İnsan Hakları Gecesi'ni kaçırma

İnsan Hakları Gecesi, 19 Aralık Cumartesi, saat 19'da, Haliç Kongre Merkezi'nde. Dönüşte otobüs seferleri mevcut.

İnsan Hakları Gecesi'ni kaçırma
Ahmet Mercan
Ahmet Mercan

Bağdat Fragmanı kitabının bir yerinde Yıldız Ramazanoğlu, muhabir Mete Çubukçu'ya Müslümanların vicdanî duruşları hakkında cevap verirken içinden iyi ki Özgür-Der, Mazlum-Der vb. kuruluşlarımız var diye geçirdiğini yazıyordu, hatırladığım kadarıyla. Aklım erdiği vakitten beri ben de böyle düşündüm, Mazlum-Der olmasa uzun vakitler boyunca süren vicdan sessizliği devam ediyor gibi görünecekti ve Müslümanların 'özgürlük' hâllerinin başörtüsü yasağına sıkıştığı iddiaları yükselecekti, tazyikli bir şekilde. Şimdi de öyle fakat denebiliyor ki, Mazlum-Der var, TOKAD var, Özgür-Der var ve söyledikleri, açıklamaları ortada. Hümanist boşluklarla bezenmiş bir çağda, kul hakkı ile insan hakları arasına köprü kurmak, bir klas duruş'tur.

Ulvi AlacakaptanAbdülbaki Kömür
Ulvi AlacakaptanAbdülbaki Kömür

Gidilesi!

İnsan Hakları GecesiBu önemine binaen zikrettiğimiz Mazlum-Der'in İstanbul Şubesi artık sürekli bir hâl alan İnsan Hakları Gecesi'nin 2009 ayağını gerçekleştiriyor. Gece, bu sene Türkiye'deki binbir çeşit hak gaspı arasında sırıtan katsayı eşitsizliğinden 'mağdur' olanlara ithaf edildi. Bir tiyatro oyunu sahnelenecek ilk önce. “Sorumluysam Haklıyım” oyununun senaryosu Ahmet Mercan'a ait, sahneye konması Ulvi Alacakaptan'a. Abdülbaki Kömür, Davud Akgül, Tolga Uzunpınar ve Cemrenur Duzakçı'nın hazırladığı şiir dinletisinin ardından Ömer Karaoğlu bir konser verecek. Benim hayranlıkla dinlediğim Kuşlar'ı da okuyacaktır elbet. İnsan Hakların ödülleri ve Mazlum-Der'in yıl içinde yürüttüğü fotoğraf yarışmasının ödülleri verilecek. İnsan hakları panaroması sergisi de bu gecede olacak.

Gecenin son bulunmasının ardından şu noktalara İETT otobüsleriyle seferler gerçekleştirilecek: İstanbul Büyükşehir Belediyesi önü, Ümraniye Belediyesi önü, Üsküdar Altunizade Capitol önü, Bağcılar Meydanı Merkez Camii önü, Beylikdüzü Yanyol Migros önü - İETT durakları, Başakşehir, Şişli, Beşiktaş.

 

Yer : Haliç Kongre Merkezi/Sütlüce
Tarih : 19 Aralık 2009 – Cumartesi
Saat : 19.00

 

M. Fatih Kutan bildirdi.

Yayın Tarihi: 18 Aralık 2009 Cuma 08:38 Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2009, 08:04
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Aliye TURAN
Aliye TURAN - 12 yıl Önce

MAZLUMDERin daha önceki gecelerine de gitmiştim. Bu seer de çok güzel olacağı içeriğinden belli.

Ahmet Örs
Ahmet Örs - 12 yıl Önce

ya hep beraber,
ya hiçbirimiz...

m. fatih kutan
m. fatih kutan - 12 yıl Önce

ahmet örs'ün çağrısına 'yüz metre aralıklarla' zafer işareti yapıyorum!

banner26