İslamda Facebookun yeri önemi: Salamworld

Dünya Müslüman internet bağımlıları için kurulması planlanan sosyal ağ Salamworld'ün 1. Küresel Zirvesi, Çırağan Sarayı'nda gerçekleştirildi. Biz de ordaydık.

İslamda Facebookun yeri önemi: Salamworld

İslam ülkeleri için kurulması planlanan diyeceğim yayın yönetmenimiz hemen "İslam ülkesi de ne, Dünya Müslümanları demek lazım" diyecek değiştirecek, tamam Dünya Müslümanları diyelim. İşte tüm dünya müslümanlarını aslında çok da ilgilendirmeyen, Dünya Müslümanlarının internet bağımlıları için hizmet vermek isteyen sosyal ağ Salamworld'ün Birinci Küresel Zirvesi, Çırağan Sarayı'nda gerçekleştirildi. Biz de ordaydık.

Programa gitmeden önce ne ile karşılaşacağımı  merak ediyordum. Zira 40 farklı ülkeden insanlar çağırılmıştı. Karşıma ilk olarak Fatih Cami’nin imamı da çıkınca şaşırmadım desem yalan olur. Endonezya'nın 60 milyon mensubu olan Nahdatul Ulema cemaati lideri Said Akil Siraj ile 40 milyon mensubu olan Muhammediye cemaati lideri Sirajeddin Şemseddin'i bir aradaydı. Bunun yanı sıra Ahmet Özhan, Numan Kurtulmuş, Nevzat Yalçıntaş, Sami Yusuf gibi isimler de bu salondaydı.

Cafcaf dergisi editörü Kerem Abadi ile salona girip kendimize yer beğendik. Programın sunuculuğunu Ahmet Özhan yapıyordu. Program Fatih Camii İmamı Osman Şahin Hocanın Kur-an’ı Kerim tilaveti ile başladı. Ardından Malezya eski Devlet Başkanı Mahathir Muhammed zirveye bir video mesajla katıldı, Libya'da kurulan Ulusal Geçiş Konseyi Başkanı Mustafa Abdul Jalil de telefonla bağlandı.

İkisi de Salamworld’ün ümmet ile dünyanın geri kalanı arasında bir köprü vazifesi göreceğinden, Dünya’da yaşıyan 1.5 milyar müslümana hitap ettiklerinden bahsetti. (bana kalırsa sadece paranın olduğu yere hareketleniyorlar)

Ardından Salamworld Yönetim Kurulu Başkanı Abdülvahid Niyazov söz aldı. Konuşmasında bu fikrin geçen sene nisan ayında aklına geldiğini ve Müslüman memleketlerin hepsini dolaşarak her birisiyle fikir alışverişinde bulunduğuna değindi. Bu fikir ortaya çıkarken insanların gözünde bir önyargı olduğunu fakat düşünüldüğü gibi çalışmalarının bir oluşum olmadığından bahsetti.

Niyazov Salamworld’ün zararlı içeriklerin filtreleneceği bir sosyal paylaşım ağı olacağını, bu proje çerçevesinde aynı zamanda İslam Altın Dinarı'na dayanan bir online helal alışveriş platformu da kurulmasını hayal ettiğini söyledi.

Son olarak bazı insanların Müslümanların böyle bir teknoloji projesini başaramayacağını söylediklerini; fakat ekiplerine güvendiklerini ve bunun böyle olmadığını göstereceklerini söyleyerek hayli iddialı olduklarını hissettirdi.

Abdülvahid Niyazov’dan sonra kürsüye Rizvan Khanda çıktı. O da Salamworld ile ilgili slayt gösterisi eşliğinde bir sunum gerçekleştirdi. Salamworld’ün her ne kadar Müslümanlar için özel bir içerik sunsa da aslında dışlayıcı değil, içerici bir proje olduğunu; Salamworld’ün İslam dinini farklı inançları benimseyen insanlara anlatmada da öncü olacağını dile getirdi.

Yapılan diğer konuşmaların ardından Sami Yusuf katılımcılara, “Bu güzellik sana da kalmaz''  şarkısını Azerice seslendirdi. Ardından Arapça bir şarkının ilk bölümünü Arapça ikinci bölümünü Türkçe olarak söyledi.

Program Sami Yusuf un Afrika için yeni bestelediği şarkısını söylemesiyle son buldu.

Geçen sene Nisan ayında sade bir fikir olarak ortaya çıkan, ciddi yatırımlar sonucunda dünyanın dört bir tarafındaki Müslümanların bir araya gelerek ortak bir platform oluşturmayı hedefleyen ve merkezini İstanbul olarak belirleyen Salamworld, bu platformu Ramazan ayında insanlarla buluşturmayı hedefliyor.

İnşallah hayırlı olur...

 

Osman Erken haber verdi

Yayın Tarihi: 15 Şubat 2012 Çarşamba 12:03 Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2012, 00:32
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet Bilen
Mehmet Bilen - 10 yıl Önce

facebookun yarattığı tahribi onarmak imkansız. ama bu proje salt para amaçlı olmadığı takdirde faydalı olabilir.

Hakkı Veren
Hakkı Veren - 10 yıl Önce

İslami etiketiyle kendini marjinal addeden ablalar abiler "sanal flört" için burada toplaşacak, "kim daha islami" mücadelesi "profiller" ve "durumlar" aracılığıyla buradan sürdürülecek. Hülasa, benlikleri cilalayacak bir başka ortam olacak bu site.

Leyla Sağırer
Leyla Sağırer - 10 yıl Önce

Vatana, millete, ümmete hayırlı olur inşallah.

eupee
eupee - 10 yıl Önce

http://www.salamlife.com Bu yıl dijital alanda onikiyi vurmak için ayarlanmış “Salamlife” adlı yeni bir sosyal ağ fenomeni büyük adımlar ile ilerliyor, http://www.salamlife.com pozisyon istiyor ve o pozisyonunu söke söke alıyor. Facebook 1,5 milyar müslüman aleminin önünden kenare cekiliyor ve kedinin ciğere baktığı gibi müslüman alemini izliyor. Temiz bir internet yasamı icin

banner26