İHH'dan Mültecilik Kitabı

İHH, 2008 yılında düzenlediği Mültecilik Sempozyumunun bildirilerini yeni makalelerle zenginleştirerek kaynak niteliğinde bir kitap hazırladı!

İHH'dan Mültecilik Kitabı

“Gelecek Yüzyılın İlk İnsan Örneği”

MültecilerFransız fütürist düşünür Jacques Attali, 21. Yüzyıl Sözlüğü'nde, “göçebe” maddesi için “gelecek yüzyılın ilk insan örneği” tanımını yapıyor.  İlginç bir öngörü olarak görülüyor en başta. Tecrübe ettikçe haklılık payının nedenli fazla olduğunu görüyoruz. Her ne kadar dünya savaşları yirminci yüzyılda kaldı dense de uluslar arası arenada karışıklıklar devam ediyor. İnsanlar isteyerek ya da zorunlu olarak göç ediyor. Uluslararası Göç Örgütü'nün verilerine göre bugün dünyada 200 milyondan fazla insan anavatanının dışında yaşıyor. Bu da dünya nüfusunun neredeyse yüzde 3'üne tekabül ediyor. Bu rakamlar gönüllü olarak göç edenleri kapsıyor.

 

Mecburen Göçenler: Mülteciler

Bir de zorunlu olarak göç edenler var. Bunlara mülteci deniyor.  Bunu açacak olursak; ırkı, dini, milliyeti, belli bir sosyal gruba mensubiyeti veya siyasi düşünceleri nedeniyle zulüm göreceği konusunda haklı bir korku taşıyan ve bu yüzden ülkesinden ayrılan ve korkusu nedeniyle geri dönmeyen veya dönmek istemeyen kişilere mülteci deniyor. Baskıcı rejim korkusu ve savaşlardan dolayı ülkelerinden zorunlu olarak ayrılan mültecilerin sayısı ise 2008 yılı verilerine göre 16 milyona ulaştı.

 

Mülteci kampı, SuriyeGüncel Bir Kavram Fakir Bir Literatür

Mültecilik nedir, ne değildir, mültecilerin hakları nelerdir sorularını hepimiz duyuyoruz. Her gün gazetelerde küçük de olsa haberler duyuyoruz mülteciler hakkında. Ancak, Türkçe literatürü taradığımızda bu konuda derli toplu bir çalışma yok. Osmanlı’da göç, mübadele gibi konularda yazılmış epey kaynak bulunurken “mültecilik” ile ilgili kaynak sıkıntısı göze çarpıyor. Son yıllarda artan mülteci rakamları mülteci sorununu ister istemez dünya gündemine yerleştiriyor. Ülkemiz de bulunduğu coğrafya itibariyle mülteci hareketlerinin kavşak noktası durumunda ve bir geçiş ülkesi niteliği taşıyor.

İHH İnsani Yardım Vakfı, dünyanın farklı bölgelerinde yaşanan insanlık krizlerinde merkezine “insan”ı alarak yardım eden bir vakıf. 1992’de Bosna Savaşı’ndan itibaren Kosova, Çeçenistan, Irak, Afganistan, Sudan, Arakan, Somali ve Pakistan gibi birçok bölgede yerinden edilen kardeşlerimizin yanında yer almayı kendisine görev bilmiş medeniyet hareketidir. Bunu yaparken de İslam tarihinden muhacir-ensar ilişkisini referans almaktadır.

Mültecilik Sempozyumu

Mültecilik Sempozyumu

Mültecilerin günlük temel ihtiyaçlarının karşılanmasının yanında, karşı karşıya kaldıkları sorunlara insancıl çözümler bulunması  yönünde de acilen adım atılması gerektiğinden hareketle, İHH 14 Haziran 2008’de Dünya Mülteciler Günü öncesinde, “Mültecilik: Sorunlar, Tanıklıklar ve Çözüm Önerileri”  sempozyumu düzenleyerek mültecilik konusunu gündeme getirerek önemini vurgulamıştı. Sempozyumun ardından İHH’nın yayın organı olan Düşünce Gündemi dergisinin temmuz sayısında “Mültecilik” özel sayısı yapılarak sempozyumun yansımalarına, mültecilik hikâyelerine ve bazı bildirilere yer verilmişti.

Arakanlı Müllteciler
Arakanlı Müllteciler

Mültecilik Kitabı

Geçtiğimiz aylarda İHH yaklaşık bir yıl önceki sempozyumda tartışılan mülteciliğin kavramsal tanımı, tarihçesi ve dünyadaki yansımalarının tartışıldığı  sempozyum tebliğlerine ek olarak Asya, Afrika, Ortadoğu ve Kafkasya bölgelerinde mültecilerin karşı karşıya kaldığı sorunlara değinilen yeni makaleler ve İHH’nın mültecilere yönelik faaliyetlerine ilişkin ek bilgilerin olduğu “Mültecilik: Sorunlar, Tanıklıklar ve Çözüm Önerileri” başlıklı bir kitap yayımladı.

Arakanlı Müllteci KampıKitap iki bölüm ve eklerden oluşuyor. Birinci bölümde, “Tarihten Günümüze Mültecilik”, “Mülteci Sorunlarının Çözülmesinde STK’ların Rolleri” ve “Mültecilik Sempozyumu Çözüm Önerileri” tartışmaları yer alıyor. İkinci bölüm, “Dünyadaki Mülteci Hareketleri ve Tanıklıklar” başlığı ile verilmiş. Kitabın ek bölümünde ise “Sempozyum Fotoğrafları”, “Dünyadaki Mülteci Hareketlerinden Örnek Fotoğraflar” ve “İHH İnsani Yardım Vakfı’nın 2007–2008 Mülteci Raporu” yer alıyor.

 

Arakanlı Müllteci KampıBu Kitap Neden Önemli?

Mültecilik kavramının tanımı, tarihsel gelişimi ve mülteci hareketlerine ilişkin Türkçe literatürdeki en kapsamlı kaynak olması bakımından önemlidir.

Türkiye’deki mülteci hareketlerini en güzel ve en güncel şekilde anlatan, mültecilerin hukuki durumuna ilişkin ayrıntılı bilgileri bulabileceğimiz bir kaynak.

Türkiye’deki mültecilerin durumlarının yanında, Ortadoğu’da, Çeçenistan’da, Afrika’nın boynuzunda, Bangladeş’te, Doğu Türkistan’da mültecilik olgusuna yeriyor.

Sadece teorik bilgilerin bulunduğu bir kitap değil. Mültecilerin arasında yer alarak onların sorunlarını birebir dinleyen, çözüm araştıran ve bunun için politika üreten İHH’nın faaliyetleri, uygulamaya geçildiğinin kanıtı niteliğinde. 

 

E.Fatih Bilge okudu, beğendi, tavsiye etti.

efbilge[a]gmail.com

Yayın Tarihi: 03 Ekim 2009 Cumartesi 16:48 Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2009, 06:50
YORUM EKLE

banner19

banner36