İslamcılar namaz kılmıyormuş, daha neler!

Ey Cafelerin kahramanı, cafe-ist! Türkiye'de İslamcı dendiğinde bu isimleri anlamıyorsan kimi anlıyorsun ey namazsız entel dindarımsı tip!

İslamcılar namaz kılmıyormuş, daha neler!

İslamcıları günah keçisi olarak seçmek bazı entel dindarımsılara niçin bu kadar cazip geliyor acaba? Orda burda duyuyoruz, okuyoruz: Efendim İslamcılar şöyle samimiyetsiz, böyle ikiyüzlü, şöyle kafasız, kafasız değilseler bile o kafaları ne kadar da karışık falan filan. Güya İslam’ı yanlış biliyorlar, bu toprakların ruhuna yabancılar, kolaycılar, batı kompleksini yenip aşamadılar, zenginliğe ve konfora düşkünler, namazlarını bile kılmıyorlar… konuşup duruyorlar sadece. Herşeyi kendi rahatları için kendilerine yontup duruyorlar.

Kimler bu namazsız İslamcılar?

Atasoy Müftüoğlu
Atasoy Müftüoğlu

Olumsuzluklar listesi böyle uzayıp gidiyor. Bir kere bile bize bu İslamcılar’ın kimler olduğunu söylemiyorlar. Arasıra bir iki isim sayıp İslamcılar’ı topyekün eleştirmeye, yermeye, onlara saldırmaya devam ediyorlar. Sanki İslamcı denilen bu kişilerin hepsi tıpatıp birbirinin aynıymış gibi düşünmemizi istiyorlar. Hadi aynı değilseler bile birbirlerine çok benzeyen olumsuz bir güruh olduklarını kabullenmemizi dikte ediyorlar bize.

Üstelik bunu yapanlar kimler derseniz, onlar da başka birileri tarafından İslamcı olarak yaftalanmaktan kurtulamayan tipler, kendi içimizdekiler yapıyor bunu. Biraz da elitist liberal entelektüeller ve gazete yazılarını bunları okuyarak yazanlar bu suçlamalarla geliyorlar.

Hasan Aycın
Hasan Aycın

Türkiye'yi batıran İslamcılarmış!...

Efendim zaten İslamcılık denilen akım batıcılığın etkisiyle, ona tepki olsun diye doğmuş reaksiyoner bir akımmış. Bütün kavramları ithalmiş. Teknoloji hayranıymış tüm İslamcılar. Öyle bir anlatıyorlar ki sanki Türkiye’nin bugün içinde bulunduğu olumsuz durumun tek müsebbibi veya en büyük müsebbibi bu İslamcı denilen kişilermiş. Bu fikri bizde sabitleştirip sarsılmaz hale getirmek için uğraşıyorlar. Evet geçmişten bir kaç ismin bazı yanlışlarını veya kafa karışıklıklarını bize anlatıyorlar. Ama bu günün İslamcılarının kimler olduğunu veya olumlu anlamda değişip değişmediklerinden hiç bahis açmıyorlar.

Bu isimlerden mi bahsediyorsun kardeşim?

Sezai Karakoç bir İslamcı değil mi mesela? Hangi Müslümanı sattığını gördün rant için, menfaat için? Çıkıp anlatın kardeşim. Kılmıyor mu namazını? Kılıyor! Batının bilimine, gücüne, medeniyetine mi hayran? Yoksa İslamcı derken Sezai Karakoç’u kastetmiyor musunuz?

Mesela Hayrettin Karaman kimdir, kimlerdendir? İslamcı dğeil de nedir?!  Kendisi İslamcılık’ın dışardan yapıştırılan bir yafta olduğunu ama illa ki kendisine İslamcı denilecekse bundan asla gocunmayacağını defalarca söylemiş üç dört yazarımızdan fikir adamımızdan biri olmasına rağmen… Ha, bir de namazını tadil-i erkan üzere kıldığını bilmeyen yoktur herhalde! Ümmet bilinciyle ümmetin sorunlarına fetvalar vermesi, düşünmesi, çareler üretmesi ve bir "Biz" bilinci ile biz İslamcılar’ın geçmişte yapmış olduğu hataları görüp usûlüyle eleştirmesi, sizin gibi cafe köşelerinde ucuz kahramanlık, lafbazlık yapmaması onu İslamcı olmaktan çıkarıyor mu!?

Ali Bulaç
Ali Bulaç

İsmet Özel, Nuri Pakdil, Atasoy Müftüoğlu, Rasim Özdenören, Hasan Aycın, Ali Bulaç, Ali Ünal, Ahmet Taşgetiren, Müfit Yüksel, Hakan Albayrak, Ümit Aktaş, Cihan Aktaş, Yıldız Ramazanoğlu, Mustafa İslamoğlu… İslamcı mı bu isimler? E galiba evet. Peki İslamcıların kötülüğünden, abdestsizliğinden, tutarsızlığından bahsedenlerin bu isimlerden ne gibi üstün yönleri var? Kendilerini onların niyetlerini bile sorgulamaktan alıkoyamayan bu İslamcı olmayan siz çok bilmişlerin dindarımsı cafe-istlerin Allah’a sevgi ve saygınız, takvanız hangi ölçüye göre çok makbul?

Sen İslamcılar'ın kusurlarından azadesin galiba!

Yoksa onlar uzun yıllardır hiç değişmediler mi? Hata yapmadılar mı, günah işlemediler mi? Mal biriktirmediler mi? İbadetlerini aksatmadılar mı? Mümini şefkat ve merhametle kucaklamak gerektiğini unutmadılar mı?

Cihan Aktaş
Cihan Aktaş

Bilimsel bir tartışma için yazılmadı bu satırlar. İslamcıları eleştirmenin, onlara saldırmanın ve onları bir çırpıda harcamanın adeta moda hale gelmiş olduğunu hatırlatmak için yazıldı bunlar. Haksızlık yapmanın, kul hakkına girmenin ağırlığını size hatırlatmak için.

Ahkam kesenleri eleştirirken kolayca ahkam kesmenin hafifliği!

Bir kere İslamcılar derken kimlerin kastedildiği belirgin değil. Tarikatlar da, cemaatler de, gruplar da, sosyal ve siyasi oluşumlar da pekala bu kavramın kapsamına girebiliyorlar. yüzbinlerce belki milyonlarca müslümanı kapsayan böyle müphem bir tanımlamayı benimseyip sonra da ‘İslamcılar namaz kılmıyor’ demek ne denli hakkaniyetli olabilir? İslamcılar batıcı oldu, paracı oldu, menfaatçi oldu, duyarsız oldu, ruhsuz oldu, kürtçü oldu, şöyle oldu, böyle oldu.. Kim kardeşim bu yozlaşan İslamcılar? Hangisi hep ahkam kesiyor da hiç yaşamaya çalşmıyor bu söylediklerini? Hangileri köşeyi dönmek için tüm mukaddesatına ihanet etti?

Yıldız Ramazanoğlu
Yıldız Ramazanoğlu

Kendilerine İslamcı denilen tüm Müslümanları karalamayı bırak da bari tek tek isim isim alnı secdeye gitmeyen İslamcıları da haber ver bize. Bu bile bütün yakışıksızlığına rağmen daha erdemli bir şeydir belirsiz bir karalamadan, bütün Müslümanca yaşama mücadelesi verenlerin hakkına girmekten. Üstelik yeni nesli, İslamcılığa zaten bulaşmaya niyeti olmayan gençleri bu tip gerizekalı çok bilmiş, küstah söylemlerle İslamcılıktan kopardığında onları kendi namazsızlığına, bireycilikten kurtulamayan şaşkın tüketim kültürü kölesi hayat tarzına mahkum etme durumuna düşmekten de mi korkmuyorsun?!!! Sen bu laflarla onları sayıları iyice azalmış İslamcı cemaatlerden, derneklerden, vakıflardan koparmaya sebep oldukça mutlu mu olacaksın?!

Ne dersen de, ağyar sana İslamcı diyecek!

Burada İslamcılar’ın sütten çıkmış ak kaşık olduklarını söylemiyorum. Pek çok müslümanın çelişkileri, zaafları, günahları, sapmaları olabilir. Bu İslamcı denilen kişiler bu çağda yaşayan müslümanlardır. Zaten İslamcı kendisini öncelikli olarak ve bilhassa İslamcı diye tanımlamaz, evvela ‘ben müslümanım’ der. Ama başkaları ona İslamcı demeye devam ettikçe o da sanki bir utanma ve kaçınma saikiyle neden ‘ben İslamcı değilim’ desin ki? Türkiye’de şu anda İslamcı dendiğinde, hayatını Kur’an ve sünnete göre dizayn etmeye çalışan kişiler anlaşılmıyor mu?

Öyleyse müslümanların bazıları İslamcıları çeşitli sebeplerle eleştirirken hakkaniyetli, belirgin, imar etmeye çalışarak ve halis bir niyetle bu işi yapmalıdır. Aksi takdirde kimlerden bahsettiği bilinemeyecek ve büyük bir ihlas, samimiyet ve fedakarlıkla cehdeden binlerce kardeşine haksızlık ve zulüm etmiş olacaktır. Çünkü Türkiye’de imanının coşkusuyla yaşayan herkes ağyar tarafından İslamcı olarak görülmektedir. o coşkuyu taşımayıp böyle kolaycı ithamlara teslim olan dindarlara bile İslamcı denmektedir.

Diyelim ki bir İslamcı namaz kılmıyor ve siz bunu ille de dilinize dolama şehvetine kapıldınız Peki ama her şeyi biliyorsunuz da; bilmiyor musunuz, Ahmed Cevdet Paşa'nın "Suimisal emsal olmaz!" ilkesini. Vesselam.

 

Mustafa Nezihi Pesen Hakka girilmesinden korkulması gerektiğini hatırlatmak isteyerek yazdı

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2011, 13:11
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
melek bayrak
melek bayrak - 9 yıl Önce

Bir yaraya parmak basılmış. Belki bu psikolojinin arkasında nelerin olduğu ve 'islamcıları' çok acımasızca eleştiren dindarların arka planı hakkında daha fazla konuşmalıyız. Bana öyle geliyor ki, bu tür aşırı refleksif dindarlığı 28 Şubat sürecinden ayrı düşünemeyiz. Yazıda Boğaziçi üniversitesine de taş atılmış. Bunu da belki biraz deşmeliyiz, tabii üniversitemize haksızlık yapmadan...

Nidayi Sevim
Nidayi Sevim - 9 yıl Önce

Ağyar-ı mani, efrad-ı cami, manası gani, güzel bir yazı olmuş. Elinize sağlık kardeşim. Muhabbetlerimle...

istanbuler
istanbuler - 9 yıl Önce

İslamcı(lık) müslümanların kendilerinin koydukları bir isim değil dışarıdan yapılan bir adlandırmadır ve bence tam olarak müslümana karşılık gelmektedir. Hayatın her alanında müslümanca varolma(ya), isteğine islamcılık denmekte. Sonuçta bu kişiler bunu hobi olarak yapmıyorlar, özel olarak bir şeyde yapmıyorlar sadece müslümanca oluyorlar ve tabiiler. Köşelerinde, evlerinde, mutfaklarında olan insanlar değiller. Bir de farzı kifaye yerine getirdiklerini düşünüyorum.

abdullah
abdullah - 9 yıl Önce

Keşke,Erbakan hocam,İlyas Töngüç ve diğer kişilerden de bahsedilse.

fkgk
fkgk - 9 yıl Önce

satanat sevdalıları "islamcı" diye bilinmiyor demekki! yazık size.bu sitenin adı dünyabizim dünyasizn değil!!!

Metin YEŞİL
Metin YEŞİL - 9 yıl Önce

Osmanlıda ve Cumhuriyet dönemindede varı Nice namaz kılmayan mücahitler gördük ve duyduk.
Her insan aynı özellikte değil Namazda çok itinalı olan faka malıı canını saklayanda var Amaç Allah ve Resulune yakışır olabilmek

fatih
fatih - 9 yıl Önce

namaz kilmayan mucahid mi? iyice gariplestik vesselam..

ismilo
ismilo - 9 yıl Önce

Interaktif Sözlüklerde bir süredir dile getirip duruyoruz. Dilimizde tüy bitti. Özellikle Bülent Akyürek bu konudaki sabit fikirliligini büyük bir gayretle devam ettiriyor.daha evvel söyle bir seyler yazmistim sözlükte, hic ummadigim olumsuz tepkiler almistim;http://www.ihlsozluk.com/nedir.php?q=%231156658


banner19

banner13

banner26