İHL'lerin artmasından korkmak anlamsız!

Hayrettin Karaman: ‘İmam Hatip okullarının sayısının artmasından korkmaya gerek yok.’

İHL'lerin artmasından korkmak anlamsız!

 

Türkiye’de İmam Hatip Okulları ve İlahiyat Fakülteleri mensuplarının meseleleriyle yakından ilgilenen kuruluşlardan biri olan Ensar Vakfı, İstanbul Ormanlarında düzenlediği 29. Geleneksel Kır Gezisi ile büyük bir buluşmaya ev sahipliği yaptı. Pogram Kur’an ziyafetiyle başladı. Daha sonra Ensar Vakfı genel başkanı İsmail Cenk Dilberoğlu Ensar dostlarına vakfın hizmetlerini anlattı.

Hükümeti eleştiriyorum derken başkalarının ekmeğine de yağ sürmek bize uzak olmalı

Ensar pikniğiBuluşmaya katılanlara güncel konular hakkında bir sohbet yapan Prof.Dr. Hayrettin Karaman, yılda bir yapılan bu tür büyük çaplı buluşmaları “Şükür ve Hayır Günü” olarak görmek gerektiğini belirterek şunları söyledi:

“Ben bir Müslüman olarak tarafsız olamam. Allah’tan yana bir tercih sahibi oldukları için Ak Partili hükümetin icraatlarını tercih ediyorum. Bununla birlikte bu partinin yöneticilerini yanlışlarından dolayı da eleştiriyorum. Hatta daha iktidarın ilk günlerinde (16 Eylül 2005) ‘İktidarın üç mesele ile imtihanı’ başlıklı bir yazı ile kendilerini uyardım. Önerilerde de bulunuyorum. Nurettin Topçu’nun söylediği gibi, insan dostuna karşı zekasını kullanmaz. Dostlarımızı dostça uyarmalıyız. Başkasının ekmeğine yağ sürmeye yönelik uyarılarda iyi niyet yoktur. Hz. Muhammed’in (as) ashabı onu müşriklere karşı ölümüne desteklediler. İmtihan zamanlarında çok dikkatli olmak gerekir. Kardeşlerimizi eleştirirken daha dikkatli olmalıyız. Bizden farklı düşünen kardeşlerimize karşı tahamülkâr olmalıyız. Bir insanın bizimle itikadî olarak bir bağı varsa ona öteki gözüyle bakamayız.”

Korkuya yer olmadığını toplumun diğer kesimlerine anlatmalıyızHayrettin Karaman, Kadir Topbaş

Hayrettin Karaman Hoca, İmam Hatip Okullarıyla ilgili kamuoyunda yaşanan tartışmalar konusunda ise şunları söyledi:

“İmam Hatip Okullarının sayısının artmasından korkmaya gerek yok. Şayet birileri İmam Hatip Okullarının sayısının artmasından veya şeriattan söz açılınca korktuğunu beyan ediyor ise bunda bizim de kusurlarımızın olup olmadığına bakmak gerekir. İslam’ı anlatmaya ve temsil etmeye çalışırken müjdeleyici ve kuşatıcı bir dil kullanmamız gerekir. İslam’ı ve kendisini yeterince tanımayanlara korkularının yersizliğini anlatmalıyız. Bugün başka insanlarla hem bazı sorunları hem de Müslümanların ihtilaflarını çözmek için diyalog kurmak gerekir. Müslümanların birlik ve beraberliği için fedakarlık yapmak gerekir.”

Bu vesileyle paylaşalım, Hayrettin Karaman Hoca’nın İmam Hatip Okullarıyla ilgili son yazısını okumayanlar tekrar okuyabilirler. Mümtaz’er Türköne de bu yazılara cevap verdi. Anlaşılan bu tartışma devam edecek.

Programa katılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da İstanbul’un önemini ve İstanbul için yaptıkları hizmetleri anlattı. Program Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağrıcı’nın selamlama konuşmasından sonra Hüseyin Kader’in yaptığı dua ile sona erdi.

 

Mahmut Balcı haber verdi

Yayın Tarihi: 03 Temmuz 2012 Salı 12:30 Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2012, 12:47
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26