Huriye Martı: Anadolu İrfanının Sade ve Hakikatli Yolunu Takip Edelim

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Huriye Martı, Kayseri’de ‘Din İstismarı ile Mücadele’ başlığını taşıyan bir seminer verdi. Fatih Pala seminer üzerine hazırladığı etkinlik notlarını bizimle paylaştı.

Huriye Martı: Anadolu İrfanının Sade ve Hakikatli Yolunu Takip Edelim

Hadis Usul ve Hayat, Birgivi Mehmet Efendi, et-Tarikatu’l-Muhammediyye, Hadisler Ekseninde Çevre Ahlakı kitaplarının müellifi ve aynı zamanda Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı olan Huriye Martı, Kayseri İl Müftülüğünün davetlisi olarak “Din İstismarı ile Mücadele” başlığını taşıyan bir seminer verdi. Program, 14 Temmuz 2018 Cumartesi günü, Kayseri Anadolu Harikalar Sofrasında gerçekleşti.

Huriye Martı, konuşmasının başında insanın yeryüzünde bulunuş amacı ve Yüce Allah’ın ona yüklediği görevlerden bahsetti. İnsanın bir halife olarak yaratılıp İslam’a hizmet etmekle görevli olduğuna parmak basarak şu noktalara vurgu yaptı: “Allah Teâlâ, insana din gönderdi ve insanın vazifesi, dine hizmet etmektir. İnsan, dine hizmet ettiği sürece, dinin yücelmesi, yayılması, onun hakikatlerinin insanlığa ulaşması, yeryüzünün barışa ve selamete kavuşması için uğraştığı sürece bir sorun yoktu. Ama ne zamanki din insana hizmet etmeye başladı; işte orada problem ortaya çıktı. Eğer din insana hizmet ediyorsa, din insanın birtakım maddi çıkarlar elde etmesine, şöhret ve makam sahibi olmasına ve bunu, kendi menfaati için kullanmasına hizmet eder hale gelmişse, işte orada din istismarı vardır. İnsan, dininin hizmetkârı olmalı, din insanın hizmetkârı değil.

Din istismarı denilen şeyin, insanın dünya çıkarları için lüks devşirmesi, zengin olması, bir şekilde otorite sahibi olması için dinî ibareleri kullanmasının ta kendisi olduğunu belirten Martı, “İnsanın içerisinde çok derin bir maneviyat olduğunu hepimiz biliyoruz. Bizim, tıpkı ekmek gibi, su ve hava gibi maneviyata ve inanmaya da ihtiyacımız var. Bu ihtiyacın sağlıklı bir şekilde karşılanmadığı durumlarda, aç ve susuz kalmaya dayanamayacağımız gibi, maneviyat iklimi ihtiyacını gidermek için de maalesef sağlıksız beslenme yollarına gidebiliyoruz. İşte din istismarı dediğimiz şey, tam da böyle bir zamanda, böyle bir ortamda ortaya çıkıyor ve insanların maneviyat, bağlanma, inanma ihtiyaçlarını sömürerek Cenab-ı Hakk’ın adını ve sevgili Peygamberimize olan muhabbeti kullanıp, ahlaki hassasiyetlerimizi ya da bir şekilde ibadetlerimizi kullanıp kendi menfaat çarkını döndürmeye çalışmaktır” ifadelerini kullandı.

İslam’ın hakikati emin ellerden öğrenilmeli

Martı, din istismarının bir daha yaşanmaması için uyanık olunması ve bu topraklarda İslam’a hizmet edecek asil nesiller yetiştirilmesi gerektiğinin altını çizdi. Çözüm önerisi olarak da şunları sundu: “Bizim için en önemlisi, Anadolu irfanının o sade, o hakikatli yolunu terk etmemektir. Yine bizim için en önemlisi, birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize herhangi bir şekilde göz diken oluşumlara karşı uyanık olmaktır. Bir dinî cemaatin, bir dinî oluşumun vazifesi, eğer gerçekten ‘dinî’ ise insanlar arasına huzur ve kardeşlik yaymaktır. İnsanlar arasına tefrika sokan, Müslümanları birbirine kırdıran, kibirle, gururla, fesatla yürüyen bir yolun dinî bir cemaat olması zaten mümkün değildir.

Karşılığında tek bir kuruş almadan, bu toprağın insanına dini anlatan, geçmişte yaşamış onca büyüğümüz varken, çok büyük parasal çarklarla aslında ne amaca hizmet ettiği belli olmayan bir oluşumun dinî cemaat olması nasıl düşünülür? Elbette ki liderleri de ‘hoca efendi’ ya da ‘imam’ değildir. Bizim, bugün çocuklarımıza, İslam’ın hakikatini güvenilir ellerden öğretmek ve tekrar İslam’ı kullanarak bizi vurmak isteyenlere karşı uyanık olmak gibi bir mecburiyetimiz var.

“Din İstismarı ile Mücadele” seminerlerinin, ülke çapında geniş farkındalığa dönüşmesini arzu ettiklerini söyleyen Huriye Martı, ara ara DAEŞ’e de değindi. DAEŞ gibi yapıların işgal coğrafyalarında ortaya çıktığına vurgu yaptı. Bu tür yapıların bilgi ve eğitim eksikliği olan toplumlarda karşılık bulduğuna, eğitimden uzak gençlerin eline silah verilince dehşet saçtıklarına ve o gençlerin kimi İslamî kavramlar kullanılarak motive edildiklerine dikkat çekti. Son olarak bütün Müslümanların dikkatli olması gerektiğini hatırlatan Huriye Martı, çocuklarımızı iyi niyetli güvenilir kimselere teslim etmemizi tavsiye etti.

“Din İstismarı ile Mücadele” başlığını taşıyan seminerlerin yurt genelindeki 41 ilde, farklı konuşmacıların katılımıyla devam edeceğini de ekleyelim.

 

Fatih Pala

 

Yayın Tarihi: 17 Temmuz 2018 Salı 15:46 Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2018, 11:21
banner25
YORUM EKLE

banner26