İbrahim Ethem Saraybosnadaydı

International Sarajevo Üniversitesinin öğrencileri 'İbrahim Ethem' isimli tiyatro ile Boşnaklar ve Türklere büyük mutasavvıfı anlattı.

İbrahim Ethem Saraybosnadaydı

Geçen haftalarda Bosna’nın her köşe bucağında “İbrahim Ethem” oyununun afişlerine rastlıyordum. Büyük bir heyecan ve merakla beklediğim oyunun günü nihayet geldi çattı. Ben de seyirciler arasındaki yerimi aldım, dikkatle izledim ve bazı izlenimlerde bulundum.

Saraybosna’da İbrahim Ethem anlatıldı

International Sarajevo Üniversitesinin öğrencelerinin düzenlemiş olduğu “İbrahim Ethem” adlı tiyatro, Boşnaklar ve Türkler tarafından beğeni ile izlendi. “Bosanskı Kültür Merkezinde” düzenlenen tiyatroya ilgi büyüktü, salon tamamıyla doldu.

Program, sunucunun konuşması ile başladı. Ardından İbrahim Ethem ile ilgili bilgiler verildi ve tevekkül hakkında birkaç konuşma yapıldı. Bu konuşmadan bir iki başlık:

“Bosna-Hersek’in mavi kelebeği uçmaya devam ediyor, tiyatro sanatın ana kucağı ve büyük bir soru: Sizce beşeriyetin en büyük keşfi nedir? Televizyon mu? Radyo mu?” şeklindeydi.

“İbrahim Ethem” oyununu

Tiyatroya namaz arası

Daha sonra “Plavı Leptır İlahi Korosu” ilahiler söyledi. Akabinde “Namaz vakti geçiyor!” dendi ve ilahiler bittikten sonra yirmi dakikalık namaz arası verildi. Dönüşünde tiyatro başlayacaktı.

Namazlar kılındıktan sonra oyun başladı. Tiyatro beş sahneden oluşuyordu. Boşnaklar için ayrıca sinevizyon aletleri ile konuşmaların Boşnakça dublajı verildi. Her sahnenin bitiminde büyük bir alkış alan oyun, seyirciler tarafından dikkat ve tevekkül içinde izlendi.

İbrahim Ethem tiyatrosunda İbrahim Ethem rolünü Yasin Demirtaş, birinci dervişi Yunus Demirbaş, valiyi Recep Taha Engin, ikinci dervişi Osman Boylu, heybetli adam rolünü Furkan Akçakıl ve maskara rolünü Hayrullah Esad Esen oynadı.

 

 

Ahmet Furkan Demir haber verdi

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2011, 22:12
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
dedovic
dedovic - 8 yıl Önce

ağzına sağlık kardeşim..

banner19

banner13