probleme bağlı olarak, 11 Eylül 2001’de Dünya Sistemi’nin kural tanıyan güçleri ile kural tanımayan güçleri çatıştı. Oysa suç başkalarının üzerine atıldı. Oysa bu saldırının, geçim sıkıntısı çeken insanlar tarafından gerçekleştirilmesi mümkün değildir.”

Biz Türkiyeliler, dünyanın ümidiyiz

“Dünyanın ahvalini kendi hayatımızı sorgulayalım diye konuşuyoruz.” diyen İsmet Özel, Türkiye’de yaşayan insanlarla ilgili şöyle bir tespitte bulunuyor: “Biz Türkiyeliler, dünyanın ümidi olan, olması gereken insanlarız.”  Fakat bu gerçek bir yana, zihnî bir bulanıklıkla pençeleşmekteyizdir: “Zihnî bulanıklığın sebeplerinden birisi şudur: Dünyada kapitalizmin olduğu, buna rakip olarak ise sosyalizmin kurulduğu düşüncesi vardır. Bu söylemin birinci basamağı doğrudur. Fakat antitezi sadece sosyalizm değildir. İşte Türkiye’deki insanlar hâlâ bu iki hastalığa yakalanmadan kurtulabilme ihtimali olan insanlardır. Bununla birlikte, şu meseleyi de bir tarafa atmamalıyız: Amerikanlaşmak veya Türkleşmek?”

Opera sanatçısı yahut Dünya Sistemi’nin işleyişi ve Müslümanlar

Bu noktada İsmet Özel dinleyicileri uyarıyor. Bakın nasıl uyarıyor: “Kendimi bir opera sanatçısı zannettim. Çünkü uyuyanlar var!” Uyarısından yani uyuyanları uyanıklığa davet ettikten sonra İsmet Özel Dünya Sistemi’ne temas etmeye başlıyor yeniden: “Dünya Sistemi’nin işleyişinde iki esas vardır. 1. Emir, buyruk ve vazifeler merkezden çevreye doğru verilir. 2. Değerler ise çevreden merkeze doğru gider.”

Gayrimüslimlere Fatiha okumak

Türkiye’de Müslümanlardan gayrimüslümanlara Fatiha okumaları istense de, dünyada inancı yüzünden vatanına sahip çıkan tek ülkedir. Dünyada yegâne İslam Ülkesi olma ihtimalini taşıyan ülkelerin başında Türkiye gelmektedir. Yani dünyada İslam olup da bağımsızlığını kabul ettiren tek ülke Türkiye’dir. Bununla birlikte içimizden birileri ‘Türkiye İslamî olmayan bir ülkedir, laik-demokratik bir ülkedir demektedir. Bununla Türkiye’de Müslümanlar güdükleştirilmeye çalışılmıştır. Bu çerçevede 28 Şubat birtakım sahtekârların Müslümanlar üzerine ipotek koyma tarihi olmuştur.”

İsmet Özel konuşmasını 28 Şubat üzerine olan görüşleriyle tamamlamış. Ya da biz bu kadar not aldık.

 

Cevat Akkanat eski defterleri karıştırdı

İsmet Özel
İsmet Özel
Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2012, 08:26
YORUM EKLE
YORUMLAR
İsmet Karakoç
İsmet Karakoç - 7 yıl Önce

11 Yıl önce, 11 yıl sonra, fark etmez. İsmet Özel daima babadır! Bu arada dikkat edilirse, bugünkü İsmet Özel'in habercisi olan cümleler var 11 yıl önceki söylediklerinde...

Bülent Murabıt
Bülent Murabıt - 3 yıl Önce

İsmet Özel'den Allah razı olsun

banner19

banner13