İnternet kütüphanesi için kitap okuyacaklar

Boğaziçi Üniversitesi 2006 yılından bu yana görme engelli insanlar için kitap okuma projesi gerçekleştiriyor. Meridyen Derneği de bu projeye kurumsal anlamda destek sağlamaya hazırlanıyor.

İnternet kütüphanesi için kitap okuyacaklar

 

Boğaziçi Üniversitesi 2006 yılından bu yana Görme Engelli Eğitim ve Teknoloji Merkezi (GETEM)’nde görme engelli insanlar için "İnternet Kütüphanesi" adı altında bir kitap okuma projesi gerçekleştiriyor. Meridyen Derneği de bu projeye kurumsal anlamda destek sağlamaya hazırlanıyor.

24 Eylül Salı günü Meridyen Derneği’nin Üsküdar'daki merkezinde yapılan GETEM seminerinin açılış konuşmasını Meridyen Derneği yönetim kurulu başkanı Saliha Büyükdeniz yaptı. Meridyen Derneği’nin bu yıl içerisinde gerçekleştireceği projelerden bahsettikten sonra GETEM’e katkı sağlayan projenin takdimi için sözü projenin yöneticisi Zeynep S. Doğruer aldı.

Zeynep S. Doğruer toplantıda şöyle konuştu: “Meridyen Derneği kurulduğu günden bu yana bilgiyi toplumun her kesimine taşıma vizyonuyla projeler yapıyor; toplumla bilgi arasında bir köprü vazifesi görüyor. Biz, Meridyen olarak GETEM tarafından yürütülmekte olan İnternet Kütüphanesi Projesi’ne, gönüllülerimizin de yardımıyla kurumsal düzeyde bir katkı sağlayarak destek olmayı amaçlıyoruz. Bireysel olarak atılan küçük küçük adımları kurumsal düzeye taşıyarak hayrı yaymak adına daha büyük adımlar atılmasına vesile olmayı hedefliyoruz.”

Ardından GETEM’in tanıtım filmi izlendi. Daha sonra bireysel olarak 3 yıldır GETEM’in bu projesine bireysel anlamda destek olan Meridyen Derneği gönüllüsü Semra Elmadağ söz aldı ve bu 3 yıllık süreç içerisinde yaşadığı tecrübeleri projeye başlayacak olan arkadaşlarla paylaştı.

Bu işi yapmayı gönülden istemelisiniz

“3 senedir bu işi yapıyorum. GETEM projesinin internet sayfasında programları nasıl kullanacağınız, neler yapmanız gerektiği detaylı olarak yazıyor. Ben yaşım gereği sizler gibi teknoloji kullanamıyorum. Bilgisayara programı kızım indirdi. Bu şekilde birilerinden yardım alarak programı kullanmayı öğrendim. Daha sonrası tamamen sizin gayretinize bağlı. Sizin heyecanınıza, iştiyakınıza…” diyen Semra Elmadağ, bu projeye başlarken her şeyden önce gönülden istemenin önemine değindi. Her sosyal sorumluluk projesinde olduğu gibi bu projede de heyecanla başlanan işe aynı heyecanla devam edebilmenin en önemli şey olduğunu belirtti.

Elmadağ, okumalarına başladıktan sonra bunu çevresindeki tüm arkadaşlarına söylemiş. Herkesten olumlu tepkiler aldığı halde hiç kimse onun gibi bu işi gönüllü olarak yapmaya başlamamış. “İlk okuduğum kitap Elif Şafak’ın Med-Cezir kitabıydı. Okurken 20 dakikalık ayrımlar halinde okuyoruz, çünkü gözleri görmeyen bir insanın kitabı dinlerken kaldığı yeri bulmasını kolaylaştırmış oluyoruz bu sayede. Okumamızı tamamladıktan sonra çok kolay bir düzenleme işlemi yapıyoruz. Bu iş için sebat ve heyecan gerekiyor. Fakat en önemlisi amel defterinizin kapanmasını istemiyorsanız bu işe koyulun.” diyen Semra Elmadağ, verdiği bilgilerin ardından örnek bir kitap seslendirmesi gerçekleştirdi.

1 Ekim Salı günü saat 14.00’te Meridyen Derneği’nde projeye katılacak olan gönüllüler için örnek bir kayıt gerçekleştirilecek.

 

Hatice Sarı haber verdi

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2013, 12:05
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Abdullah S
Abdullah S - 6 yıl Önce

Hayırlı bir iş yapmak isteyene, heybesini doldurmak isteyene iş çok!...yeter ki iste...Tebrikler...

banner19

banner13