İsmail Rumi hazretlerine komşu oldu

İsmail Rumi Asitanesi şeyhi Seyyid Mehmed Misbah Erkmenkul Efendi Salı günü ahirete uğurlandı. Ömer Faruk Deliktaş da cenaze merasimindeydi. İzlenimlerini yazdı.

İsmail Rumi hazretlerine komşu oldu

Bazen ertelediğimiz şeylerden pişmanlık duyarız. Ve sonunda bir keşke sesi yükselir. İsmail Rumi Asitanesi şeyhi Seyyid Mehmed Misbah Erkmenkul Efendi de “bugün yarın ziyaretine gidip sohbetini dinlerim” dediğim, sürekli buna niyetlendiğim fakat bir türlü nasib olmayan güzel insanlardandı. Pazartesi günü vefat haberini alınca çok üzüldüm ve kendi kendime çok hayıflandım. Ben gidemeden O Rabb’ine gitti.

En azından ilk ve son vazifemi ifa için Salı günü öğle namazına müteakip Kılıç Ali Paşa Camii’nden kaldırılacak olan cenazesine yetişeyim diyerek okuldan çıktım. Kabataş vapuruna bindiğimde cenazede önemli simaları göreceğimden emindim, fakat oraya varana kadar Rabbim bir yol hocası lütfetti. Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde dersler vermeye devam eden ve gece gündüz durmadan çalışıp yeni eserler hazırlayan Pof. Dr. İsmail Kara da vapurda idi. Bir saate yakın beraber vakit geçirdik. Çeşitli konularda sohbetler ettik.

Asitaneye kadar eller üzerinde tevhidlerle, tekbirlerle götürüldü

Ve Kılıç Ali Paşa Camii, Kadiri Asitanesi’nin postnişinini yolcu etmek için hazır… Misbah Efendi’nin sandukası dışarda ve etrafında müridanı dualar ediyorlar. Mehmet Şevket Eygi de kırmızı fesi ile tabutun önünde sükunetle bekliyor. Ezan-ı Muhammedi okununca müridanın büyük bir sükunet ve vakarla doldurduğu cami, beyaz ve yeşil takkelerin oluşturduğu görüntü ile ruhi bütünlüğünü tamamlıyor. Meşhur mevlidhanlar, müezzinlik makamındalar.

Cenaze namazı için müridan ve muhibban avluya doluşuyorlar. Caddeye taşan bir kalabalık. Arif Nihat Asya’nın söylediği gibi “Dağıtır gülleri boşlukta hava / Ve buhurdanda tüter amberler.” Güller dağılıyor ve buhurdanda tüten amberler tabut başında etrafa misk kokuları saçıyor. Merhum Şeyh Efendi’nin tabutu camiden çıkartılıyor ve asitaneye kadar eller üzerinde tevhidlerle, tekbirlerle götürülüyor. Geçilen sokaklarda herkes ne olduğunu anlamaya çalışan bakışlarıyla tekbir ve tevhidlerle akan bu grubu takip ediyor. Asitane yokuşunun başında cenaze merasimini tabutun önünde idare eden Ahmet Özhan grubu durduruyor ve bütün sokaklar boyu La İlahe İllallah zikri yankılanmaya başlıyor. Ve son durak... İsmail Rumi Asitanesi… Bu sıralar tekke büyük bir tamirattan geçiriliyor. Bazı yıktırılan binaları tekrar yapılıyor. O yüzden defin sırasında çok az kişiyi içeri aldılar. Bizler de bu ân'a parmaklıklar ardında şahitlik ettik.

İsmail Rumi hazretlerine bu dünyada komşu oldu

Şeyh Efendi’nin cenazesinde müşahede ettiğim simalardan bazılarını şöyle sıralayayım: Cerrahpaşa Asitanesi Rıfai şeyhi Raik Hazinedar Efendi, Uşşaki Asitanesi Şeyhi Fatih Nurullah Efendi, Safiyüddin Erhan, Mehmet Şevket Eygi, İsmail Kara, Müfit Yüksel, Ahmet Özhan, Ümit Meriç, Murat Bardakçı

Cenazenin camiden hareketi ile Şeyh Efendi’yi ebedi âleme uğurlamak için tarikat geleneğine göre yapılan merasimler, defin esnasında icra edilen Kadiri zikri ile devam etti. Daha sonrasında zikirlerin icra edildiği binada ikramlar yapıldı. Ve her Salı, yatsı namazından sonra başlayan zikirler, ikramla beraber erken vakitte bir mecliste başlandı. Asitanenin zikir günü olan Salı gününde ahirete uğurlandı Kadiri şeyhi Misbah Efendi…

Şeyh Mehmet Misbah Efendi, 27 Mart 1931 senesinde Kadiri Asitanesinde dünyaya gözlerini açmıştı. Ve 5 Mayıs 2014 senesinde dünyaya gözlerini yine burada kapattı. İsmail Rumi hazretlerine bu dünyada komşu oldu, Allah ikisini de cennetinde Hz. Pir Abdülkadir Geylani hazretleriyle beraber eylesin…

Bir bir göçüyorlar bu âlemden… Onlar göçüp gitmeden biz onlara gidelim…

Cenaze merasiminden fotoğraflar için tıklayınız.

 

Ömer Faruk Deliktaş yazdı

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2014, 15:55
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
arda
arda - 6 yıl Önce

haber verdiğiniz için eyvallah

banner19

banner13

banner26