İmam Humeyni de şairdi Ho Amca da...

Üsküdar Kitap Fuarı kapsamında düzenlenen şair Zafer Acar’ın söyleşisine katıldık. Şair Cumali Ünaldı da oradaydı..

İmam Humeyni de şairdi Ho Amca da...

 

25 Temmuz Çarşamba akşamı Üsküdar Kitap Fuarı’na gittik, Zafer Acar’ın fuar kapsamındaki söyleşisini dinlemek üzere. Elbette, Ramazan olunca akla ilk gelen fuar, eksikleri-fazlalıklarıyla birlikte Sultanahmet Kitap Fuarı. Ama Üsküdar’da da böylesi bir etkinliğe başlanılması, şehrimizin bu mübarek aydaki kültürel ilgiyi arttırması açısından önemli.Üsküdar Kitap Fuarı

Ancak, Zafer Acar söyleşisinin detaylarına girmeden evvel birkaç hususa değinmekte fayda var. Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde yapılan kitap fuarı, aynı merkezdeki diğer Ramazan faaliyetlerinin gölgesinde bırakılmış, oldukça küçük bir alana hapsedilmiş. Minik fuar alanında bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda yayıneviyle birlikte bir-iki tane de sahaf vardı. Bu, Üsküdar gibi edebiyatı nispeten seven bir ilçemiz adına nahoş bir tabloydu. Üstelik fuarın reklamı da sıkı yapılmamış olacak ki, fuara insanların ilgisi çok düşük düzeydeydi, amiyane tabirle fuar sinek avlıyordu.

Günümüz şiirinin en belirgin sıkıntısı

Gelelim Zafer Acar’ın söyleşisine. Yaklaşık yirmi kişilik bir dinleyiciye hitap eden Zafer Acar, evvela nitelikli şiirin geçmişten günümüze yaşadığı trajik tablodan yakındı. Sadece ülkemizde değil, bütün dünyada gerçek şairlerin yaşadıkları dönemde itibar görmediklerini, ancak ölümlerinden sonra topluma mal olma sürecine girdiklerini söyledi. Örnek olaraksa Edgar Allen Poe’nin şiir kitabının, ilk baskısı yapıldığında sadece kırk adet satış yaptığını, ancak Poe’nun, ölümünden sonra ilkin Baudelare’i, onun eliyle Fransız şiirini ve giderek bütün bir dünya şiirini etkilemeyi başardığını vurguladı. Ancak günümüzde durumun daha vahim bir hal aldığını belirtti ve şiirin toplum nezdinde yaşadığı itibar kaybından, zeki gençlerin şiire eskisi gibi güçlü bir yöneliminin olmadığından dem vurarak bu gidişle şiir sanatının gelecek dönemlerde yok olabileceğini söyledi.

Zafer Acar, başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın iyi bir şiir okuyucusu olmasınınsa bizler için bir şans olduğunu, başbakanın bu ilgisinin toplumumuzdaki şiir ilgisinin yeniden harekete geçirdiğini belirtti, gelecek dönemlerdeki devlet başkanlarının da şiir-sever kimseler olmasını umdu. Söyleşinin, dinleyiciler adına belki en güzel sürprizi, programa Zafer Acar’ın davetlisi olarak katılan şair Cumali Ünaldı’nın da söz almasıydı. Öyle ki Cumali Ünaldı, tecrübelerinden ve derin kültürel birikiminden yola çıkarak sohbetin ufkunu bir hayli genişletti.

Günümüz şiirinin en belirgin sıkıntılarından biri olarak şairlerimizin gelenekle olan bağının zayıflığına dikkat çeken Ünaldı, geçmiş şairlerle bağ kurmaksızın asla güçlü bir şair olunamayacağını söyledi. 20. yüzyıl Yunan şairleri Ritsos, Kavafis ve Seferis’in şiirdeki gücünü, onların kadim Yunan sanatı ve kültürüyle kurduğu esaslı ilişkiye bağladı ve Türk şairinin divan ve halk şiiriyle kesinlikle yeni irtibatlara yönelmesi gereğini vurguladı. Ayrıca toplumsal devrimlerin de şairler eliyle gerçekleştiğine dikkat çeken Ünaldı, Jose Martin’in Küba’da, Ho Chi Minh’in Vietnam’da, İmam Humeyni’nin İran’da gerçekleştirdiği devrimleri ve bu şahsiyetlerin birer şair olduğunu hatırlattı.

Doğrusu biz gençler için oldukça verimli bir akşam oldu, Zafer Acar gibi yeni ve Cumali Ünaldı gibi ustalık dönemini yaşayan iki şairin birbirini tamamlayan konuşmalarıyla şiirin kendi hayatımızdaki ve toplumsal yaşantımızdaki önemini böylece yeniden hatırladık.

 

Osman Kurt haber verdi

Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2012, 14:10
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
ebubekir toynak
ebubekir toynak - 7 yıl Önce

zafer acar ile aynı anda Semud şiirini döne döne okuduğum Cumali Ünaldı'yı tanımak ve dinlemek gerçekten keyifliydi.

banner19

banner13