İşimiz sadece haber vermek değil!

“Dijital Yayıncılık” İTİCÜ Eminönü Kampüsü’nde konuşuldu. Bünyamin Yılmaz, Asım Gültekin, Ahmet Öztürk konuk idi.

İşimiz sadece haber vermek değil!

 

İstanbul Ticaret Üniversitesi Kültür ve Edebiyat Kulübü, "Dijital Yayıncılık ve Kültür Hayatımız" konusu çerçevesinde dunyabizim.com genel yayın yönetmeni yazar Asım Gültekin, Milli Gazete kültür sayfasının eski editörü Bünyamin Yılmaz ve Sanatalemi.net sitesinden Ahmed Öztürk’ün katıldığı bir seminer gerçekleştirdi.

Türkiye’de aydın sıfatını taşıyan pek çok kişi Batızede tipler

Asım GültekinSeminerde, internet ve yayın hayatının gelişim serüveni konuşuldu. Bilhassa son on yıldır gelişen ve yaygınlaşan “kültür haberciliği” üzerinde çokça duran Asım Gültekin; “Dünyabizim, Sanatalemi gibi siteler klasik gazeteciliği geride bırakıp yeni bir oluşum içine girmekle beraber modern zamanlarda insanî yanları diri tutmayı hedefleyen bir anlayışla özel bir dil oluşturma görevini yerine getirme çabasındalar.” dedi.

Toplumun hastalıklarına da değinen Gültekin, Ali Şeriati’nin “Bir toplumda herkese ihtiyaç vardır. Esnaf, çiftçi, hayvancı, ilim adamı... Ancak münevverlerin az olması o toplumda problemlerin büyük olmasına, insanî vasatın kaybolmasına yol açacağı” tespitine atıfta bulunarak Türkiye’de aydın sıfatını taşıyan pek çok kişinin aslında ihraç edilmiş bir kültür emperyalizmine düçar olmuş Batızede, Garpzede tipler olduğunu söyledi.

Dunyabizim.com kültürel hayata belirgin bir canlılık kattıBünyamin Yılmaz

Daha sonra konu üzerine sözü Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi’nden bildiğimiz Bünyamin Yılmaz aldı ve özellikle hız devrinde yaşayan insanların buna ayak uydurabilmek için hızlı bir değişime ihtiyaç olduğunu söyledi. Gazeteci kimliğini de söz arasında hatırlatan Yılmaz, özellikle FATİH projesi ve bunun akabinde daha da yaygınlaşacak olan e-kitap konusuna da değindi. Dünyabizim.com'un, yaygın haberci ekibiyle, kültür alanında ciddi eksikliği hissedilen haber üretimini canlandırdığını, dolayısıyla dolaylı olarak kültürel hayatın belirgin ölçüde canlandırıldığını söyledi.

Yılmaz; ilkin birkaç internet sitesinin e-kitap satışını başlattığını ve yoğun bir ilginin olduğunu söyledi. Yakın bir zamanda yaşadığı ilginç bir anıyı da aktarmayı ihmal etmedi. Şöyle ki; e-kitaplar satışa sunulduğunda ilk müşteri bir imam imiş. Tabii bu hızlı değişime öncelikle imamların önayak olması ayrı bir güzellik midir, felaketin habercisi bir durum mudur, tartışılır.

Gelenekten kopmamaya özen gösterilmeli

Ahmed ÖztürkSanatalemi yazarlarından Ahmed Öztürk; “Sanatalemi’nde genç yazarlara ve yazmaya hevesli olan herkese yer vermeye çalışıyoruz. Bunun yanında günlük gazete yazılarını alıntılayarak paylaşıyoruz. Bunlara ilaveten de Tarih Köşesi’nde geçmişte yaşanılanları bir nebze de olsa hatırlatmaya yönelik çalışmalarımız var.” dedi Her zaman yeni fikirlere ihtiyaç olduğuna vurgu yapan Öztürk; sanal âlemde yapılan çalışmaların kendilerini sevindirdiğini ancak gelenekten kopmamaya özen gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Son olarak sözü tekrar devralan Gültekin; “haz ve hız medeniyetinde yaşıyoruz, Rabbim bizi kendi rızasından ayırmayıp hayırla amel etmeyi nasib etsin” dedi. Kulüp danışmanı Ramazan Yılmaz'ın bir sorusu üzerine sorumluluklarının sadece kültürel habercilik yapmak olmadığını, olanı aktarmak gibi bir lükse sahip olmadıklarını, hayırlı ve güzel şeyleri yaymak, çoğaltmak, arttırmak sorumluluğuna da sahip olduklarını ifade etti Gültekin. 50 bin takipçisi ile Türkiye'deki entelektüellerin en merkezindeki site olduklarını ifade eden Gültekin, kültür çevreleri için de büyük bir imkân haline dönüştüklerini de sözlerine ekledi.

 

Lazgin Akan haber verdi

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2012, 01:57
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13