İçimizdeki cevheri bu projeyle keşfettik

Güzel, verimli bir proje Cevher Projesi. Belki bir daha hiç görmeye muvaffak olamayacağımız kıymetli ve latif insanlarla tanış olduk bu proje sayesinde. Fatih Alibaz yazdı.

İçimizdeki cevheri bu projeyle keşfettik

Edebiyat öğretmeni ve yazar Asım Gültekin, Cafcaf Dergisi’nin nam-ı diğer Asım Abi’si, geçtiğimiz sene imam-hatip talebelerini ülkemizin fikir ikliminin oluşmasında emeği geçen mütefekkir, şair ve ilim adamlarıyla buluşturmayı amaçlayan bir proje başlattı: Cevher Ekipleri Projesi. Projenin Beyoğlu İmam Hatip Lisesi ayağını taşıyan, tanıdığı birçok simayı okulumuza getiren, projeyle çokça alakadar olan -şimdi Pertevniyal Lisesi müdürü- matematik hocamız Zekeriya Arslantürk Beyefendi’nin adını da ayrıca zikredelim.

2014-2015 döneminde kimlerin sohbetini dinledik?

Okulumuzda bilhassa geçen sene pek hareketli geçti. İlkin, gazeteci-yazar Yusuf Kaplan Beyefendi’yi ağırladık. Kendisi “Neresisiniz?” sorusuyla başlayıp zihinlerimizi zorlayan, fakat bir o kadar da dikkat çeken konuşmasıyla ufuk açıcı bir girizgah yapmış oldu.

Sonrasında bidayeti güzel olan, fakat mahiyetini tam olarak kavrayamadığımız bu projenin neyi amaçladığını, nasıl oluştuğunu anlatmak için Asım Gültekin Abi bizzat geldi. Fikirlerimizi sordu, “eğitim” kavramına çatan bir konuşmayla gönlümüzü aldı.

Binlerce yılın yabancısı “Tanrı Uludur Tanrı Uludur”un minarelere değdiği korkunç yılların şahidi, kalbi iman nuruyla dolu bir tatlı amcayı, Ahmet Lütfi Kazancı’yı konuk ettik. Sahabe-yi güzinin mübarek hayatlarını pek latif bir dille anlattığı kitaplarını büyük bir zevkle okuduk.

Okulda hakiki manada bir kültür ortamı oluşmaya başladı. Gelecek yazarların kitaplarını, hayatlarını okuyor, gelecekleri günü merakla bekliyor, Zekeriya Hocamızdan sürekli yeni insanları davet etmesini istiyorduk.

Güray Süngü abinin romanlarını okuduk, edebiyat ve Müslümanın duruşu hakkında konuştuk.

Adem Özköse buluşması, en coşkulu buluşmalardan biriydi. Dünyanın çeşitli merkezlerine yaptığı heyecan dolu gezileri ve oralarda tanıştığı insanları anlattığı akıcı ve güzel kitabı “Seyyah”ı adeta yaşayarak okuduk, Adem Abi gelip anlatmaya başlayınca da o serüvenlere bizzat atılmış gibi olduk.

Daha kimler gelmedi ki? Mustafa Özdamar evliyaullahın Hak Teala’ya muhabbetini, Ahmet Taşgetiren siyaset ve Müslümanın duruşunu, Altınoluk dergisi ve Bugün Gazetesi’nde yaşadıklarını, Prof. Burhanettin Can verilerle gençliğin nereye gittiğini anlattı.

Köşe yazarı ve şair İsmail Kılıçarslan şiirden konuştu. “Müslüman niye şiir yazar?”, “Nasıl Şuara suresinde belirtilen vadide dolaşıp yapmadığını söyleyen şairlerden olmayız?” ve “insanın hayatı nasıl bir kitapla değişir?” sorularına cevap aradık. Ayrıca İsmail Abi okulumuzu çok beğenmiş, Yeni Şafak’taki bir köşe yazısını bizim okulu taltif için ayırdı. Ona da ayrıca teveccühünden dolayı teşekkür edelim.

Bu dönem hangi yazarlar konuk oldu?

Gelelim bu seneye. Eski coşkusunu biraz yitirmiş gibi görünse de (malum, YGS MGS muhabbetleri) proje tüm hızıyla devam etti. Daha çok kıymetli akademisyenleri misafir ettik bu yıl.

Ülkemizin önde gelen kadın sosyologlarından, -kadın diye ayrıca belirtmeme kızabilir, ben yine de risk alıyorum- Fatma Barbarosoğlu memleketimizde İslami kesimin yaşadığı müşkül durumların temeline inmeyi denedi, “imaj ve takva”nın nasıl yan yana duramayacağını ve içimizdeki aşağılık psikolojisini bir an önce silkeleyip atmamız gerektiğini söyledi.

Şehir Üniversitesi İslami İlimler dekanı Mehmet Ali Büyükkara, İslam dünyasının nasıl bir halle karşı karşıya bulunduğunu; Şii Hilali, Selefilik-Vahhabilik gibi akımların ve İngiliz-Amerikan güdümlü Suud ile İran’ın nasıl aynı amaca hizmet ettiklerini anlattı; bize düşenin düşmanlık ve kini artırmak değil, gördüğümüz münkeri nehyetmek ve marufu emretmek vasıtasıyla nefret söylemlerini yok etmek olduğunu savundu.

Kitaplarıyla bir nesle yön veren münevver bir ilim adamı, İhsan Süreyya Sırma’nın da ufuk açıcı konuşmasından müstefid olduk.

FSM Üniversitesi Medeniyetler İttifakı enstitüsü, İSAR ve Sabahattin Zaim Üniversitesinden tanıdığımız “Açık Medeniyet” kitabının müellifi kıymetli sosyolog ve ilahiyatçı Recep Şentürk, “Kızıl Elma” başlıklı pek uzun süren fakat gözlerimizi kırpmadan dinlediğimiz nefes kesici bir sohbet yaptı. Sohbetinde hedeflerimiz, milletimize unutturulan fıkıh ilmi, zihinlerimizin laikleşmesi ve medeniyet idrakimiz hususlarına değindi.

Böylesine güzel, verimli bir proje Cevher Projesi. Belki bir daha hiç görmeye muvaffak olamayacağımız kıymetli ve latif insanlarla tanış olduk bu proje sayesinde. Haberimiz dahi olmayan mevzularla alakadar olduk, öncesinde dikkatimizi celbetmeyen kitapların değerini kavradık, onları okuduk.

Başta projenin mimarı Asım Gültekin ve okulumuzda başlatıp sürdüren Zekeriya Arslantürk olmak üzere emeği geçen herkesten Allah razı olsun. Bizi kırmayıp okulumuza kadar zahmet eden münevverlerimize de teşekkür ederiz. Böyle hayırlı projeler devam eder inşallah.

 

Fatih Alibaz haber verdi

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2015, 14:14
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13