İçimizde okumaevleri açmalıyız

TYB Bursa şubesinin faaliyetini başlattığı okur yazar okulunda Cahit Çollak konuktu.

İçimizde okumaevleri açmalıyız

 

TYB Bursa şubesinin faaliyetini başlattığı okur yazar okulunun 26 Kasım 2011 tarindeki konuşmacısı; adam gibi adam, Bursa'da ilk akla gelen hal insanı Cahit Çollak..

Sözlerine gayet samimi, içten bakışlarla  başlasa da her hal insanında olduğu gibi mikrofonla arasının hiç iyi olmadığını görmüş olduk. Matbuat, yayınevi, kitapçı, kitap, dağıtım olarak seçmişti dersin konusunu, mesleğine ve emekçi yanına mahsuben...

Kitabevi açmak

Cahit Bey insanların kitapevlerinde çalışabilecek donanıma sahip olabilmesi üzerinde durdu. Donanımsız ve sadece ticari amaçlı açılan kitapevleri yüzünden bugün Türkiye'de çok az sayıda kitapevinin olduğunu vurguladı.

Yazar - yayınevi ilişkilerinde ahde vefanın azlığına değinen Cahit Çollak Ağabey günümüz popüler yazarlarımızın belli bir tirajın üzerine çıkmasıyla kendi yayınevlerini açmalarını, işlerini ticarete dökmelerinin yanlışlığından bahsetti. Bu yanlışlığın doğurduğu samimiyetsizlikle rüzgarda uçup gidebilecek yazılar yazıldığını vurguladı.

Çok satsın diye kitap basmak

Bugün birçok kitapçıda en çok satanlar listesine girsin diye basılan kitapların yaratmış olduğu kağıt kirliliğine dikkat çekerek; yılda 10 kitap yerine 1 temiz kitap yayınlamanın inceliğine vurgu yaptı.
Okur yazar okulu gibi birçok alanda okulların açılması gerektiğini vurguladı Cahit Çollak. Bir arkadaşımızın söylediği ''kendi içimizdeki okulları açmalıyız'' sözünü itina ile not aldı.

Hayattaki öncülümüzün koltuk ve para olmamasını vurgulayan Cahit Çollak normal konuşma süresinin dolmasına rağmen salondaki tüm arkadaşlara birer birer mikrofon tutarak sözlerine eklenti yapmalarını, kafalarında yer kaplayan soru işaretlerini paylaşmalarını sağladı. Bunlarla kalmayıp geridönüşümün olması için salondaki arkadaşların söylediklerini itinayla not aldırttı.

1968 kuşağından bir hal insanı, Cahit Çollak ağabey EMİRHAN 49 NOLU kitapevinde Bursa’ya yolu düşenleri bekliyor.

 

Tuba Okutan haber verdi

Yayın Tarihi: 28 Kasım 2011 Pazartesi 23:10 Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2011, 13:59
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Afşin S.
Afşin S. - 10 yıl Önce

Her ne kadar katılamasam da bu organizasyona, haberini görünce memnun oldum. Severiz ve sayarız Cahit Ağabey'i. Bu arada başlık, kendisini tanıdığınızı kanıtlayıcı nitelikte :) "Hâl..."

Afşin S.
Afşin S. - 10 yıl Önce

Unutmadan, "çok satsın diye kitap basmanın" zararlarını, bir ara anlatmıştı, dinlemiştim. Mühim bir mesele... Haber için teşekkürler.

:)
:) - 10 yıl Önce

haber. yüreğimizde yer buldu. eyvallah. eyvallah. :)

glhnmgrsy
glhnmgrsy - 10 yıl Önce

EmirHan'a gidip Cahit Baba'nın konuğu olmayanlar ayıp eder onu biliyorum. Muhabbet edip bir bardak çayını içirmeden de yollamaz. Hoşsohbet bir baba o, biz çok sevdik :)

banner26