İmam hatip camiası iftarda buluştu

ÖNDER genel merkezi her yıl geleneksel olarak geniş katılımlı bir iftar düzenlemektedir. Hem bu iftara hem de iftar vesilesiyle imam hatip camiasına dair bazı notlar paylaşmaya çalışacağım.

İmam hatip camiası iftarda buluştu

 

Kısa adı ÖNDER olan İmam Hatip Mezunları ve Mensupları Derneği genel merkezi her yıl geleneksel olarak geniş katılımlı bir iftar düzenlemektedir. Hem bu iftara hem de iftar vesilesiyle imam hatip camiasına dair bazı notlar paylaşmaya çalışacağım. Bir anlamda imam hatip ve imam hatiplilere dair notlar…

ÖNDER Genel Başkanı Dr. Hüseyin Korkut, iftarda yaptığı konuşmada şunları söyledi özet olarak:Dünya, adaletsizce yönetilmekte. Özellikle Müslümanların yaşadığı topraklarda büyük acılar yaşanmakta. Dünyada büyük bir değerler fakirliği kol gezmekte. Dünyadaki bu kötü gidişata tek alternatif olacak model ise birleştirici ve muhabbete dayalı olan Allah’ın Kur’anda vasat ümmet, Mehmet Akif Ersoy’un ise Asımın Nesli dediği İmam Hatip Camiasıdır. Milletimizin ve geleceğin ilim adamalarını yetiştirmeye aday olan imam hatip camiasının duası başbakanla birlikte olacaktır.”

İmam Hatipli Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan da iftardaydı ve her meslekten ve yaştan gönüllünün katıldığı iftarda şunları söyledi: “Dünyada yaşanan bunca adaletsizlik ve acılara rağmen ümidimizi kaybetmeyeceğiz. Müslüman için çözümsüzlük yoktur. Bu günler geçip geçicidir. İmam hatip mücadelesi zor günlerden geçerek bu günlere geldi. Büyük fedakârlıklar yapan isimsiz kahraman gibi çaba gösteren büyüklerimizi vefa ile anıyoruz. Bugünün parlak nesli onların eseridir.

Bu parlak nesil lüks ortamlarda yetişmedi. Tam tersi birçok mahrumiyetlerle birlikte yetişti.  İmam hatip nesli hak arayışında bulunurken birleri gibi sokaklarda terör estirmedi. Tam tersine bu ülkeye değer kattı. İmam hatip nesli her şeye rağmen sabır tahammül ve azim sahibi olmaya devam etmeli. Bizim için her şey önemlidir. Bazı şeyleri küçük mesele görüp ertelemek doğru değildir. Bizler hükümet olarak 4+4+4 eğitim sistemi ile imam hatiplerin kapısına vurulan kilitleri kırdık. Asıl mesele şimdi başlıyor. İnsan yetiştirmek için sadece fiziki şartların uygun olması yetmez. Gençlerimize özgüven aşılamalıyız.”

Başbakan imam hatip camiasına düşen görevler konusunda ise şunları söyledi: “Birbirimizi iman ve kardeşlik bağları ile seveceğiz. Hükümet olarak akademik alandaki eksiklikler ile milli eğitim mevzuatındaki eksiklikleri gidermeye çalışıyoruz. Milletimizden ise kendi sorumluluklarını  bilmesini ve haklarını takip etmesini istiyoruz. Çevreye rahatsızlık veren çapulcuların çevreye verdikleri rahatsızlıklara karşı yasal haklarınızı kullanınız. Bu camia yıllarca mahkemelerde hak talebinde bulundu. Şimdi ise başkaları yanlışlar için kendilerini savunsunlar. İmam hatip camiasından güzel çalışmalar ve haberler bekliyoruz.”

İmam hatip ve ilahiyat camiası programlarını yeni bir yaklaşımla düzenlemeli

Camianın katıldığım birçok programında gördüğüm ciddi bir sorunu paylaşmak istiyorum. Mensubu olduğumuz imam hatip ve ilahiyat camiasının düzenledikleri sosyal ve kültürel programlarda bazı düzenlemelerde bulunması gerekir. Bunların başında iftarların geldiğini belirtmeliyim. İftarlar yeni bir yaklaşımla tekrar düzenlemeli. İmam hatip ve ilahiyat camiasına yönelik hizmetler yapan dernek ve vakıfların tek tek iftar düzenlemek yerine tümünün büyük bir yerde daha derli toplu iftarlar düzenlemelerinin daha yararlı olacağını düşünmekteyim. Bu sayede hem vakit hem de ikram israfının kısmen önüne geçme imkanı doğabilir. Bu aynı zamanda kendilerini bu tür programlara uğramak zorunda hisseden kişilere de vakit fırsatı tanımak olur.

Bu iftarlara davet edilenlerin katılıp katılmayacaklarını önceden teyit etmeleri ve teyit etmeyenlerin ise ev sahibi konumunda olan yöneticileri mahçup ve mağdur etmemeleri gerekmektedir. Bu kültürün dindar camiada yerleşmesi gerekir. Bin kişilik bir programa iki bin kişinin gelmesinin hizmet vermede ciddi bir soruna dönüşeceği dikkate alınmalı. Bazı programlara tek kişi yerine aile boyu katılmanın da bazı sorunlara neden olduğu unutulmamalı.

Dindar camiadan bazı kişilerin her derneğin ve vakfın düzenlediği iftarlara katılmaktan kendi sokağındaki insanlarla bir iftar yapma imkânı bulamadığını da dile getirmek isterim. Bu özelliklere sahip bir Müslümanın kendi çevresinden kopuk bir kişi olmasının mahzurlu olacağı muhakkaktır.

İftarlara katılan kişilerin edep gereği konuşma yapanları dinlemelerinin de hatırdan çıkarılmaması gerekir. Bazı konuşmacıların uzun konuşmalarını savunmaya niyetli değiliz. Ancak kürsüde bir konuşmacı varken salonu boşaltmak veya kendi aramızda konuşmak iftar sahibine ve konuşmacıya büyük bir saygısızlıktır. Yemekli programlarda gördüğüm bu sorunları dile getirmenin organizasyonların daha verimli ve güzel olmasına vesile olacağına inanmaktayım.

Ne ilginçtir ki ikramın olmadığı programlara katılım zayıf olurken yemeli içmeli programlarda oturacak yer bulmakta güçlük çekilmekte. Camianın düzenlediği büyük organizasyonlarda israfa düşmemeye özellikle dikkat etmek gerekiyor. Ayrıca gelenlerin dikkatini bazı önemli konulara çekmeye çalışılmalı. Oturduğu masadaki kardeşleriyle tanışmak yerine cep telefonları ile oynayanlara birbirleriyle tanışmalarını hatırlatmak gerekir.

Davetlerin daha sosyal ilişkiler ve dayanışmalar için düzenlemesi gerektiği kanaatini taşıyorum. Davetlerin aynı kişilerden ziyade birbirini tanımayan sivil kuruluşların ve kişilerin tanışmasına vesile olacak şekilde yapılmasına gayret sarfetmek gerekir.

Haberimizi Hayrettin Karaman hocanın iftarlarımızın nasıl olması gerektiğine dair önerisiyle bitirelim: “Orucun faydalarını sıralarken, 'yoksulların halleriyle hallenmek, onları anlamak, yardım için motive olmak' diyoruz. Lüks iftarlar böyle bir hallenme ve şevklenmenin eseri olmaktan uzak. Pahalı iftarlara ödenen paralarla belki bin fakirin önemli ihtiyaçları karşılanabilir…’

Demek ki bazı konuları yeniden düşünmek gerekiyor. Davet sahiplerinin düzenledikleri programların hem öncesinde organizasyonu iyi yapmaları hem de sonrasında konuşulanları kamuoyuna güzel bir şekilde sunmaları da organizasyon kadar önemlidir.

 

Mahmut Balcı haber verdi

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2013, 12:53
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13