İnsanlığın kalbi tutsak!

'İşgal altındakilere ekmek, silah ve risale-i nur taşımak isterdim..' Bugün protesto var!

İnsanlığın kalbi tutsak!

Sadık Yalsızuçanlar Filistin’le ilgili olarak ne yapabileceği/yapmak istediği ile ilgili bir soruya “işgal altındakilere ekmek, silah ve risale-i nur taşımak isterdim”  diye cevap vermişti. Birebir aynı olmasa da yalsızuçanların yapmak istediklerini alnının akıyla yapan bir kurumumuz var hamdolsun: İHH.İHH

İHH, tam da Yalsızuçanların dediği gibi öncelikle işgal altındakiler olmak üzere muhtaç olan tüm insanlara barınak, yiyecek, giyecek, ilaç vb. insani yardımları ulaştırıyor. Ve bunlar her ne kadar bize basit gibi gelse de işgalci teröristler gözünde düşmanlarına yapılan mühimmat yardımı gibi algılanıyor.

Kudüs: İnsanlığın Kalbi

Gecekondu bir yapı olan işgalci israil, Filistin’i işgal ettiği ilk andan itibaren günümüze kadar hep şu zırvayı tekrarladı: Yeruşelam (biz müslümanlar Kudüs diyoruz) İsrail'in ebedi başkentidir! Oysa daha o laf arşa çıkmadan yiğitlerin tekbir sesleri arasında kaybolup gitti.

Kudüs, nazlı kızlarımızın kundakları ve çeyzi, gelinlerimizin al duvağı kadar sevdalı  olduğumuz üç mescidimizin hem ilki hem üçüncüsü... Kudüs sadece müslümanların değer verdiği bir mekan olmanın ötesinde yeryüzünde vicdan sahibi her insanın gözünü diktiği bir savaş meydanıdır. İşte bunun en vüzuh kanıtı: Rachel Corrie ve Tom Hurndal. Biri küresel işgalci ABD’nin vatandaşı diğeri ise 19. Ve 20. yüzyılın en büyük emperyalisti Britanya’nın vatandaşı idi. Fakat fıtratlarının safiyetine tam kastedilmemiş olan bu iki insana da işgalciler tarafından kıyıldı. Binlerce kilometre öteden, ailelerinden, arkadaşlarından, okullarından ayrılmalarının tek sebebi Kudüs’ün insanlığın kalbi oluışudur. Ve insanlığın kalbi yani kalplerimiz işgal altında.

Rotamız Filistin

İHH ve Filistin Ambargosu

İHH’nın sene başında gerçekleştirdiği boykotu delme girişimi allah’ın izniyle başarıyla nihayete ermiş, İsrail’e ve işbirlikçilerine kendilerini nelerin beklediği hakkında sağlam ipuçları vermişti. Eğer Müslümanlar üzerlerine serpilen ölü toprağından kurtulup dirilirlerse bu gücün karşısında hiç bir erkin mukavemet gösteremeyeceğini anlamışlardı. Ve tabi olanca engellemelere, çatışmalara rağmen iinananların dirayetiyle girişim başarıya ulaşmış, istenirse bir çok şeye Allah’ın izniyle muvaffak olunabileceği bir kez daha görülmüştü.

İzzet Şahin'in Tutsak Edilmesi

İzzet Şahin, İHH'nın Batı  Şeria bürosunu açan ve temsilciliğini yürüten müslüman. 27 Nisan 2010 tarihinden beri İsrail İç Güvenlik İstihbarat Örgütü SABAK'ın nezarethanesinde tutuluyor.

Tutsak edilme nedeni İHH’nın hem ambargoyu kırmak hem de yardım amacıyla Filistin’e götürmeyi planladığı gemileirn Filistin kıyılarına girmesini engellemek. Bunun bir gözdağı olduğunu unutmamak gerek. 5 Mayısta İHH’nın Fatih’teki merkezinde yapılan basın toplantısında İzzet Şahin'in eşi Kadriye Şahin, "Eşim bir haftadır gözaltında. Eşimin hayatından endişe ediyorum. Üç çocuğumuz var. Onlar da babalarının durumundan endişe ediyorlar. Eşimin serbest bırakılmasını istiyorum" demiş ve daha fazla konuşamamıştı.

İHH başkanı Bülent Yıldırım "İsrail, bu şekilde bizi yıldırmak istiyorsa yanılıyor. Biz Mayıs ayının sonunda gemilerle Filistin halkına insani yardım malzemelerini götüreceğiz. Çünkü biz hukuki olmayan bir iş yapmıyoruz" demişti.

Dün aldığımız haberlere göre gözaltı süresi bir hafta daha uzatılan İzzet Şahin için Türkiye makamlarından herhangi bir açıklama veya bilgi elimize ulaşmış değil.

İHH merkezinde yapılan basın toplantısına İHH Başkanı Bülent Yıldırım, Şahin'in eşi Kadriye Şahin, Mazlumder İstanbul Şube Başkanı Avukat Cihat Gökdemir, Özgür-Der Başkanı Rıdvan Kaya, Filistin Halkıyla Dayanışma Derneği Başkanı Fisun Bandır ve Dizi oyuncusu Sinan Albayrak katılmış, Fatih Platformu, Medeniyet Derneği, İnsan ve Medeniyet Hareketi, AKABE ve AKDAV temsilcileride destekte bulunmuşlardı.

Özgürder ise 08 Mayıs 2010 Cumartesi günü Saat 13:00’da İtfaiye Durağı Arkası-Saraçhane Parkı’nda protesto edecek. 

(İzzet Şahin için kurulmuş internet siteleri:

http://izzetsahineozgurluk.blogspot.com

http://freeizzetsahin.blogspot.com )

 

Erdal Kurgan ketebe we qale “el qudsu lenâ we nehnu senedrubu hattâ el hurrah”

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2010, 17:25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yekta
Yekta - 9 yıl Önce

Filistinli insanlara destek olma çabanızı anlıyorum ve takdir ediyorum ama neden aynı tepkiyi Irak işgal edildiğinde de göster(e)mediniz?Büyük Baba Amerika size kızar diye mi düşündünüz?Ya da Irak halkının bütün bu olanları hak ettiğini mi?..

kürt hasan/filistinli hasan
kürt hasan/filistinli hasan - 9 yıl Önce

erdal kurgan ne demiş anlamadım, bizim lehçede yok öyle bir şey. abartmayın valla, walkmaninde dinle, arabanda dinle, bağır çığır, ama ne dediğini anlayak yani. Menim özüm Türkmen..

banner19