Hz. Muhammed MET'te!

The Metropolitan Museum of Art Hz. Muhammed betimlemelerini konu eden sergisini son anda geri çektiğini açıkladı..

Hz. Muhammed MET'te!

Dünyanın en büyük sanat galerisinde Hz. Muhammed

11114Ana binası dünyanın en büyük sanat galerilerinden biri olan, New York şehrinin kültürel incilerinden sayılan The Metropolitan Museum of Art veya halk arasındaki lakabıyla “The Met”, İslamî Eserler Koleksiyonunda yer alan Hz. Muhammed’in betimlemelerini içeren eserleri koleksiyondan kaldırdı.

Şu anki sergide yer verilmeyen eserlerin 2011 yılında yeniden yapılandırılıp, yeni bir galeride sergiye açılacak olan koleksiyonda da yer almamaları muhtemel.

Tepkilerden çekindiler

Her ne kadar müze yönetimi binlerce eserden oluşan İslamî Eserler Koleksiyonundaki her eseri şu an sergileyemedikleri için bu eserlerin diğer birçok eserle birlikte sergide olmadığını iddia etse de, müze içinden kaynaklar müzenin Müslümanların olası tepkilerinden çekinerek böyle bir adım attığını itiraf ediyorlar. Müzenin bu kararı şimdiden birçok eleştiri getirmiş durumda; eleştirilerin ve eleştirmenlerin büyük bir kısmı müzenin bu tip sosyal ve siyasî olumsuz tepkilerden çekinerek daha önce de benzeri adımlar attığının altını çiziyorlar. Bazıları daha önce Danimarka karikatür krizinde yaşanana benzer bir tepkinin yaşanabilmesi olasılığının müze yönetimini oldukça korkuttuğunu söylüyor.

11115

Çevir kazı yanmasın

Müzenin İslamî Eserler Koleksiyonuna dair son günlerdeki tek tartışma da bu değil: müze 50 milyon dolara mal olacak ve 2011’de açılacak yeni “İslamî Galerileri”nin adını son anda değiştirerek: “Arap toprakları, Türkiye, İran, Orta Asya ve Geç [dönem] Güney Asya”ya çevirdi.

11116Ne yapsalar olmuyor, şimdi de “dini değil yerel” diyorlar

Bu adım, özellikle de bu eserlerin “İslamî” sınıflandırılmasından çıkarılması ve daha millî, bölgesel bir temele alınması eleştirileri beraberinde getirdi. İslamî sanat uzmanı, Yale Üniversitesi İslamî Sanat kürsüsü tarihçilerinden Kishwar Rizvi, Hz. Muhammed betimlemelerinin tarihî bir bağlamda sunulmasından müzenin çekinmemesi gerektiğini söylerken, galerinin adının bu şekilde değiştirilmesini “eserleri millî sınırların üzerinde temellendirmek biçimsiz ve sorunlu” diyerek eleştirdi.

Onlarınki sanat içermiyordu bizimkiler ise sanat eseri (!)

Nitekim birçok eleştirmen Danimarka karikatür krizi ile durumun benzer görülmesini de uygun bulmuyor; koleksiyonda yer alan Hz. Muhammed betimlemeleri oldukça antik, Müslümanlar tarafından hazırlanmış sanatsal ve tarihî değeri olarak betimlemelerken, Danimarka gazetesinde yayımlandıktan sonra İslam dünyasından büyük tepki toplamış olan karikatürlerin bir sanatsal veya tarihî değer barındırmadıkları gibi, doğrudan nefret ve ayrımcılık içeren eserler olduğunun altını çiziyorlar.

 

Kübra Özgüven şaşkınlık içinde bildirdi

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2010, 01:50
banner12
YORUM EKLE

banner19