banner17

İnsan İslamlaştıkça insanlaşır!

Hasan Tahsin Feyizli, Bolu'da 'Kuran'ın Anlamıyla Buluşma' etkinliğinde konuştu..

İnsan İslamlaştıkça insanlaşır!

Bolu M.T.T.B. Üniversiteliler Talebe Derneği ve Sevda Sevgi ve Dayanışma Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği “Kur’an’ın Anlamıyla Buluşma” programında Hasan Tahsin Feyizli konferans verdi.

Kur'an'ın Anlamıyla Buluşma, Bolu MTTB

Katılımın yüksek olduğu konferans, Kur’an-ı Kerim tilaveti ve ardından açılış konuşmalarıyla devam etti. Sinevizyon gösterisinden sonra Hasan Tahsin Feyizli Hoca kürsüye çıktı.

Kur’an 2010 yılının değil tüm çağların kitabıdır

Kur'an'ın Anlamıyla Buluşma, Bolu MTTB, Hasan Tahsin Feyizli
(+)

Hasan Tahsin Feyizli Hoca konuşmasına, Kur’an-ı Kerim’in 2010 yılının değil, tüm çağların kitabı olduğunun altını çizerek başladı. İlk ayet indiğinde, yani Cebrail ‘ikra’ (oku) dediğinde Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in ‘okuma bilmem’ dediğini; daha sonra ‘ikra bismi rabbike’ (Allah’ın adıyla oku) dediğini aktaran Feyizli, ‘oku’ sözünün manasının sadece okumak olmadığının altını çizdi.

Feyizli, cahiliye döneminde de okuma-yazma bilenlerin olduğunu, ancak putlar adına okumaların olduğunu; buradaki mananın yani okumanın Allah’ın adıyla okunmasında olduğunu dile getirdi. Bir şeyin vakaya mutabıksa doğru, mutabık değilse bir anlamının olmadığını belirten Hasan Tahsin Feyizli, cahiliye döneminde şans oklarının olduğunu ve bunların Kur’ansız yaşantının bir mahsulü olduğunu sözlerine ekledi. Cahiliye toplumunun denî (alçak) bir toplum olduğunu ve bu toplumun Resulullah (s.a.v.)’la ve Kur’an’la beraber medenî bir topluma dönüştüğünü söyledi.

3-İ formülü

“İnsan İslamlaştıkça İnsanlaşır”; 3-İ formülünü böyle açıklayan Feyizli, mesela bir insanın yüzde 50 oranında İslamlaştığı vakit kalan yüzde 50’sinin daha insanlaşamamış olduğunu belirtti.

‘Hayvanlardan insan olmamıştır, ama insanlardan hayvan olan çoktur’ sözleriyle konuşmasına devam eden Hocamız, “Hayvanların bazıları ısırır, bazıları tekmeler, bazıları tırmıklar, bazıları çuval deler, hortumlar ya da renk değiştirir. Menfaatine dokunduğunda değişir. Bazı insanlar da bu şekildedir, bunlar İslamlaşamamaktan kaynaklanmaktadır.

Cahiliye döneminden sonra sahabeler İslamlaştıkça insanlaştılar, insan İslamlaştıkça insanlaşır. Kur’an’la beraber cahiliye devri kapandı ve İslam devri başladı. ‘Rehber Kur’an, örnek peygamber (sav)’, bu formülü uygulamayan İslam’ı yaşamamıştır” diyerek konferansına devam etti.

Allah’a ibadet değil kulluk                                                   

“Allah, yalnız ibadet ilahı değildir. Öyle olsaydı mesela bir namazla iş biterdi.  Aslolan Allah’a kulluktur. Kulluk ise ibadet ve itaatledir. Kur’an’ı bu yönüyle anlamak lazımdır” diyerek konferansını bitiren Hasan Tahsin Feyizli, MTTB‘li gençlerin ve Bolu halkının anlamlı ve faydalı bir gece geçirmelerine vesile oldu.

Kur'an'ın Anlamıyla Buluşma, Bolu MTTB, Hasan Tahsin Feyizli Üniversiteli Öğrencilerle

 

Osman Karaca naçizane aktardı

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2010, 21:36
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
a.bayazıt
a.bayazıt - 9 yıl Önce

Evvelen bu haberi bize intikal ettiren arkadaşlara teşekkür ederim.
Ayrıca Hasan Tahsin Feyizli Hocaefendi mutat olarak her pazar ikindi namazına müteakip Tacettin Sultan Camiinde meal sohbetleri düzenlemektedir.Ankara'da ikamet eden ve hoş bir seda duymak isteyen arkadaşlara duyurulur...selam ile

banner19

banner13

banner20