İkna Odalar'ı geri mi döndü?

Diyarbakır'da ilköğretim öğrencisi Ece Nur Özer'in 6 kez alındığı oda, ikna unsurları içeriyor.

İkna Odalar'ı geri mi döndü?

Geçen hafta Vakit gazetesinin "Ece Nur da açılım bekliyor!" manşetiyle duyurduğu haberle "ikna odaları"nı yeniden hatırladık.  

Olay Diyarbakır'da geçiyor. Ece Nur Özer adındaki 6. sınıf öğrencisi, başörtüsü taktığı gerekçesiyle Diyarbakır Yenişehir Hamravat İlköğretim Okulu müdür ve öğretmenlerinden çeşitli şekillerde baskı gördü. Öncelikle "ikna" edilmek istenen Ece Nur, Eğitim-sen'li öğretmenler tarafından 6 (altı) defa ikna odasına alınarak başörtüsü takma isteğinden vazgeçirilmeye çalışıldı.

EylemEce Nur'un babası M. Murat Özer, "Ece Nur'un Türkçe öğretmeni Mehmet Hasbay kızıma, 'Evladım başındaki kıl parçası yüzünden eğitimini yakma. Zaten Kur'an'da böyle bir şey yok, seni kandırıyorlar' diyerek kızımı ikna etmeye çalışmış," dedi.

Ece Nur'un, suç olduğu halde ikna odasına alındığını belirten Özer, "Kızım gözyaşları içinde anlatı bize. Adeta 28 Şubatçıların çektiği bir filmden fırlamış gibi görünen bu ekip, kızımı 6 defa ikna odasına aldı. Her defasında kızıma aynı işkenceyi uyguladılar. Odada, 'Başını aç, açmaz isen okuldan atılacaksın. Başını aç, sen çocuksun sana bir şey olmaz. Başörtüsü uğruna eğitim hayatını mahvetme, boşver bunları' demişler," dedi. 

"İkna" tutanağı 

"İkna" etmekte başarı yakalayamayan okul yönetimi, kendi hazırladıkları ve içeriğinde "hatalı olduğumu anladım, bu davranışın tekrarı durumunda uygulanabilecek yaptırımlar konusunda daha öncede bilgilendirilmiştim… verilecek cezayı kabul ediyorum" şeklinde ifadeler bulunan bir tutanağı zorla imzalatmaya çalıştı. Ama bu kağıdı imzalamaya ne Ece Nur'u ne de babasını "ikna" edebildiler. Baba Özer,okul yönetiminin tuttuğu tutanakta Ece Nur'un okul disiplinini bozduğunu, Atatürk Devrim kanunlarına aykırı davrandığını ve bu sebepten ya başını açacağını yada okul ile ilişkisinin kesileceğini söylediklerini belirtti.

Okuldan atmaya, eğitimini engellemeye hakları yok!

Kızının psikolojisinin de ciddi anlamda bozulduğunu belirten Özer "kimi öğretmeni dersten attı, kimisi derslerde sürekli kızımı teşhir ediyor… Biz vazgeçmeyeceğiz haklarımızdan. Kızımın eğitim hakkı Anayasal olarak güvence altında. Okul yönetimi eğitime engel olarak suç işliyor" dedi. Psikolojik baskı altında olan ailenin babası Murat Özer de birçok defalar okula çağrıldı, Yenişehir İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde sorguya çekildi. Kızını okuldan atmakla tehdit eden milli eğitim personeline, İlköğretim eğitiminin anayasal olarak zorunlu olduğunu, bunu yaptıkları takdirde suç işleyeceklerini söyledi. 

Eylem

Ve Ece okulundan "sürgün"!

Diyarbakır Milli Eğitim İl Şube Müdürü Faruk Aydın'ın kardeşi olan okul müdürü Yasin Aydın ikna odası uygulamasının yapıldığını önce reddetti fakat sonra kabul etti. Aydın, ilgili öğretmenleri bu konuda uyardığını belirtti. İkna odası uygulamasını yürüten öğretmenlerle, muhabirlerin görüşme isteğini ise reddetti. 

EylemEce Nur Özer, İlçe Milli Eğitim Müdürü tarafından 10 km. uzaklıktaki, madde bağımlısı çocukların barındırıldığı Yatılı Vali Nafiz Kaya Bölge Okulu'na "sürüldü."  

12 yaşındaki Ece Nur'a destek ve maruz bırakıldığı uygulamaya tepki giderek büyüyor.

Aşağıdaki telefon ve adreslere bu durumu protesto ettiğinizi bildirerek Ece Nur'a destek olabilirsiniz: 

Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürlüğü: 

Telefon : 0 412 226 58 50 ( 7 hat )

Fax: 0 412 226 58 42

E -mail: diyarbakirmem@meb.gov.tr 

Ece Nur'un atıldığı Hamravat İlköğretim Okulu: 

E-mail: hamravatioo21@hotmail.com 

İlköğretim Genel Müdürlüğü: 

TEL: 0312 418 37 09- 419 59 74  

Milli Eğitim Bakanlığı: 

TEL:0312 424 08 87-424 08 89

Faks:0 312 417 70 27

Facebookta Ece'ye destek için kurulmuş gruba katılabilirsiniz:

Minik Mücahide Ece Nur'u Destekliyoruz! yazın veya linke tıklayın: http://www.facebook.com/events.php?ref=sb#/event.php?eid=343339155362&index=1

 

Esra Türkân bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2009, 08:38
YORUM EKLE
YORUMLAR
Şaban Çuban
Şaban Çuban - 9 yıl Önce

Zor durummuş. Kolay gelsin.
Ama Ecenur'u o ikna odası denen yere alan öğretmenlerin Eğitimsen'li olması neyi değiştiriyor?
Yani Eğitimbirsenli, türk eğitimsenli yahut eğitim haksenli öğretmenler yapsa sorun olmayacak.
Haber dilini kullanırken kendimizi bvurabileceğimizi unutmamamalı...

banner19