İnternetten gelen dua makbul mu

İnternette sizin için dua eden birileri var, bu hoşunuza mı gider, komik mi bulursunuz bilemiyoruz. Biz kendilerine ne yapıyorsunuz diye sorduk.

İnternetten gelen dua makbul mu

Dua kardeşliği ve Selamet Seferi nedir? Ne yapmak istiyorlar, kim bunlar? İşte tüm bu soruların cevabını dünyanın farklı coğrafyalarındaki dilleri ve tenleri farklı ama Sevgili Efendimiz 'sallallahu aleyhi vesellem' etrafına pervane olan "sanal" yürekleri bir araya getirerek kurulan Katre.org sitesinde bulabilirsiniz.

Biz bu soruların cevabını bu işi organize edenlere soralım istedik. Katre.org sitesinin Selamet Seferi etkinliği koordinatörü İsmail Hakkı Böğrek ile konuştuk.

23642Dua kardeşliği ve Selamet seferi nedir?

“De ki; Eğer duanız olmasa Rabbim’in katında ne ehemmiyetiniz var." (Furkan suresi 77.Ayet) diye buyuruyor yüce Yaratıcımız. Türkiye’deki birçok siteden farklı bir etkinliği Katre bünyesinde gerçekleştiriyoruz. Farklılığımız; dilleri, tenleri farklı ama aynı sevda ile bir araya gelmiş ve İslam kardeşliği etrafında kenetlenmiş dünyanın dört bir yanındaki kardeşlerimizle, bizleri sıkıntıya sokan uhrevi ve dünyevi sıkıntılarımızı dua kardeşliği ile izale etmeye çalışmamızdır. Biz bu dua kardeşliğimize Selamet Seferi ismini (Reaching happiness The Sefer ) verdik.

Altını önemle çizdiğimiz husus ise, Seferimize yani dua kardeşliğine sadece Türkiye’den değil bir çok dünya ülkesinden katılımlar olmasıdır. Selamet Seferi Mısır, Bahreyn, Dubai, İngiltere, Sudan, Hindistan, Ürdün, Kuveyt gibi daha burada sayamadığımız birçok yerlerden insanların daha önce hiç görmedikleri, seslerini dahi duymadıkları Müslüman kardeşleri için yapmış oldukları dualarla yol alan kutlu bir seferdir. Buna ilaveten selamet seferinde okuma yapan kardeşlerimize puanlama yöntemi getirerek birinci, ikinci ve üçüncü olan kardeşlerimizi yurt dışındaki bu halka içerisinde olan kardeşlerle tanışma fırsatı bulmaları için tüm yolculuk masraflarını bizler üstlenerek, bu kardeşlerimizle buluşma ve tanışma imkanlarını sağlıyoruz.

Nasıl katılıyor insanlar bu sefere?

Sıkıntısının izalesi için dua isteyen kardeşimiz, Katre.org üzerinden Selamet Seferi başvuru formunu doldurup tarafımıza iletmesi sonucu sıraya alınıyor. İlk zamanlar sıradaki kardeşimize bir hafta boyunca okunurdu, yoğun katılım nedeni ile bu süreyi 3’er güne indirmek zorunda kaldık. Seferimizi yola çıkarttığımız ilk günden bu zamana kadar çok büyük bir taleple ve katılımla karşılaştık.Bu vesile ile de tüm Selamet Seferi katılımcılarına sizler vesilesi ile teşekkürlerimi sunuyorum.

23643

Nasıl dua ediyorsunuz?

Bizim farklılığımız, sıkıntısını gidermeye çalıştığımız kardeşimize, “Allah sıkıntılarını gidersin, sana mutluluklar versin” tarzındaki dualardan ziyade, Allahu Teala’nın rızasını, Peygamber Efendimiz’in ve Ehli Beyti’nin hoşnutluğunu kazanarak ve onları vesile ederek, uhrevi ve dünyevi sıkıntılarının giderilmesidir. Şöyle düşünelim; bugün bir Cumhurbaşkanına veya Başbakana bir durum arz ederken bile insan traşından elbisesine kadar özen ve itina gösterir. Bizler uhrevi ve dünyevi tüm sıkıntılarımızın ilacının Rabbimiz ve Efendimiz’in hoşnutluğu ile giderileceğini bildiğimizden dolayı sadece onlardan yardım dileriz. Biz Onların fakirleriyiz. Dolayısıyla Alemlerin Sultanı’na sıkıntımızı arz ederken elimiz boş gitmemek adına dualarımızdan bir buket gül, gözyaşlarımızdan küçük bir katre hediye ederek, “Ya Resulallah, biz sana hayranız, Sen’in fakiriniziz, tut elimizden ne olur. Verme ele bizi, kayır bizi!” diye okuduğumuz Yasin-i Şerifleri, Fatihaları, Salavat-ı Şerifleri, Kelime-i Tevhidleri, gönül birlikteliği içerisinde, kardeşimiz adına sultanımıza arz ederiz.

23644

Herkese açık mıdır?

“Ben dertliyim, sıkıntılarım var” diyen, ruhum daralıyor diyen ve bu konuda yardım isteyen ve yardım bekleyen tüm Müslüman kardeşlerimize açık bir seferdir. Hiç bir cemaat kaygısı gütmeden, sırf Allah ve Peygamber sevgisiyle, aşkıyla, dolmuş yüreklerin, bir araya gelerek oluşturdukları bu birliktelik, suya düşen bir katrenin etrafında oluşturduğu dalgalar misali büyüyerek tüm Ümmet-i Muhammed’e ve bütün kainata nefes olacaktır; ufacık katremiz insanlığa hayat olacaktır.

 

Sevban Can sordu

 

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2011, 11:08
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Selami Hayder
Selami Hayder - 9 yıl Önce

Bıçak kınını kesmes sözü dua için söylenmiştir der büyükler..Kişinin kendisinden çok kardeşine yaptığı dua değerliymiş ALLAH celle celaluhu katında.Bu tür uygulamayı bir çok site başlattığını biliyorum ama bu denli başarılı olduklarını görmemiştim.Katre.org yetkililerine ALKIŞ tutmak gerekir diye düşünüyorum..Allah razı olsun

mbacanak@hotmail.com
[email protected] - 9 yıl Önce

müslümanları silah değil dua birleştirir.Çünkü "dua mü'minin silahıdır"
Tüm kalbimle desteklenmesi gereken bir etkinlik.
hızla büyüyen bir kartopu neden olmasın.
Katılımcılaradan allah razı olsun.

İhbogrek@gmail.com
İ[email protected] - 9 yıl Önce

İnsanlar hayatları boyunca, üstesinden gelemeyecekleri birçok şeylerle karşılaşmakta, keder, sıkıntı, acz ve ümitsizliklere maruz kalmaktadırlar.

Dua ettikten sonra insan gönlünde bir ferahlık ve serinlik hisseder. İsteğinin yerine getirileceği konusunda ümidi artar. Bu yönüyle dua, insana bir şifa ve rûhî bunalımlara karşı koruyucu bir sağlık tedbiridir. Bu nedenledir ki, dua etmeyen toplumlar rûhen çökmüş toplumlardır.

ayrıca bu konuda bu fırsatı bize verdiğiniz için teşekkür ederim.

Adem Dağcı
Adem Dağcı - 9 yıl Önce

Bir sıkıntınız varsa veya bir problemle başbaşa kaldıysanız bu kutlu sefer sizin ilacınız olacaktır. Öyle bir sefer ki; hem okunan kişinin sıkınıtısının izalesine sebep oluyor hem de katılan herkes fazlasıyla mükafatlandırılıyor.
Katılmak ise çok basit. Sadece aşağıdaki formu doldurmak yeterli. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun.
http://www.katre.org/selamet-seferi-basvuru

merve k.
merve k. - 9 yıl Önce

yani ne diyeceğimi bilemiyorum....
ben de dua etmek istiyorum çok hoş yahu
müslüman beyni işte bu!
zencirinize beni de katın:)
inş. bu dua ile başlayan iş daha da çapını geniişletir ve siyasi, ekonomik, kültürel bir çerçevede yeni yeni şeyler oluşur...

yusuf efe
yusuf efe - 9 yıl Önce

3 ay önce trafik kazası geçirdim.boynum kırılmıştı ve allah(celle celaluhu)'ın izni ile arkadaşlarımın duaları sayesinde ertesi gün ayağa kalktım.bir kaç gün sonrada dışarıda gezmeye başladım.basit bir konu gibi görünsede boyun kırıkları ya öldürür ya felç eder bu konuyla ilgili kişiler daha iyi bilir.ha aklıma gelmişken sadaka vermeyide unutmayın bu husus çok önemlidir....

Cuma313
Cuma313 - 9 yıl Önce

Rehberimiz,sultanımız iki cihan serveri böyle buyurmadılar mı?insanlığın o kutlu yüce insana her zamankinden daha çok ihtiyacı var.Rabbulalemin yollarından ve sevdiklerinden ve sevgilerinden ayırmasın bizleri.Amin

Orxan Shixalili
Orxan Shixalili - 8 yıl Önce

Ban da katlanmak istiyorum bu dualara

banner19

banner13

banner26