İrlanda'nın sıradışı adamları: IPSC

'Filistin ile Dayanışma' kapsamında birçok farklı ülkede birbiriyle bağıntılı bağıntısız sayısız örgütlenme mevcut: IPSC bunlardan biri..

İrlanda'nın sıradışı adamları: IPSC

Filistin ile Dayanışma” kapsamında birçok farklı ülkede birbiriyle bağıntılı bağıntısız sayısız örgütlenme mevcut: İrlanda’da aktif olan IPSC (Ireland Palestine Solidarity Campaign – “İrlanda Filistin (ile) Dayanışma Hareketi”) işte bu örgütlenmelerden biri...

IPSC

Onlar kim?

22IPSC’nin kurucuları ve katılımcıları, Filistin davasına gönül vermiş sıradan İrlandalılar... hareketin arkasında insan hakları için uzun süredir mücadele veren, akademisyenlerden, gazetecilere çok çeşitli meslek ve arkaplandan gelen birçok farklı kişi mevcut.  Örgüt, Filistin’in işgâl altındaki topraklarındaki insan hakları ihlâlleri ve İsrail’in uyguladığı sistematik şiddet ve nefret politikasına karşı özellikle de bugün İrlanda’da yaşayan yersiz yurtsuz bırakılmış Filistinlilere bir ses olmayı amaçlayarak, Tom Hyland öncülüğünde 2001 yılının sonlarında kurulmuş. Sayısız diğer benzeri grup gibi büyük özverilerle yaşaya kalan bir örgütlenme IPSC: üyelerinin ödediği yıllık üyelik ücretleri ve bağışlar ötesinde resmî hiçbir gelir kaynağı veya sponsoru yok, yaptığı faaliyetlerin ana yükü tamamen gönüllü olan üyelerinin sırtında.

İsrail kaynakli elmasları boykot edin eyleminden

Misyonları ne?

IPSC aslında bir tür “lobi” fakat bizim bugüne kadar duymadığımız türden: “iyi” türden bir lobi. Ticarî çıkarların peşinde koşan değil, mazlum Filistin halkının var olma mücadelesini İrlanda ve Avrupa Birliği’nde duyurmak, bu mücadeleye siyasî destek kazanmayı amaçlayan bir tür örgüt. Ek olarak Batı medyasında, Filistin hakkındaki medyadaki suskunluğun giderilmesini amaçlayan şekilde, lobicilik de IPSC’nin misyonları arasında. Sadece İrlanda ve AB hükûmetlerinin ve medyanın Filistin politikalarını değiştirmelerine karşı lobicilik ile kalmayıp, bu ana misyon etrafında İrlanda halkı başta olmak üzere Avrupa halkına İsrail’in yaptığı insan hakkı ve uluslararası hukuk ihlâllerini, Filistinlilerin her gün maruz kaldığı adaletsizlikleri ve bu adaletsizliklerin tarihçesini anlatmayı, halkı genel olarak Filistin konusunda bilinçlendirmeyi de hedef alıyorlar.

Gazze eyleminden bir görüntüNeler yapıyorlar?

Her şeyden önce IPSC küresel “Filistin ile Dayanışma” hareketinden uzakta kalmıyor: ISM’nin arkasında olduğu “Boykot, Yatırımları Geri Çekme ve Yaptırım” (“Boycott, Divestment, and Sanctions”) kampanyasının destekçilerinden ve bu kampanyanın İrlanda’da da geniş çapta uygulanabilmesi için sokaklarda birçok etkinlik ve duyuruya imza atıyor. Örgüt birçok kamuya açık konuşma, konferans, münazara, atölye çalışması gibi etkinlik düzenliyor; konuşmalarda özellikle İsrailli ve Filistinli konuşmacılara yer verilmeye çalışılıyor, Filistin ve İsrail’den getirilen barışa gönül vermiş akademisyen ve aktivistlere İrlanda’da konferans turları düzenleniyor. IPSC ayrıca film gösterimi, her yıl düzenlenen ve Filistin odaklı kültür sanat faaliyetleri içeren “Filistin Farkındalık Haftası” (“Palestine Awareness Week”) gibi kültür sanat etkinlikleri de düzenleyerek Filistin’in ve Filistin davasının farklı açılardan görülmesi ve incelenmesine olanak sağlıyor. IPSC’nin diğer birçok Filistin hareketinden ayrışan oldukça güzel bir özelliği de İrlanda’daki Filistinlilere olan ilgisi ve desteği: İrlanda’daki Filistinli mültecileri maddî ve manevî olarak destekliyorlar. Nitekim Filistin ile olan bu doğrudan ilişki Filistinli mültecilerle de kalmıyor: IPSC İrlanda ve Filistin’deki şehirler arasında “ikiz şehir” ilişkilerini aktif olarak destekliyor; Filistin ve İrlanda arasında karşılıklı değiş tokuş ziyaretleri düzenliyor, böylece İrlandalılar Filistin’i Filistinliler İrlanda’yı daha yakından tanıma fırsatı buluyorlar.

Uluslararası sorunlara yerel çözümler

IPSC de diğer birçok uluslararası aktivist örgüt gibi uluslararası sorunların küreselleşen dünyamızda “yerel” çözümlerle çözülebileceğinin farkında, bu sebeple BDS kapsamında İrlanda’da satılan İsrail’de üretilmiş ürünler ve İsrailli marka ve kültürel figürlerin etkinliklerine odaklanıyorlar. İsrailli inşaat şirketi Mashav ile İrlandalı CRH şirketinin anlaşmasının feshedilmesi için CRH’e karşı lobicilik faaliyetleri, İsrail’de üretilmiş patatesten elmasa çok çeşitli ürünlerin satışının boykot edilmesi ve bu ürünleri satan yerlere karşı lobicilik faaliyetleri, Filistin’de üretilen ürünlerin satışının desteklenmesi, bu ürünlerin halka tanıtılması, bedava reklamının yapılması...

Güzel bir örnek...

IPSC doğrudan “değişiklik” yaratan bu tip yerel faaliyetleri, denizler ötesinde olmasına rağmen Filistin ile yan yanaymışçasına gösterdiği bu ilgi, vicdan rahatlatmaya yönelik işe yaramaz hareketlerdense yapıcı ve kalıcı doğrudan Filistin’e ve Filistin davasına katkısı olan etkinlikleri ve işleri ile Türkiye gibi sayısız ülkedeki Filistin davası gönüllülerine, derneklere ve vakıflara örnek olabilecek aktivist bir oluşum.

 

 

Kübra Özgüven Filistin özgür olmalı, dedi

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2010, 19:48
YORUM EKLE

banner19

banner13