banner17

İmam hatipliler sert çıktı

İmam-Hatip Liseleri'nin mezunları, mezun dernekleri, idarecileri, öğretmenleri ve öğrencileri olarak kamuoyuna duyurumuzdur.

İmam hatipliler sert çıktı

Geçtiğimiz Pazar günü Beyoğlu AİHL'de 5. İmam-Hatipliler kurultayı vardı. İHL'liler karma eğitimden, kesintisiz eğitime, din eğitiminin ana okulundan başlatılmasından, ordularda din subaylığına kadar bir çok konuda konuştular. Ufuk açıcı beyin fırtınaları yaptılar ve kurultayın ardından 10 maddelik bir sonuç bildirisi hazırladılar. Bize de bu bildiriyi tüm nesillere ve çağlara ilan etmek düştü.

İmam-Hatipliler Kurultayı

5. İmam-Hatipliler Kurultayı Sonuç Bildirisi 

İmam-Hatip Liseleri’nin mezunları, mezun dernekleri, idarecileri, öğretmenleri ve öğrencileri olarak kamuoyuna duyurumuzdur.

1- 10 yıl önce yapılan ciddi bir hata ancak bu sene telafi edilebilmiş ve okullarımızın önündeki manasız katsayı engeli kaldırılmıştır. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.

2-  Katsayı gibi eğitimin ruhuna aykırı olan ve halen devam eden kesintisiz eğitime de acilen son verilmelidir. 5-6 yaşındaki çocuklarla 15-16 yaşındaki yetişkin ergenlerin aynı binalarda, aynı koridorlarda eğitim görmesinin yol açtığı sancılar bugün daha net ortaya çıkmıştır. Bu uygulamayı başlatanların “bilimsel” gerekçelerinin aslında ne olduğu da yeni gelişmelerle gün yüzüne çıkmakta ve ibretle seyredilmektedir.

3- Kalkancı-Fadime-Müslüm gibi senaryolar bahane edilerek İHL’lere atılmaya çalışılan çamurlar tutmamıştır. Ancak bu bahanelerle okullarımıza verilen ziyan artık telafi edilmelidir. Hafifleştirilen müfredat ve eğitim kalitesi yeniden ele alınmalıdır. İHL’yi bitiren öğrenci Arapça ve bir batı dilini yazıyor, konuşuyor olmalı, dini terminolojimize ve edebiyatımıza büyük katkısı olan Farsça’dan malumat sahibi olmalıdır. 4 yıla sıkıştırılan 7 yıllık İHL eğitimi yeniden eski haline döndürülmeli ve hatta din eğitimi diğer gelişmiş ülkelerde olduğu gibi anaokulundan başlatılmalıdır.

4- Vurulan darbeler yüzünden bir ara boşalan ve şu anda başka amaçlarla kullanılan binalarımız acilen İHL’lere iade edilmelidir. Yurt ihtiyacı olan okullarımızın ihtiyaçları giderilmelidir.

5- Kız ve erkek eğitiminin karma yapılması konusu sadece İHL’lerde değil, bir çok köklü lisede de -Fatih Kız Lisesi, Kabataş Erkek Lisesi, İstanbul Erkek Lisesi, Galatasaray Lisesi vb.- sıkıntı vermektedir. Bütün dünyada dile getirilmeye başlanan bu konu düzeltilmelidir.

 6- Kılık kıyafet düzenlemelerinde dini hassasiyetlerin dikkate alınması sağlanmalıdır. Laikliğin her dine ve dini tezahüre saygı göstermek anlamına geldiğini biliyoruz.

7- Ordumuzda, diğer laik ülke ordularında bulunan din subaylığının hayata geçirilmesini bekliyoruz.

8- Sağlık ve Sosyal hizmet uygulamalarında bütün dünyada yaygın olarak tercih edilen manevi rehabilitasyon çalışmalarının yaygınlaştırılması, ilgili hizmet amacıyla din görevlilerinin istihdamı sağlanmalıdır.

9- Mezunlarımız okullarımıza, öğrencilerimize, idarecilerimize, hocalarımıza ve mezunlarımıza sahip çıkmalı, yardımcı olmalıdırlar. Birlik ve beraberliklerini diri tutmalıdırlar. Mezun derneği olmayan okulumuz kalmamalıdır. Mezun derneklerimiz ve okul aile birliklerimiz öğrencilerimizin maddi, manevi ihtiyaçlarına yardımcı olmalı, başarılı mezunlara burs bulmalı, istihdam konusunda ellerinden tutmalıdırlar.

10- Kur’an okumasını, namaz kılmasını bilmeyen bir nesil yetişmektedir. Bir müslümanın asgari alması gereken temel dini eğitim, tatbiki olarak bütün okullarda ve erken çağlarda başlatılmalıdır.

 

Kadir-kıymetimizi bilmeyen bir kesime meramımızı anlatmaya çalışırken, dünyanın başka yerlerinden örnek alınmamız bizi memnun etmektedir. Ancak olması gereken eğitimin çok altında  eğitim alan okullarımızın kalitesini artırarak numune olmayı daha çok tercih ederiz.

Öğrencilerimize, mezunlarımıza, velilerimize, öğretmenlerimize ve Aziz Milletimize hürmet ve muhabbetlerimizi sunuyoruz.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2009, 08:43
YORUM EKLE
YORUMLAR
Zübeyde..
Zübeyde.. - 9 yıl Önce

Öncelikle sayın büyüklerime teşekkürlerimi iletmek istiyorum.Böyle önemli bir bildiri yayınladıkları için..Lakin..katsayı konusunda hala tereddütler yaşamaktayız.
İstanbul Barosu katsayının yürürlükten kaldırılması konusunda danıştay'a dava açmıştı. Bu dava danıştay tarafından kabul edilip onaylanırsa,süreç nasıl işleyecek??
Defalarca hayal kırıklıklarına bir yenisi daha mı eklenecek???
2004 yılı benzeri bir travma mı yaşayacak İMAM HATİP ve diğer meslek lisesi mezunları?

rümeysa
rümeysa - 9 yıl Önce

imam hatiplerin kanayan yaralarını 10 maddede özetledikleri için bütün büyüklerime teşekkür ediyorum bende.imam hatip lisesinden mezun olmuş fakat kaliteli eğitim alamamış bir çok mezun dolaşmakta günümüzde.bildiride de bahsi geçtiği gibi çok geniş kapsamlı derslerin yer alması nedeniyle eğitimin 4 seneye sıkıştırmanın doğru olmadığına ve eskisi gibi 7 seneye çıkması gerektiğine can-ı gönülden katılıyorum...

banner19

banner13

banner20